جاسازی 200 هزار مین در مرز ترکیه با ایران

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : شنبه ۹ اسفند ۹۳ - ۰:۰۹

  کد خبر : 28593

  جاسازی ۲۰۰ هزار مین در مرز ترکیه با ایران

  و با اشاره به اینکه ترکیه در یکم مارس ۲۰۰۴ به معاهده منع تولید، استفاده، انبار و تجارت مین های ضد نفر اوتاوا پیوسته است، گفت: در این معاهده تعهد شده است که مین های موجود در انبار مهمات تا سال ۲۰۱۰ امها و مین های جاسازی شده تا سال ۲۰۱۴ میلادی جمع آوری و نابود شوند.

  واران نیوز: کمیسیون حقوق بشر مجلس ترکیه مجموع مین های جاسازی شده در ترکیه به ویژه در مرزهای این کشور با همسایگان را نزدیک به یک میلیون دستگاه اعلام کرد که حدود ۲۰۰ هزار دستگاه آن در مرز ترکیه با ایران جاسازی شده است.

  به گزارش ایرنا، آیهان سفر اوستون رییس کمیسیون حقوق بشر مجلس ترکیه این مطلب را در نشست معرفی طرح هایی از مین های جاسازی شده که با همکاری چند نهاد مدنی در ترکیه اجرا خواهد شد، عنوان کرد.

  وی گفت: تعداد مین هایی که توسط نیروهای مسلح ترکیه در سطح ترکیه جاسازی شده ۹۷۵ هزار دستگاه است.

  اوستون گفت: این طرح با همکاری وزارت آموزش ملی، نهاد مدنی ابتکار ترکیه بدون مین، انجمن حمایت از مظلومان، انجمن حقوق بشر ترکیه، اتحادیه پزشکان ترکیه و اتاق مهندسین کشاورزی به اجرا در می آید و در قالب این طرح به آگاه سازی دانش آموزان در خصوص مین های گذاشته شده اولویت داده می شود.

  رئیس کمیسیون حقوق بشر مجلس ترکیه انگیزه تدوین و اجرای این طرح را ناشی از افزایش مرگ و میرها و قطع عضو انسانها بر اثر انفجار مین های جاسازی شده عنوان کرد و گفت: می خواهند با پاکسازی این مین ها ضمن جلوگیری از رخ دادن چنین حوادث ناگواری، اراضی وسیعی از کشور را که از دور خارج شده، به اقتصاد کشور بازگردانده و اراضی حاصلخیز را به کشاورزان بدهند.

  او با اشاره به اینکه ترکیه در یکم مارس ۲۰۰۴ به معاهده منع تولید، استفاده، انبار و تجارت مین های ضد نفر اوتاوا پیوسته است، گفت: در این معاهده تعهد شده است که مین های موجود در انبار مهمات تا سال ۲۰۱۰ امها و مین های جاسازی شده تا سال ۲۰۱۴ میلادی جمع آوری و نابود شوند.

  اوستون گفت: ترکیه در راستای این تعهدات در سال ۲۰۱۱ میلادی سه میلیون مین ضد نفر در انبار مهمات ارتش را امحا کرده است ولی مین های جاسازی شده به خاطر برخی مشکلات فنی و سیاسی تا به امروز پاکسازی نشده و خواستار تمدید مهلت برای اجرای تعهدات خود در قبال این معاهده تا یکم مارس سال ۲۰۲۲ میلادی شده است.

  رییس کمیسیون حقوق بشر مجلس ترکیه افزود: در ترکیه علاوه بر نیروهای مسلح که ۹۷۰ هزار مین ضد نفر خاکی جاسازی کرده، شمار زیادی نیز توسط پ.ک.ک در مناطق شرق و جنوبشرق ترکیه جاسازی شده است.

  او گفت: ۶۱۲ هزار از این مین ها در مرز ترکیه با سوریه، ۶۸ هزار در مرز ترکیه با عراق، ۱۹۴ هزار در مرز ایران، ۲۰ هزار مین در مرز ترکیه با ارمنستان، سه هزار مین در مرز ترکیه با آذربایجان(نخجوان) و ۷۶ هزار مین نیز در مناطق داخلی ترکیه جاسازی شده است.

  به گفته این مقام پارلمانی، براساس گزارشی که دولت ترکیه در سال ۲۰۱۳ به نمایندگی سازمان ملل در ژنو ارسال کرده است، در دوره ۲۰۱۲ – ۲۰۰۴ میلادی ناشی از انفجار مین ها، ۳۱۶ نفر در ترکیه کشته شده اند که ۲۶۰ تن از آنان را نظامی و ۵۶ نفر را غیرنظامی تشکیل می دهد. در این دوره ۷۳۴ نفر نیز با قطع عضو روبرو شده اند که ۶۲۲ تن از آنان را نظامیان تشکیل می دهند.

  آمار دیگری نیز حاکیست از سال ۱۹۸۴ میلادی به بعد یعنی همزمان با شروع مبارزه مسلحانه پ.ک.ک علیه دولت آنکارا در مجموع ۱۳۰۰ نفر کشته و ۵۱۰۰ نفر نیز قطع عضو شده اند.

  اوستون با اشاره به اینکه در مرزهای ارمنستان، نخجوان، ایران و عراق ۲۸ هزار مین توسط ارتش ترکیه پاکسازی شده است، گفت: ولی برغم اینکه در سال ۲۰۰۹ میلادی قانونی برای پاکسازی مین ها در مرز سوریه تصویب و اجرایی شده، عملیاتی در این جهت در مرز سوریه ناشی از برخی مشکلات فنی و تحولات در مرز ترکیه و سوریه، این کار شروع نشده است.

  وی با اشاره به اینکه برای پاکسازی مین مرکز ملی فعالیت مین در ترکیه تشکیل شده، گفت: با طرح جدید تلاش گسترده ای برای عاری سازی ترکیه از مین های ضد نفر شروع خواهد شد.

  منبع: ایرنا
  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro