افسانه های قدیم شهرستان صومعه سرا

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : یکشنبه ۳ اسفند ۹۳ - ۲۰:۰۸

  کد خبر : 28372

  افسانه های قدیم شهرستان صومعه سرا

  واران نیوز: به باور ساکنان منطقه،هفت پادشاه و یا هفت خان بزرگ در گوراب گسکر یا منطقه هفت دغنان حکومت …

  واران نیوز: به باور ساکنان منطقه،هفت پادشاه و یا هفت خان بزرگ در گوراب گسکر یا منطقه هفت دغنان حکومت می کردند و نام محل در اصل هفت خانان بوده است.

  به باور اهالی قدیم در اباتر یا منار بازار ،چهل گوش چمنی حکومت می کرد و در گوراب گسکر امیر ساسان حکومت داشت.

  چهل گوش چمنی با حفر تونل زیر زمینی به هفت دغنان حمله کرد و با امیر ساسان جنگید و او را شکست داد و شهر را به آتش کشید.

  به روایت دیگر در هفت دغنان پل بزرگی به نام خشت پورد بود،با آهک و سفیده تخم مرغ،ساروج احداث کرده بودند،حمام بزرگی در آنجا بود که درخت رویش روییده و چاه بزرگ آجری به شکل بیضی که بیش از ۶ متر عمق داشت.

  به دلیل داشتن بهترین خاک در لارسر کارگاه های بزرگ کوزه گری وجود داشت که این کارگاه های کوزه گری را می توان در زندگی کنونی مردم لارسر مشاهده نمود.

  در حفاری های غیر مجاز ، خمره های بزرگی از عمق زمین بیرون آوردند.روایت های شفاهی مردم حکایت از وجود گنج و اشیای قیمتی در منطقه دارد و افراد ماجراجوی محلی پیوسته دنبال فرصتی برای حفاری غیر مجاز هستند.

  در اثر حفاریهای غیر مجاز بخش های از این شهر تاریخی آسیب و صدمات زیادی را متحمل گشته است.هفت دغنان از هفت + دغن +ان ترکیب یافته است.

  دغن در زبان گیلکی بیه پسی(غرب گیلان) به معنی رودخانه و جویبار و نهری غیر طبیعی است،که بوسیله انسان حفر شده است.هفت دغنان ، هفت رودخانه را در ذهن تداعی میکند. گویا در حاشیه شهر گوراب گسکر برای مصرف و تامین اب شرب و خروج آبهای زاید  نهر های حفر نموده بودند،که به هفت دغنان معروف بوده، بعدها پس از ویرانی گوراب گسکر بر اثر ستیز و جنگ های داخلی و سرنگونی حکومت های محلی و یا بر اثر حوادث و سوانح طبیعی شامل زلزله، وبا و طاعون نام قبلی و پیشین به فراموشی سپرده شده و به خاطر وجود نهر های چندگانه نام هفت دغنان روی آن باقی مانده است.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro