اصناف و بازاریان از اهرم های قدرتمند نظام جمهوری اسلامی محسوب می شوند

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : چهارشنبه ۸ بهمن ۹۳ - ۱۳:۵۴

  کد خبر : 27819

  اصناف و بازاریان از اهرم های قدرتمند نظام جمهوری اسلامی محسوب می شوند

  رهبر انقلاب در دیدار با بازاریان تهران : در ایران اسلامی اصناف در خدمت اسلام و انقلاب بوده و در همه ی میدانهای انقلاب حضور داشته اند.

  وارن نیوز : در روزهای اخیر استان گیلان و به خصوص شهر صومعه سرا شاهد بروز اتفاقاتی است که طی آن اقشار مختلف مردم و مسئولین و اهالی رسانه نسبت به آن واکنش نشان داده و مراتب مخالفت خود با پایمال شدن ارزش های ایرانی ،اسلامی و انقلابی را به طرق مختلف ابراز نمودند.

  سلسله اتفاقاتی که از ضرب و شتم دو دختر جوان خبرنگار توسط چند مرد در یکی از خیابان های صومعه سرا آغازشد و پس از آن موجی از مخالفت ها و محکومیت ها را به دنبال داشت.

  البته به بیانی دقیق تر می توان مطلع و آغاز این اتفاقات را روز ۱۳ دی ماه سال جاری و در پی انتشار مطلبی توسط” پایگاه خبری واران نیوز و خبرگزاری بسیج ” با محتوی مبنی بر لزوم احیاء فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه عنوان نمود. و نقطه اوج این جریانات ، ضرب و شتم خبرنگاران خانم پایگاه های خبری فوق الذکر توسط چند تن از صاحبان مغازه های لباس فروشی شهر (توضیحاً اینکه ضاربان در آغاز درگیری این عنوان را به خود نسبت داده بودند) به بهانه نشان دادن میزان خشم و اعتراض خود نسبت به انتشار این مطلب ، بیان نمود.

  در حال حاضر و در شرایطی که آسیب دیدگان این جریان (دختران خبرنگاری که مورد اهانت واقع شدند) و تمامی مسئولین شهرستان و اقشار مختلف مردم از جمله بازاریان شریف و مومن منطقه و حتی اصحاب رسانه های مکتوب ، خواهان حل و فصل موضوع در شرایطی بدور از تشنج و تنش و به دست مقامات و مسئولین ذی مدخل می باشند، متاسفانه عده ای با غبارآلود کردن فضا سعی در ایجاد نوعی تقابل و انشقاق در صف مردم و مسولین مومن و انقلابی به ویژه بازاریان شریف و متعهد دارند.

  اشخاصی که با برهم زدن آرامش و تحریک عده ای از بازاریان و اصناف شریف ، سعی در پیاده نمودن اهداف خودخواهانه خود داشته و در این راه بالصراحه اقدام به اتهام زدن و دادن نسبت های ناپسند و توهین و افتراء به اهالی رسانه و حتی برخی از مسولین و مردمی که خواهان حفظ ارزش های اسلامی و انقلابی می باشند، می نمایند.

  لازم دانستیم در جهت انجام رسالت مطبوعاتی خویش و تنویر اذهان عمومی و به خصوص بازاریان محترم مطالب و مواردی را که از اعتقادات و باورهای مان نشاءت می گیرد نسبت به جایگاه و ارزش بازاریان عزیز بیان کنیم و اعلام نماییم که این بسیار ساده لوحانه است اگر به سبب انجام یک عمل اشتباه و یا وجود خصیصه در یک یا چند فردِ وابسته به یک قشر ، گروه ویا صنفی خاص ، انسان این عمل یا خصیصه را به تمامی افراد آن صنف تعمیم دهد.

  با نگاهی به گذشته می توان دریافت که بازار به پشتوانه سنت تاریخی خود، و به یمن روابط درهم تنیده اش با روحانیت، دارای چنان ظرفیتی است که درشرایط بحرانی میتواند حول منافع ویژه خود به عنوان یک مجموعه کمابیش متحد و یکدست عمل کند.

  تا آنجا که تاریخ معاصرنشان میدهد، بازار به دلیل وجود انگیزه‌های قوی دینی، اکثر اوقات در کنارنهضت های دینی – مردمی نقشی فعال برعهده داشته است و از مهمترین بازیگران این عرصه بوده است.

  درشهرهای اسلامی بازاریان و اصناف به عنوان مهمترین شاهراه حیاتی، برخی ازعناصر دینی شهری مانند مسجد جامع،مدرسه های مذهبی و…. را درخود جای میداده وبامراکزمهم مذهبی و سیاسی پیوندی استوار ایجاد کرده بود.مسجد جامع بعنوان مرکز دینی درهسته مرکزی شهرساخته میشد و بازار به عنوان مرکز معیشتی مردمی و فعالیتهای صنفی معمولا درجوارمسجد جامع قرار دارد.

  درطول تاریخ همانند تمامی گروه هایی که متشکل از افراد متعدد بوده اند در صنوف مختلف نیز همه گونه کاسب یافت میشد از کاسب مومن و متدین تا کسبه ای که التزام آنچنانی به موازین شرعی نداشته اند (البته این از خواص یک جامعه مردمی ست که سلایق گوناگون را در خود جای می دهد و در تمام کشورهای جهان این مورد دیده می شود که یک امر عادی است) . بسیاری ازمساجد وحسینه ‌ها در شهرهای بزرگ در کنار بازار و توسط بازاریان ساخته می‌شد. ساخت حدود پنجاه مسجد کوچک و بزرگ در محدوده‌ بازار تهران در دوره‌ های مختلف دلیلی بر این مدعاست.

  با توجه به اعتقادات مذهبی بازاریان، آنها خود را ملزم به پرداخت وجوهات شرعیه به علما و حوزه‌های علمیه می‌دانند. گفتنی است که بازاریان در زمان حکومت طاغوت اگر از پرداخت مالیات به دولت سرباز می‌زدند ، در پرداخت وجوهات شرعی بسیار مقید بودند.که این واقعیت تاریخی نشان دهنده ی اعتقاد راسخ بازاریان ایرانی به دین اسلام و نهضت اسلامی می باشد.

  موارد فوق بیانگرنزدیکی و پیوند مسجد وبازاروتأثیر این دونهاد در پیروزی انقلاب اسلامی است. درحالیکه بازاریان نیازهای فکری، فرهنگی وعقیدتی خود راازطریق مساجد بر طرف می‌کردند،با کمک‌های خود نیز نیازهای مساجد را برطرف کرده و مبارزات مردمی راازطریق مساجد وسعت می‌بخشیدند. در زمان جنگ تحمیلی و در سالیان دفاع مقدس این بازاریان بودند که همواره کمک های مادی و معنوی خود را در جهت دفاع از انقلاب و ایران اسلامی ارائه می دادند.

  اهمیت نقش و جایگاه بازاریان و عمق ایمان و اعتقاد شان به اسلام و تعهد آنان به انقلاب و ارزش های آن بر کسی پوشیده نیست. بازاریان و اصناف با تیزهوشی و درایت همواره حافظ ارزش های انقلاب اسلامی بوده اند و می باشند . و همواره در خنثی سازی توطعه های عناصر داخلی و خارجی نقش فعال و کلیدی ایفا نموده اند. فرد یا افراد فرصت طلب و ساده اندیشی که در پی تحریک احساسات صنفی کسبه و بازاریان شریف هستند بدانند که به زودی بازاریان انقلابی پاسخ این فتنه انگیزی ایشان را خواهند داد.

  این مطالب را با فرمایشات نورانی مقام عظمی ولایت امام خامنه ای (مدظله) خطاب به بازاریان به پایان می رسانیم که فصل الخطاب برای تمامی آحاد ملت است.

  حضرت آیت الله خامنه ای فرمودند: اصناف نباید به اختلافات،‌باندبازی و سیاسی کاری کشیده شوند بلکه باید بصورت یک جامعه ی متحد،‌ متفق و یکپارچه در خدمت اهداف اسلامی و سیاستهای جمهوری اسلامی باشند و بعنوان تکلیف و وظیفه از راه یافتن دو دستگیهای ناشی از دسته بندیهای سیاسی در بین اصناف جلوگیری کنند.

  آنچه که خونخواران جهانی را می ترساند وحدت، شجاعت و ایمان ملت ایران است.

  حضرت آیت الله خامنه ای در پایان سخنانشان کسانی که برای ایجاد اختلاف بین مردم و مسئولین نظام تلاش می کنند را مورد نکوهش و سرزنش قراردادند و خطاب به آنان فرمودند: برخی درجهت بدبین کردن مردم نسبت به مسئولین و نظام تلاش می کنند. آنها بدانند که این کار خیانت است و من ادامه ی آنرا تحمل نخواهم کرد. مهلتی برای تنبه داده می شود تا شاید بخود آیند. امروز ملت ما همانند همه دورانهای پس از انقلاب با حفظ وحدت و یکپارچگی خود پشت سر مسئولین نظام و درخدمت اهداف انقلاب قرار دارد لذا استفاده از هر نوع وسیله و تبلیغات دروغ و کارهای خلاف برای ایجاد اختلاف و جدایی بین مردم، مسئولین، خدمتگزاران و رئیس جمهور مؤمن که همه ی جان و وجودشان در خدمت نظام اسلامی قراردارد کار کوچکی نیست و جرم محسوب می شود.

  دیدار اعضای جامعه انجمنهای اسلامی اصناف و بازاریان تهران ۱۳۷۰/۰۴/۱۳

  يک ديدگاه

  1. حقیقت گفت:

   احسنت بر این قلم
   عالی بود
   واقعا واران نیوز یک سایت منصف و به دور از حاشیه‌های کذبی است
   موفق و موید باشید در زیر سایه پروزدگار انشالله

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro