از ترکیب جدید بنزین رونمایی می‌شود

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : چهارشنبه ۲۴ آبان ۹۱ - ۱:۵۵

  کد خبر : 2834

  از ترکیب جدید بنزین رونمایی می‌شود

    به گزارش واران نیوز ، در حالی که تاکنون درباره این بنزین جدید جزئیاتی منتشر نشده است اما به …

   

  به گزارش واران نیوز ، در حالی که تاکنون درباره این بنزین جدید جزئیاتی منتشر نشده است اما به نظر می‌رسد این ترکیب جدید در ادامه تحقیقات پژوهشگاه صنعت نفت برای کاهش آلایندگی و مصرف بنزین باشد.

  پیگیری از شرکت ملی پخش حاکی از این است که این ترکیب جدید که فردا قرار است در مقیاس آزمایشگاهی رونمایی شود در کاهش آلایندگی هوا و مصرف سوخت خودروها تاثیر قابل توجهی خواهد داشت.

  طی چند سال اخیر محققان صنعت نفت بر روی این ترکیب کار کرده و به یافته‌های جدیدی دست‌ یافته‌اند. بر این اساس با استفاده از “فولرن” به عنوان یکی از فرم‌های کربن خالص موفق به تهیه ترکیباتی برای کاهش مصرف بنزین و آلاینده‌های منتشره از اگزوز شده‌اند.

  فولرن C*6 مولکول کروی شکلی است که از کربن ساخته شده و امروزه گستره خصوصیات این مولکول به حدی رسیده که پژوهشگران و صاحب نظران صنعتی بر این باورند در آینده‌ای نه چندان دور این نانو ذره سهم قابل توجهی در علوم مختلف خواهد داشت.

  به گفته کارشناسان، این نانوذرات سبب کاهش مصرف و افزایش توان (عملکرد) موتور خودرو می‌شوند.

  پژوهشگران صنعت نفت با به‌کارگیری نانوذره فولرن، ترکیباتی ساخته‌اند که در بنزین و روغن‌های موتور تجارتی قابل حل است و نتایج تست‌های استاندارد بر روی بنزین فرموله شده با فولرن و مشتقات آن نشان می‌دهند که هر دو سری ترکیبات از قابلیت کاهش مصرف بنزین برخوردارند و از سوی دیگر این ترکیبات می‌توانند به نحو قابل ملاحظه‌ای سبب کاهش آلاینده‌های منتشره از اگزوز شوند.

  البته ترکیب جدید بنزین که فردا با حضور رستم قاسمی، وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآوره‌های نفتی ایران رونمایی می‌شود در مقیاس آزمایشگاهی خواهد بود.

  زمینه‌هایی چون ساخت ابزار مربوط به فن آوری‌های اطلاع رسانی، پزشکی، داروسازی، محیط زیست و صنایع وابسته به انرژی از جمله عرصه‌هایی هستند که افق‌های آتی کاربردهای فولرن را تشکیل می‌دهند.

   

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro