برگزاری شب یلدایی متفاوت به احترام شب رحلت پیامبر (ص)

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : پنج شنبه ۲۷ آذر ۹۳ - ۵:۳۴

  کد خبر : 26852

  برگزاری شب یلدایی متفاوت به احترام شب رحلت پیامبر (ص)

  واران نیوز: ما ایرانی هستیم، از اقوامی با پیشینه تاریخی فراوان و این قدمت، خود از افتخارات ماست. کشور ما …

  واران نیوز: ما ایرانی هستیم، از اقوامی با پیشینه تاریخی فراوان و این قدمت، خود از افتخارات ماست. کشور ما آثار تاریخی زیادی دارد. گذشته‌ ما مملو از دانشمندان، ادبا و مشاهیری است، که باعث افتخار هر ایرانی هستند.

  همچنین مردم ایران در میان همه مللی که اسلام را پذیرفتند از یک امتیاز خاص برخوردارند و آن اینکه هیچ ملتی مانند ایرانیان به این‏ سهولت نظام فکری پیشین خود را رها نکرد و آنچنان با جدیت و عشق و علاقه‏ پنجره دل خود را به روی افکار و عقائد دین جدید باز نکرد و به قول “دوزی” مستشرق معروف: مهمترین قومی که تغییر مذهب داد ایرانیان بودند، زیرا آنها اسلام را نیرومند و استوار نمودند نه اعراب.

  امروز بعد از گذشت سالیان سال، ایرانیان به خوبی توانستند بین دینی که پذیرفتند و آداب و رسوم ایرانی خود، هماهنگی ایجاد کنند و سنت هایی که منافاتی با دین اسلام ندارد را حفظ کنند. برای مثال آئین عید نوروز که بعد از گذشت سالیان دراز، به قوت خود باقی است. سنت تمیز کردن خانه‌ها یا به اصطلاح خانه تکانی به مناسبت آمدن فصل بهار و نو شدن طبیعت.

  دین اسلام به خاطر آموزه‌های بسیاری که در اهمیت دادن به نظافت دارد نه تنها با این سنت مبارزه نکرد بلکه باعث قدرت گرفتن آن هم شد. یا دید و بازدید عید نوروز یکی دیگر از مسائلی است که در دین ما نسبت به آن، تحت عنوان صله رحم بسیار تاکید شده است .

  یکی از مسائلی که جزء سنن ما ایرانیان است و منافاتی با دینمان ندارد، آئین شب یلداست .

  خانواده‌ها در این شب دور هم جمع می شوند و در کنار هم شب نشینی می کنند. بزرگتر‌ها برای جمع شعر و داستان می‌خوانند و فال حافظ می‌گیرند. اززآیین شب یلدا یا شب چله، خوردن آجیل مخصوص، هندوانه، انار و شیرینی و میوه‌های گوناگون است که همه جنبه نمادین دارند و نشانه برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی هستند.

  به خاطر اهمیتی که دین اسلام برای خانواده ها قائل است، تمام آئین ایرانی که در آن اعضای خانواده دور هم جمع می‌شوند به قوت خود باقی مانده است. این که ما به بهانه طولانی‌ترین شب سال به دیدن پدر، مادرها برویم، صله رحم کنیم، ساعتی را شاد باشیم، گفتگو کنیم، از حال هم با خبر شویم، بسیار خوب و شایسته است.

  گاهی مناسبت‌های دینی و ایرانی با هم تلاقی می‌کنند، که اگر این تلاقی همسو باشد بر شکوه جشن و شادیمان می‌افزاید. اما بعضی مواقع  تقارن مناسبت‌های ملی و مذهبی ما به گونه‌ای است که با هم یکسان نیستند. مانند امسال که شب یلدا و شب ۲۸ صفر و رحلت پیامبر و شهادت امام رضا(ع)  با هم مقارن شده‌اند.

  از رفتار والدینمان آموخته‌ایم که در این ماه  و مخصوصا در این روز به خصوص بعضی رفتارها را انجام ندهیم. خیلی از حرمت‌هایی که امروزه آن را رعایت می‌کنیم جزء قوانین نانوشته ایرانیان شیعه است. مانند: متوقف شدن جشن ازدواج و تولد و غیره در این ایام. هر چند از لحاظ دینی و شرعی منعی بر آن نیست .

  حتی برخی از انسان‌ها که در مواقع عادی  معصیتی را انجام می‌دهند، در این روزها به حرمت عزای خاندان پیامبر، آن را ترک می‌کنند.

   امسال  در شب یلدا با خانواده دور هم جمع شویم و بهتر است بزرگترها راجع به زندگی پیامبر(ص) و ائمه معصومین(ع)  و به نقل حدیث و آیه قرآن بپردازند. می توانیم با هم در مجلس عزاداری شرکت کنیم یا برای گذراندن این شب به سمت گلزار شهدا برویم  و همینطور مناسب است که علت تغییر نحوه شب یلدای امسال را برای فرزندانمان بازگو کنیم و فراموش نکنیم که اگر دوست داریم  فرزندانی دوستدار خاندان نبوت داشته باشیم، باید از همان کودکی شروع کنیم .
   

  پیامبر اکرم(ص) می فرمایند:

  فرزندانتان را بر سه خصلت تربیت کنید: دوستی پیامبرتان و دوستی اهلبیتش و تلاوت قرآن.

   

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro