اعتبار 100 میلیونی برای تکمیل 2 بازارچه صنایع دستی در بندرانزلی و صومعه سرا

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : یکشنبه ۲۱ دی ۹۳ - ۱۸:۳۱

  کد خبر : 27322

  اعتبار ۱۰۰ میلیونی برای تکمیل ۲ بازارچه صنایع دستی در بندرانزلی و صومعه سرا

  واران نیوز :صنایع دستی گیلان میراثی بجا مانده از هنر دست اهالی سرزمین گیل و دیلم از گذشته های دور …

  واران نیوز :صنایع دستی گیلان میراثی بجا مانده از هنر دست اهالی سرزمین گیل و دیلم از گذشته های دور تا امروز است . میراثی که ریشه در تاریخ، فرهنگ، تمدن و آداب و رسوم اقوام مختلف این سرزمین دارد، این هنر براساس آمارها سالانه بطور میانگین حدود ۵ میلیارد تومان گردش مالی برای بازار صنایع دستی گیلان به ارمغان می آورد.


  فوایدی همچون معرفی وانتقال فرهنگ و آداب و رسوم، کارآفرینی، ایجاد شغل جانبی و افزایش درآمد خانوارهای روستایی، ایجاد جذابیت برای گردشگران،توسعه صنعت توریسم و همچنین افزایش صادرات، مسئولان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان را بر آن داشته است تا برای زنده نگه داشتن و توسعه صنایع دستی این استان گام هایی محکم تر از گذشته بر دارند.

  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این رابطه به خبرنگار ما گفت: ۹۰ گونه از ۳۰۰ نوع صنایع دستی کشور حاصل ذوق، هنر و خلاقیت هنرمندان گیلانی است .
  علیزاده افزود: برای احیای ۱۵ رشته صنایع دستی منسوخ شده گیلان و توسعه ۵ رشته دیگر که رو به فراموشی می رود، طی مکاتباتی با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، ۵۰ میلیون تومان اعتبار درخواست کرده ایم که پیش بینی می شود تا پایان سال تخصیص یابد.


  وی افزود: سفالگری، بامبو، رشتی دوزی، چادرشب، خراطی، شال، گلیم و جاجیم، مروار، حصیر، نازک کاری، چوب تراشی، سِراجی سنتی(کار روی چرم) وصندوق سازی از مهم ترین صنایع دستی گیلان است .

  علیزاده با اشاره به اینکه حفظ این آثار ماندگار در گرو رونق بازار صنایع دستی است افزود:گیلان یک بازارچه صنایع دستی دارد و امسال برای تکمیل ۲ بازارچه صنایع دستی دیگر در بندرانزلی و صومعه سرا ۱۰۰ میلیون تومان از محل اعتبارات استانی اختصاص یافته است.


  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت : برای احیای صنایع دستی گیلان دست کم به حدود ۲ میلیارد تومان نیاز است که این امر مستلزم افزایش اعتبارات کشوری و استانی است.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro