زندگی نامه حجت الاسلام عبدالعظیم یکتا اولین امام جمعه منصوب شده توسط امام خمینی(ره) در گیلان

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : چهارشنبه ۱۰ تیر ۹۴ - ۱۹:۰۸

  کد خبر : 27624
  به مناسبت درگذشت حاج آقا یکتا؛

  زندگی نامه حجت الاسلام عبدالعظیم یکتا اولین امام جمعه منصوب شده توسط امام خمینی(ره) در گیلان

  واران نیوز: حجت الاسلام عبدالعظیم یکتا در سال ۱۳۰۶ در خانواده ای مذهبی در شهر صومعه سرا متولد شد. پدرش …

  واران نیوز: حجت الاسلام عبدالعظیم یکتا در سال ۱۳۰۶ در خانواده ای مذهبی در شهر صومعه سرا متولد شد. پدرش شیخ موسی از روحانیون صومعه سرا و یک مبلغ بر جسته بود. وی دوران ابتدائی خود را در صومعه سرا گذراند و برای تحصیل علوم دینی نخست به رشت و سپس به شهر مقدس قم رفت.

  او در دوران پایان تحصیل که در محضر آیت الله بروجردی بود رساله ایی به زبان عربی از درسهای این استاد به رشته تحریر در آورد. دروس فلسفه و تفسیر را در محضر علامه طباطبائی گذراند و دروس فقه و اصول را نیز در کلاس های امام خمینی (ره) با موفقیت به پایان رساند.

  حجت الاسلام حاج شیخ موسی یکتا و فرزندشان حجت الاسلام عبدالعظیم یکتا

  حاج عظیم یکتا در قم بود که نهضت امام کم کم آغاز شد و او از همان ابتدا با این نهضت هماهنگ شد تا زمانی که پیغامی از سوی خانواده مبنی بر کسالت پدر به دستش رسید که او مجبور به ترک قم و بازگشت به خانه شد.

  عبدالعظیم وقتی به صومعه سرا برگشت دست از تبلیغ برنداشت و در مساجد صومعه سرا شروع به تبلیغ انقلاب کرد،طبق گفته یارانش او برای تبلیغ همزمان به شهر های رشت،فومن ،انزلی،دماوند ، بابل و … میرفت و از هر موقعیتی برای انقلاب استفاده میکرد.

   

  حاج عبدوالعظیم یکتا در یکی از خاطراتش اینچنین بیان میکند: در زمانی به سر میبردیم که کسی جرأت نمیکرد نام امام را به زبان بیاورد،یادم هست در یکی از جلسات فومن وقتی نام امام را بردم مرد با یک شور و انگیزه ایی صلوات فرستادند که جرقه و قوت قلبی به فعالان انقلابب برای شروع یک حرکت داد و از فردای همان روز بود که در فومن تظاهرات شروع شد.

  در دوران مبارزات انقلابی،عبدالعظیم بار ها توسط نیرو های اطلااتی ساواک بازداشت و شکنجه شد. او یک بار توسط دادگاه ویژه ارتش آن زمان محاکمه شد اما با دخالت آیت الله سید محمود ضیابری که آن زمان رئیس العلمای گیلان بود تبرئه شد.

  او در دوران مبارزات انقلابی با  با آیت الله ضیابری، آیت الله احسانبخش، آیت الله قربانی و آقای سید کاظم احدی که امام جماعت آن زمان مسجد چهار برادران رشت در ارتباط بود.

  بر پایی نماز جمعه در محل فعلی مصلای صومعه سرا به امامت حجت الاسلام عبدالعظیم یکتا اولین امام جمعه منصوب از طرف امام خمینی در استان گیلان، سال ۱۳۶۱

  حاج آقا یکتا برای سخنرانی هایی که بر علیه رژیم شاه  در مساجد صومعه سرا از قبیل مسجد جعفری،جامع و ولیعصر و..  داشتند بارها مورد آزار و اذیت دست نشانده های این رژیم قرار گرفت و مشکلات زیادی برای او درست شد.

  بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی حاج عبدالعظیم یکتا اولین امام جمعه ایی بودند که از طرف امام در استان گیلان منصوب شدند.

  از سمت راست مجتبی یکتا، سید علی ابوالقاسمی، حجت الاسلام یکتا، شهید علیرضا خلوص دهقانپور

  در اوایل پیروزی انقلاب هنوز نهاد های حکومتی شکل نگرفته بود و نقش ائمه جماعت در شهرستان ها بسیار حیاتی و پررنگ بود، به خاطر همین تاثیر گذاری، سوء قصد های زیادی توسط منافقین به جان ائمه جماعت شهرستان ها میشد و این خود دلیلی بود برای اینکه در سراسر کشور ائمه جماعت را به محافظان مسلح تجهیز کنند.

  ایشان چنین تعریف می نمودند در همان ابتدا رئیس شهربانی را گرفتیم و در یک اتاق نگه داشتند و گفتیم این تلفن و تو. همین جا می مانی تا وضعیتت معلوم شود. فرماندار هم وضعیتش همین بود. آقای قربانی نامه داد این فرماندار مال ماست و تحویل ما دهید. و هر وقت خواستید محاکمه اش کنید، و به شما می دهیم. ما همان اوائل یک خانه در اختیار سازمان مجاهدین گذاشته بودیم که بعدا از آنها گرفتیم و در اختیار انجمن شهید مطهری گذاشتیم. در دیدار ائمه جمعه استان با امام، ایشان فرمودند هر جا پیشرفت کرد به خاطر حضور یک امام جمعه فعال است. با این صحبت هر روز علاقمندتر می شدیم برای مبارزه و هیچ وقت خسته نشدم.

  نکات و اشاراتی از حجه الاسلام عبدالعظیم یکتا این روحانی پارسا و بزرگوار و مرد انقلابی. «ولایت فقیه جان اسلام است و باید از آن اطاعت کرد و مملکت را دربست در اختیار امام زمان قرار دهیم» «پول زیاد خیلی از پهلوان ها را زمین زده است، لذا در اسلام نمی گذارند که کسی پول انباشته کند. خمس و زکات و صرف کردن مال در امور خیریه را برای همین گذاشتند» «در فتنه های اخیر صهیونیزم و امریکا تأثیر مستقیم و بسزایی داشت»

   

  ۴ ديدگاه

  1. همشهری گفت:

   الهم اشفع کل مریض

  2. بهتر بود منبع مطلب هم ذکر میشد.

  3. بهتر بود منبع مطلب رو هم ذکر میکردید. این از ابتدائیات کار مطبوعاتیه برادر. شما که دیگه باید بهتر بدونید. یاعلی

  4. محمد گفت:

   از برکات انقلاب برای صومعه سرا بود روحش شاد

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro