پژوهشگر باید در نقد و بررسی‌ها عالمانه و عادلانه گام بردارد

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : دوشنبه ۲۴ آذر ۹۳ - ۲۰:۱۰

  کد خبر : 26668

  پژوهشگر باید در نقد و بررسی‌ها عالمانه و عادلانه گام بردارد

  پژوهشگر صومعه سرایی گفت: امر پژوهش یک امر بسیار مهم و اساسی در یک جامعه است که در پیشرفت و عدم پیشرفت آن موثر است.

  فرزانه رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار واران‌نیوز اظهار کرد: پژوهش از نظر لغوی به معنای تحقیق است اما در اصطلاح تلاش فکری منظم و روشمندی برای دستیابی به حقیقت یک موضوع است که بر اساس منابع متعدد و معتبر انجام می‌گیرد تا درستی و نادرستی ان مشخص گردد.

  وی افزود: اگر موضوع پژوهش وتحقیقی از موضوعات فلسفی و کلامی باشد، از روش‌های تحقیق عقلی مثل برهان و استدلال استفاده می‌شود.

  پژوهشگر صومعه‌سرایی گفت: اگر موضوع تحقیق تاریخی باشد از روش‌های نقلی و تاریخی و اگر موضوع مربوط به علوم انسانی باشد از روش‌های میدانی و … استفاده می‌شود.

  رضایی تصریح کرد: گاهی یک پژوهشگر ممکن است به صورت ترکیبی از چند روش پژوهشی استفاده کند که این امر بستگی به مهارت هر نویسنده دارد.

  وی خاطرنشان کرد: یک پژوهشگر باید در درجه اول قواعد اخلاقی را به خوبی رعایت کند و از زبان تهمت و افترا استفاده نکند.

  پژوهشگر صومعه سرایی با بیان اینکه یک پژوهشگر باید در نقد و بررسی‌ها عالمانه و عادلانه گام بردارد، اظهار کرد: اگر نقل قولی از نویسنده خاصی دارد، اسم وی را بیان کند.

  رضایی افزود: داشتن تواضع علمی، قدردانی از کسانی که در امر پژوهش به وی یاری رساندند، نوگرایی و ابتکار عمل در امر پژوهش، کنجکاوی فراوان و پرسشگری، آگاهی فراوان نسبت به موضوع مورد تحقیق، آشنایی با علوم متعدد از جمله ویژگی‌های یک پژوهشگر خوب است.

  وی گفت: بحث‌های مهم و ضروری در همه دوره ها در جامعه ما وجود داشته و دارد که یک پژوهشگر با دیدی ژرف و زیبا می‌تواند آنها را آشکار کند و به بررسی آنها بپردازد.

  پژوهشگر صومعه سرایی تصریح کرد: به نظر وی بحث های مهم و کارامدی که امروزه در امر پژوهش مدنظر است و بیشتر خود را نشان می دهد، پژوهش و تحقیق درباره ادیان و مذاهب مختلف، جوانان و دغدغه های انان، وضعیت اقتصاد کشور و …. است.

  رضایی با بیان این مطلب خاطرنشان کرد: مطمئنا موضوعات دیگری نیز در جامعه امروز ما نقش کلیدی دارند ولی از نظر وی موضوعات ذکر شده مهم تر هستند.

  وی اظهار کرد: برای ترویج و نهادینه کردن فرهنگ پژوهش در جامعه تا حدودی از تبلیغات در این زمینه استفاده شده است که در رسانه های ملی به وضوح دیده می شود اما کافی نیست.

  پژوهشگر صومعه سرایی افزود: امر پژوهش یک امر بسیار مهم و اساسی در یک جامعه است که در پیشرفت و عدم پیشرفت آن موثر است.

  رضایی گفت: در جامعه ما مسئولان از ایده های نو و کارآمد حمایت می‌کنند اما گاهی یک پژوهشگر مجبور است بعضی از علایق خود را زیرپا بگذارد و موضوعی که دوست دارد به آن پردازد را تغییر دهد تا مطابق نظر مسئولان زیربط باشد.

  پژوهش جز دروس اصلی دانش‌آموزان قرار گیرد

  وی تصریح کرد: درخواست و پیشنهادی که از مسئولان دارد این است که روش تحقیق و پژوهش را جز دروس اصلی دانش‌آموزان قرار دهند تا انها از همان ابتدا با شیوه نگارش یک تحقیق آشنا شوند و کلاس‌هایی را به منظور آشنایی عملی دانش پژوهان با روش تحقیق و بررسی برگزار نمایند.

  پژوهشگر صومعه سرایی خاطرنشان کرد: مجلاتی باید به طور اختصاصی به امر تحقیق و پژوهش و روش‌های آن اختصاص داده شود تا مقدمات آموزش علمی در جامعه فراهم گردد.

  رضایی اظهار کرد: پژوهش در زمینه عرفان و تصوف با عنوان سیر تطور منازل سلوکی در آثار عرفا با تاکید بر دو نفر المع و التصرف که در دانشگاه ادیان و مذاهب قم مورد بررسی قرار گرفت از جمله پژوهش های وی است.

  وی افزود: پژوهشی در زندگی نامه عده ای از عرفا در قرن های متفاوت داشته است که این تحقیق توسط مرکز مطالعات و تحقیقات ادیان و مذاهب در دایره المعارف بزرگ عرفان مورد استفاده قرار گرفته است.

  پژوهشگر صومعه سرایی گفت: مقالات دیگری نیز داشته است که همگی مربوط به ادیان و مذاهب و عرفان و تصوف است.

  رضایی تصریح کرد: امیدورا است که بتواند در امر پژوهش قدم های بزرگتر و موثرتری برای جامعه و ملت عزیز ایران برداشته شود.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro