دهمین یادواره شهید میرزا کوچک جنگلی برگزار شد+تصاویر

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : یکشنبه ۱۶ آذر ۹۳ - ۳:۰۰

  کد خبر : 26503

  دهمین یادواره شهید میرزا کوچک جنگلی برگزار شد+تصاویر

  واران نیوز: ، نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی در این همایش؛ با اشاره به اینکه گیلانیان پرچمداران …

  واران نیوز: ، نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی در این همایش؛ با اشاره به اینکه گیلانیان پرچمداران اهل بیت بوده اند، اظهار داشت : میرزا کوچک جنگلی برای همیشه در تاریخ، روی گیلانیان را سپید کرد و نهضت جنگل را به عنوان نمونه ای از شجاعت ، فداکاری و دشمن ستیزی برای نسل ما به یادگار گذاشت.

  حمیدرضا خصوصی افزود : در آن زمان که ظلم و استبداد ایران را فراگرفته و بسیاری از رجال سیاسی انزوا گزیده و یا مهاجرت کردند، کوچک خان اتحاد اسلامی را تشکیل داد و علم مبارزه با استعمار به دست گرفت.

  وی با اشاره به اینکه مورخان و محققان به خوبی نتوانسته اند حق نهضت جنگل را ادا کنند، گفت: همواره کشور های استعماری با نیرنگ و فریب خواسته اند وحدت اسلامی و چهره شخصیت های بزرگ ما را مخدوش کنند.

  به گفته خصوصی؛ اگرچه بخاطر شرایط زمان میرزا مبارزات مخفیانه را انتخاب کرد اما قیام میرزا به تأسی از قیام امام حسین بود و میرزا به ما یاد داد تا آخرین نفس در مقابل دشمن بایستیم و تن به ذلت ندهیم

  فرماندار صومعه سرا نیز اظهار کرد: با مطالعه و بررسی نهضت جنگل می توانیم درس های بزرگی بگیریم و از زندگی و رشادت های آن روحانی مبارز الگوبرداری کنیم .

   

  غلامحسین رجبی افزود : شخصیتی چون میرزا به همگان نشان می دهد که غیرت ایرانی هرگز در مقابل ستم و ظلم دشمنان سکوت نمی کند از این رو در زندگی سیاسی و انقلابی میرزا هزاران درس برای ما دولتمران وجود دارد .

   

  شهردار گوراب زرمیخ نیز گفت : گوراب زرمیخ به خاطر داشتن موقعیت راهبردی، به عنوان پایگاه مبارزاتی میرزا کوچک انتخاب شد.

   

  داود توفیقی افزود : با گذشت سال ها از نهضت جنگل، میرزا در دل و یاد مردم گوراب زرمیخ زنده است و مردم این منطقه به داشتن چنین روحانی مبارزی به خود افتخار می کنند .

   

  وی ادامه داد: میرزا کوچک خان فداکاری های زیادی برای توسعه و استقلال مردم انجام داد و ارائه خدمت به مردم از الگو های رفتاری میرزاکوچک خان بوده است .

   

  اجرای نمایش خیابانی با عنوان میرزا کوچک خان توسط هنرمندان از میدان میرزا در شهر گوراب زرمیخ تا سالن فرهنگی میرزا کوچک از برنامه های جانبی این همایش بود.

   

  شهرستان صومعه سرا با سه بخش مرکزی، تولمشهر و سردارجنگل در غرب استان گیلان واقع است.

   

  میرزا یونس معروف به «میرزا کوچک» در ۱۲۹۸ در رشت متولد شد؛ با توجه به آنکه پدرش به میرزابزرگ معروف بود، به وی میرزا کوچک لقب دادند.

   

  در نوجوانی برای تحصیل علوم دینی قدم به مدارس مذهبی گذاشت و مدارج علمی را طی کرد و در سال ۱۳۲۶ در گیلان به صفوف آزادیخواهان پیوست و برای مقابله با محمدعلی شاه روانه تهران شد.

   

  در تاریخچه مبارزات آزادیخواهانه مردم ایران، قیام میرزا کوچک خان جنگلی از جمله نهضت هایی است که با اندیشه اسلامی و ضداستعماری شکل گرفت و روز ۱۱ آذر ۱۳۰۰ هجری شمسی میرزا کوچک خان جنگلی پس از سال ها مبارزه علیه خیانت های قاجار و استبداد رضاخانی، به شهادت رسید.


   

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro