شب چله از زبان مردم صومعه سرا

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : شنبه ۲۹ آذر ۹۳ - ۲۰:۴۶

  کد خبر : 26875

  شب چله از زبان مردم صومعه سرا

  به گزارش واران نیوز، شب یَلدا یا شب چلّه یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی است. در این جشن، طی شدن …

  به گزارش واران نیوز، شب یَلدا یا شب چلّه یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی است.
  در این جشن، طی شدن بلندترین شب سال و به دنبال آن بلندتر شدن طول روزها در نیم‌کرهٔ شمالی، که مصادف با انقلاب زمستانی است، گرامی داشته می‌شود. یلدا به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) گفته‌ می‌شود. خانواده‌های ایرانی در شب یلدا، معمولاً شامی فاخر و همچنین انواع میوه‌ها و رایج‌تر از همه هندوانه را مهیا و دور هم صرف میکنند. پس از صرف تناولات، قصه‌گویی پیرترها برای دیگر اعضای فامیل و همچنین فال‌گیری با دیوان حافظ رایج است.

  برهمین اساس پایگاه خبری واران نیوز بر آن شد تا مصاحبه‌ای در خصوص شب یلدا با اقشار مختلف مردم داشته باشد تا آیین‌های این شب طولانی را از آنها جویا شویم.

  در خیابان‌های شهر صومعه‌سرا مردی در حال مسافرکشی با موتور بود که توجه ما را به خود جلب کرد تا اولین فردی باشد که درباره شب یلدا از وی سوال می‌پرسیم.

  آقا محمد که با موتور مسافر کشی میکند یلدا های چند سال اخیر را مانند گذشته پر شور نمیداند

  وی بر این عقیده است که مشکلات مالی و بزرگ کردن کودکان و انتظارات آنان مانند دوران خودشان نیست و این موضوع باعث شده تا یلدا های آنها مانند گذشته نباشد.

  آقا محمد رشد روز به روز تکنلوژی را مقصر میداند و میگوید: کودکان ما سرشان به تکنولوژی گرم شده و از جمع های خانوادگی دوری میکنند.

  وی در ادامه صحبت هایش گله ایی هم به وضع اقتصاد کرد و گفت من با در آمدی که از مسافر کشی به دست می آورم به سختی میتوانم برای خانواده ام در این شب میوه و آجیل تهیه کنم تا آنها احساس کمبود نکنند.

  در ادامه برای مصاحبه به یک میوه فروشی رفتیم ،آقا فرزاد که صاحب مغازه بود از وضعیت خوب بازار در شب یلدا راضی بود و میگفت: بارها شده که همه هندوانه هایم فروش رفته و نتوانستم برای خانه هندوانه ببرم

  فرزاد با اشاره به سنت های کهن شب یلدا گفت: فشار کار و مشکلات دیگر باعث شده تا خانواده ها از یکدیگر دور شوند

  وی در ادامه از بالا بودن قیمت ها گلایه کرد و گفت: رفت وآمد با فامیل مستلزم پذیرایی و خرج و مخارج است که با هزینه های حال حاضر همخوانی ندارد.

  مش ایوب پیرمرد روستای اسفند صومعه‌سرا معتقد است سفره شب یلدا در زمان های گذشته مانند سفره عید نوروز بود.

  وی افزود: در زمان‌های گذشته در شب یلدا کدو محلی می پختند، تخم کدو محلی سرخ می‌کردند و تمام اقوام در خانه بزرگ فامیل گرد هم جمع می‌شدند و این شب را تا نیمه های شب سپری می‌کردند.

  مش ایوب شب یلدا را شب دور ریختن کدورتها ودشمنی ها و بهره مندی از مجارورت با بزرگترها و از با هم بودن لذت بردن میداند.

  مش ایوب با ناراحتی گفت: ای کاش هیچوقت ان زمان‌های قدیم از یاد نمی‌رفت و باز هم اقوام همانگونه با یکدیگر خوب و صمیمی بودند و شب‌های یلدا را دور هم به خوبی و خوشی می‌گذراندند.

  وی می گفت متاسفانه امروزه مشکلات زندگی به قدری زیاد است که دیگر نمی توان مانند گذشته آن صمیمیت ها برقرار باشد.

  خدا نکند روزی شاهد غروب همین ته مانده سنتهای به یادگار مانده و خاطراتشیرین آن باشیم که زیر بنای اصلی آن محبت به دیگری و انسانیت بود.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro