دیگران کاشتند و ما خوردیم/ ما بکاریم تا دیگران بخورند

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : یکشنبه ۱۰ اسفند ۹۳ - ۴:۲۶

  کد خبر : 28651

  دیگران کاشتند و ما خوردیم/ ما بکاریم تا دیگران بخورند

    واران نیوز: طبیعت دارای امکانات بسیاری است که تداوم زندگی بشر و کلیه موجودات بر روی زمین وابسته به …

   

  واران نیوز: طبیعت دارای امکانات بسیاری است که تداوم زندگی بشر و کلیه موجودات بر روی زمین وابسته به آن است اما آنچه به عنوان منابع طبیعی در کشور ما از آن یاد می‌شود منابع تجدید شونده ایی هستند که ما از آنها بهره‌برداری می‌کنیم و عمدتاً به خاک، گیاه و درخت محدود می‌شود یا بهتر بگوییم وجود خاک به معنی مالکیت بر زمین در آن عرصه، گیاه محدود به مراتع و درخت در جنگل‌ها می‌باشد که جوامع بشری بهره‌برداری‌های گوناگونی از آنها دارند.

  از دیر باز درخت و جنگل برای گیلانیان بسیار با اهمیت بوده و اگر به خانه های روستایی گیلان مراجعه کنید متوجه وجود انواع درختان میوه در باغ های این منازل میشوید، باغهایی که علاوه بر تامین نیاز خانواده باعث ایجاد جوی مناسب در آن منطقه میشدند.

  به واسطه شرایط جوی و وجود زمین حاصل خیز ، گیلان جزء یکی از سرسبز ترین استان های ایران به شمار می آید و به طبع آن شهرستان صومعه سرا با وجود کوه،تالاب،جنگل و… دارای گنجینه های طبیعی بسیاری است.

  متاسفانه با وجود قطع غیر قانونی درختان و همچنین کم آبی در تابستان و گرمای شدید بسیاری از پوشش های جنگلی شهرستان صومعه سرا از بین رفته و این خود علاوه بر مشکلات زیست محیطی فراوان باعث ایجاد سیل در برخی مناطق گشت که از نمونه های بارز آن میتوان به  سیل در دو روستا هند خاله و نوخاله صومعه سرا در سالیان گذشته اشاره نمود (نوخاله و هند خاله صومعه سرا غرق شدند+عکس) ، سیلی که با آمدنش  مشکلات فراوانی برای مردم ایجاد شد.

  درخت و جنگل در اسطوره‌شناسی ایرانیان اهمیت زیادی داشته است، تا آنجا که از درختان به عنوان انسان‌های نیکی یاد می‌شود که پس از مرگ، تبدیل به درخت شده و زندگی جاودانه‌ای یافته‌اند. لذا قطع درختان قطور و مثمر، کاری ناصواب شمرده می‌شد و مورد نکوهش بسیار بود.

  نخستین منطقه حفاظت شده جهان چند صد سال پیش از میلاد مسیح از سوی خشایارشا ایجاد شد. به این شکل که در لشکرکشی خود به منطقه آسیای صغیر، حفاظت منطقه‌ای از جنگل‌های سرو را به گارد سلطنتی خویش سپرد. بر اساس متون معتبر تاریخی، ایرانیان ۴۴۵ سال پیش از میلاد مسیح (ع) عملا در امر جنگل‌کاری، جنگلداری و مدیریت امور جنگل همت گماشته و قوانین مدون و لازم‌الاجرایی داشته‌اند.

  «اشیربر» معتقد است :«ایرانیان نخستین قومی بودند که سازمان جنگلبانی را تاسیس کرده و به توسعه پایدار توجه خاصی داشته‌اند.» «دیگران کاشتند و ما خوردیم/ ما بکاریم تا دیگران بخورند» در اصل مفهوم «توسعه پایدار» است که پیرمرد روستایی ایرانی در ١۴ قرن پیش در جواب انوشیروان گفت.

  «فون هاگن» سرجنگلدار معروف آلمان در قرن ١٩ برای نخستین‌بار با الهام از همین جملات پیرمرد دهقان روستایی ایرانی چنین می‌نویسد: «از جنگل حداکثر آنقدر برداشت کنید که تولید یا رشد می‌کند و حداقل جنگل را به صورتی که از گذشتگان دریافت داشته‌اید به آیندگان بسپارید.» این جملات که به «کلمات طلایی» فون هاگن آلمانی معروف شده‌اند در اصل آغازی است برای ایجاد تفکر علمی توسعه پایدار در اروپا و جهان. پس از آن می‌بینیم که بر اساس منافع اقتصادی کشورهای اروپایی، قوانینی در خصوص برداشت از منابع طبیعی تصویب می‌شود.

  اما پرسش مهمی که در اینجا پیش می‌آید این است که چگونه ممکن است در کشوری که این همه برای جنگل و درخت اهمیت و حتی قداست قایل بوده سطح وسیعی از جنگل‌ها نابود شود؟ تا آنجا که تنها در نیمه اول قرن بیستم، دو میلیون هکتار از جنگل‌های شمال کشور نابود شود.؟؟؟

  همانطور که میدانید در تقویم رسمی کشور از روز ۱۵ تا ۲۱ اسفند را هفته منابع طبیعی نامگذاری کرده اند که این خود نشان از اهمیت بالای این مهم دارد.

  برای درک بیشتر اهمیت منابع طبیعی و همچنین درختکاری اشاره ای مستقیم به بیانات مقام معظم رهبری در مراسم کاشت نهال در هفته منابع طبیعی در سال ۸۸ میکنیم:

  سنت درختکاری، خیلی سنت خوبی است. کار ما که درخت میکاریم، یک کار نمادین است. ما یک درخت میکاریم، معنایش این است که جوانها که چندین برابرِ نیروی یک آدم پا به سن گذاشته‌ای مثل ما در آنها وجود دارد و نشاط بیشتری دارند، تعداد بیشتری درخت بکارند و مردم عزیز کشورمان عادت کنند به سنت ایجاد این وسیله‌ی حیات. درخت و گیاه، مظهر حیات و زندگی است؛ خودش هم زنده و زندگی‌بخش است و فضا را برای انسان و حیوان، فضای قابل زیستی میکند. توجه به گیاه، فقط مسئله‌ی تأمین خوراک نیست؛ بلکه تأمین فضای حیاتی برای انسان است. بنابراین گیاه خیلی مهم است.   

   

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro