مسئولین صومعه سرا از بحران برفی سال قبل عبرت بگیرند

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : پنج شنبه ۱۸ دی ۹۳ - ۱۶:۱۲

  کد خبر : 27281

  مسئولین صومعه سرا از بحران برفی سال قبل عبرت بگیرند

  نقد واقع بینانه و غیر احساسی مدیریت بحران بارش سنگین برف و یخبندان شدید سال گذشته بی شک راهگشای مدیریت پیشگیری و مقابله با بحران هایی خواهد بود که با توجه به شرایط اقلیمی و جغرافیایی این دیار احتمال بروز آن همچنان با ضریب بالایی وجود دارد .

  به گزارش واران نیوز: آنچه که در سال گذشته بر اثر بارش شدید برف و یخبندان در نقاط شمالی کشور به خصوص صومعه سرا رخ داد باعث مسدود شدن جاده های بین روستایی و شهری گشت،حتی تا چند روز اول بارش برف، کوچه ها و خیابان های شهر صومعه سرا  باز نشده بود و به حال خود رها شده بود.

  بارش برف و کولاک در حالی زیرساخت های صومعه سرا  را با مشکل جدی مواجه کرد و مدیران و مجریان را غافل گیر کرد که ۴۸ساعت قبل پیش بینی شده بود و هواشناسی استان گزارش خود از کاهش ۱۲تا ۲۰ درجه دما را به مدیریت بحران اعلام کرده بود و اما به نظر می رسد ،مدیریت بحران و دیگر مسوولان یا موضوع را جدی نگرفته بودند و یا اصولا برنامه و دستور العملی در حوزه پیشگیری و مقابله با حوادث غیر مترقبه وجود ندارد .

  آیا نبود، کمبود و متناسب نبودن تجهیزات و امکانات راهداری با شرایط جغرافیایی منطقه و دیگر کاستی ها را نبابد به بی برنامگی و بی توجهی مسوولان ذیربط و بطور مشخص مدیریت بحران مربوط دانست؟

  کمبود تجهیزات شهرستان صومعه سرا به طوری بود که نیروهای سپاه،راه و شهرسازی و..  از شهرستان های دیگر برای باز کردن راه ها به این شهر می آمدند و در آخر از نفر بر برای کمک رسانی استفاده شد.

  امروزه که به واسطه برخورداری از فناوری های نوین تاحد زیادی پیش بینی حوادث غیر مترقبه بخصوص حوادث ناشی از شرایط جوی مقدور شده است(کاهش محسوس دما و بارش برف در گیلان+تصاویر ماهواره ایی) ،چرا مسوولان مدیریت بحران فکری برای مقابله نکردند و باز هم غافل گیر شدند و به علت عدم آمادگی در مقابله با آن با ابراز تاسف، از کمبود تجهیرات و امکانات مناسب و نیروهای انسانی ، بودجه و هزار و یک مشکل دیگر  بگویند.

  این سوال مطرح است که با توجه به وقوع بلایای طبیعی مکرر در کشور ،چرا مسوولان و برنامه ریزان هرگز از این بلایا درس عبرت نمی گیرند و منتظر پایان حادثه ها نشسته اند تا بعد از مرگ سهراب نوشدارو نصیب شود .

  توجه به مدیریت بحران و اتخاذ راهبرد مناسب و پیشگیرانه می تواند خسارات مختلف وارده به مردم و بخش های زیربنایی و عمومی را به حداقل برساند.

  اظهار نظر پژوهشگران و کارشناسان حوادث غیر مترقبه نشان دهنده لزوم توجه به مقوله پیشگیری و پیش بینی در مدیریت بحران است.

  امروزه توانایی های علمی بالقوه ای در پیش بینی های مربوط به حوادث غیر مترقبه وجود دارد به ویژه با وجود ایستگاه های هواشناسی و ماهواره ای آگاهی از وضعیت جوی تا حد زیادی فراگیر شده بطوریکه می توان داده ها را تحلیل و وضعیت هوا را حتی تا یک هفته یا بیشتر به درستی پیش بینی کرد.

  آنچه در برف اخیر شمال کشور دیده نشده است ،اطلاع رسانی به موقع به مردم و مسوولان و مدیران اجرایی است ، امری که اگر بخوبی صورت می گرفت تا حدی زیادی از غافلگیری و بهانه جویی مسئولان جلوگیری می کرد.

  کارشناسان حوادث غیر مترقبه به این نکته نیز تاکید دارند که بی شک اطلاع رسانی از وقوع حوادث غیر مترقبه نباید به گونه ای باشد که مردم دچار دلهره و اضطراب شوند و حالت آشفتگی و به هم ریختگی در شهرها به وجود آید، اما لازم است در چنین مواقعی همگان با آمادگی و تجهیزات کامل باشند و به خصوص مساله ترابری و باز ماندن خیابان های اصلی و فرعی اهمیت زیادی دارد تا کمک رسانی بهتر صورت گیرد در حالی که در برف اخیر، باز کردن مسیرها و معابر عمومی به موقع انجام نشد.

  خوشبختانه سال گذشته تجربه ایی هرچند تلخ اما مفید برای مسئولین این شهرستان بود،طوری که به گفته مسئولین راهداری،فرمانداری،شهرداری و… آنها آمادگی کامل برای بحران های پیشرو دارند و خود را برای اتفاقاتی مانند سال گذشته آماده کرده اند.

  حال باید دید که آیا با وجود شرایط خاص صومعه سرا از سیل و رانش زمین گرفته تا برف و یخبندان آیا مسئولین این شهر می توانند به خوبی این بحران ها را مدیریت کنند یا خیر؟


  خبرهای مرتبط با این گزارش

  دست نخورده ماندن کوچه ها پس از ۵ روز بارش برف

  گزارش تصویری از وود نفر بر زرهی سپاه به صومعه سرا برای کمک به مردم گرفتار در برف

  صومعه سرا رکورد دار بارش برف در گیلان

  گزارش تصویری از اولین برف سال ۹۳

  برف و حرف/تصاویر جالب از برف۹۲

  عکس هایی از تداوم بارش برف در شهر ما زمستان ۹۲

   

  ۲ ديدگاه

  1. سمیه گفت:

   خدا کنه امسال مثل پارسال نشه

  2. مائده گفت:

   سمیه جان نگران نباش نمیشه
   پارسال فرماندارمون تازه یک هفته بود اومده بود که چنین مشکلی پیش اومد و با هیچ جا آشنایی نداشت و از قضا نمایندمون تو سفر به سر میبرد و براش مهم نبود
   اما امسال با وجود فرماندار هوشمند و کاربلدمون هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد و نیازی به حضور یا عدم حضور نماینده نیست

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro