یادواره اولین شهید دانش‌اموز استان گیلان در صومعه‌سرا برگزار شد

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : پنج شنبه ۱۶ بهمن ۹۳ - ۱:۱۲

  کد خبر : 28066

  یادواره اولین شهید دانش‌اموز استان گیلان در صومعه‌سرا برگزار شد

  با حضور مدیر کل شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش یادواره اولین شهید دانش‌اموز استان گیلان در صومعه‌سرا برگزار شد.

  به گزارش واران نیوز، محمدحسین کفراشی در یادواره اولین شهید دانش‌اموز استان گیلان در مجتمع فارابی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی صومعه‌سرا ضمن گرامیداشت دهه فجر اظهار کرد: در کشور چهار هزار شهید فرهنگی و ۳۶هزار شهید دانش‌اموز داریم.

  وی با بیان اینکه ایران دارای دو هزار و ۱۰۰ دانش‌آموز شهید زیر ۱۵ سال است، افزود: سه شاخصه اصلی شهدای ما مروت، دینداری و تعقل است.

  مدیرکل شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه هر کسی درخور ذاتش دارای هواهای نفسانی است، گفت: نفس اماره، نفس لوامه، نفس ملهمه و نفس مطمئنه اقسام نفس‌ها است.

  کفراشی با بیان اینکه بدترین نوع نفس، نفس اماره یا همان نفس حیوانی است، تصریح کرد: این نفس سرکش است و متاسفانه برخی از انسان‌ها مانند داعش درگیر آن هستند.

  وی خاطرنشان کرد: باید همیشه از خداوند خواستار باشیم تا لحظه‌ای ما را به حال خودمان وا نگذارد تا مبادا مانند علما و دیندارانی که عمری نوکری خدا را می کردند و به دلیل لحظه ای وا ماندن از خدا عاقبت به شر شدند گرفتار شویم.

  مشاور وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه خداوند در قرآن کریم به نفس لوامه قسم یاد می کند، اظهار کرد: نفس لوامه نفسی سرزنش کننده و ارزشمند است که وقتی فردی گناهی مرتکب می‌شود سریع به دنبال توبه آن گناه است.

  کفراشی افزود: نفس ملهمه نفسیست که خداوند خوب را از بد و تقوا را از غیر تقوا به ما الهام می کند و در نهایت نفس مطمئنه که بالاترین نفس‌هاست و اولیا و مقربان و شهدای خدا از این نفس بهره مند هستند.

  وی گفت: شهدا راه امام حسین(ع) را ادامه دادند و با دلی آرام و اطمینان خاطر در راه خدا جهاد کردند.

  مدیرکل شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: طبق فرموده‌ امام حسین(ع) انسان‌ها برخی برده و بنده دنیایند و دین لغلغه زبان آنها است، اگر دین دارند دنبال پست و مقام آن هستند و زمانی که سختی امتحان پیش می‌آید، دیندار کم است.

  کفراشی به برگزاری یادواره شهدا اشاره کرد و افزود: مقام و منزلت شهدا بالاست و برگزاری چنین برنامه‌هایی تنها برای آرامش و الگو گرفتن خودمان است.

  به گزارش واران نیوز، اولین شهید انقلاب اسلامی استان گیلان نعمت (فریبرز) برشنورد است که در سال ۱۳۳۹ در شهرستان صومعه‌سرا متولد شد و در دبیرستان برشنورد (آریا) تحصیل کرد.

  وی همگام با مردم به عنوان دانش‌آموز مبارز در تظاهرات و برانداختن رژیم ستمشاهی فعالیت بسزایی داشت تا اینکه در تاریخ ۸ آبان ۵۷ به عنوان اولین شهید استان گیلان در شهرستان صومعه‌سرا به شهادت رسید.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro