گزارش احمد شهید برای فشار بر ایران است نه مسائل حقوق بشری/همزمانی گزارش احمد شهید با درخواست لغو تحریم ها!

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : شنبه ۲۳ اسفند ۹۳ - ۴:۳۵

  کد خبر : 28979

  گزارش احمد شهید برای فشار بر ایران است نه مسائل حقوق بشری/همزمانی گزارش احمد شهید با درخواست لغو تحریم ها!

  دقیقا در هفته ای که کشورهای غربی برای لغو تحریم های ایران رایزنی با سازمان ملل را شروع کرده اند، احمد شهید، به دنبال جریان سازی خبری در مسائل حقوق بشری است تا با فشار بر ایران، موضوع توافق و تلاش برای لغو تحریم ها را کم رنگ کند و در کنار اسرائیل و تندروهای غربی و کنگره، وانمود کند که با ایران نباید توافق شود زیرا به حقوق بشر توجه ندارد!

  واران نیوز به نقل از بولتن نیوز»  در حالی که رایزنی های کشورهای غربی برای لغو تحریمهای سازمان ملل بر ضد ایران آغاز شده است و در صورت حصول توافق هسته‌ای، تحریمهای سازمان ملل با تصویب یک قطعنامه لغو خواهد شد، مدعیان حقوق بشر در کنار تندروهای کنگره، به دنبال افزایش فشار بر ایران هستند!

  به گزارش بولتن نیوز،  احمد شهید، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، روز پنج شنبه ۱۲ مارس ( ۲۱ اسفند) در کنار نهادهای مدعی حقوق بشر و در شرایطی که کشورهای غربی و جهان در جریان مذاکرات هسته ای و تلاش برای توافق جامع بین ایران و ۵+۱ هستند، برای جوسازی و فشار بر ایران، بار دیگر گزارشی سیاسی و در ظاهر حقوق بشری را در ارتباط با مسائل ایران ارائه کرده است.
  دقیقا در هفته ای که کشورهای غربی برای لغو تحریم های ایران طرحی را به سازمان ملل ارائه داده اند و مذاکرات با ۵+۱ در مرحله ای دیگر در حال انجام است، احمد شهید، به دنبال جریان سازی خبری در مسائل حقوق بشری است تا با فشار بر ایران، موضوع توافق و تلاش برای لغو تحریم ها را کم رنگ کند و در کنار اسرائیل و تندروهای غربی و کنگره، وانمود کند که با ایران نباید توافق شود زیرا به حقوق بشر توجه ندارد!
  احمد شهید خواستار آزادی بیان و رفع محدودیت رسانه ها شده است. این در حالیست که بسیاری از کشورهای همپیمان آمریکا و کشورهای غربی در خاورمیانه از جمله عربستان، قوانین سخت گیرانه ای را در زمینه زندگی مردم و آزادی های عمومی اعمال می کنند اما این کشورها و مدعیان حقوق بشر به آنها توجهی ندارند اما ایران با این همه تعداد روزنامه و روزنامه نگار و سایت ها و خبرگزاری ها، از نظر احمد شهید با محدودیت مواجه است!
  همان طور که مسوولان جمهوری اسلامی نیز اشاره کرده اند بازداشت چند نفر به دلایل امنیتی را نباید زندانی شدن روزنامه نگار تلقی کرد زیرا آنها به خاطر روزنامه نگار بودن در زندان نیستند بلکه به خاطر جرم های امنیتی و اجتماعی در سال های ۸۸ به این سو بازداشت شده و بخش قابل توجهی از آنها به دلایل مختلف یا حبس خود را گذرانده و یا با تخفیف و عفو مواجه شده اندو اکنون آزاد هستند.
  احمد شهید همچنین خواهان آزادی ۳۰ روزنامه نگار و وبلاگ نویس بازداشتی، متوقف کردن پارازیت ها و پایان دادن به روند مسدود کردن سایت های اینترنتی شده است.
  در این زمینه نیز باید توجه داشته باشد که هر کشوری باید از محدوده اجتماعی و فرهنگی خود در برابر تهاجم فرهنگی دشمنان و ابزارهای فناوری نوین دفاع و صیانت کند و این موضوع حتی در آمریکا نیز به شکل های دیگری در حال کنترل و نظارت است و لذا نباید تعداد سایت های فیلتر شده که برخلاف قانون عمل کرده اند را به معنای محدود شدن رسانه ها تلقی کرد.
  احمد شهید در گزارش سالیانه خود به شورای حقوق بشر سازمان ملل که قرار است روز دوشنبه آینده (۱۶ مارس) ارائه شود گفته است که دست کم ۷۵۳ نفر در سال گذشته در ایران اعدام شده اند، که این تعداد بالاترین میزان از سال ۲۰۰۲ میلادی به این سو به شمار می رود. گفته شده نیمی از این تعداد به دلیل ارتکاب به جرایمی در ارتباط با مواد مخدر اعدام شده‌اند.
  اولا این پرسش مطرح است که چرا در پایان سال ۹۳ و همزمان با نتیجه گیری ها و نهایی شدن برخی مذاکرات بین ایران و غرب، این گزارش منتشر شده و قرار است روز دوشنبه به سازمان ملل ارائه شود.
  دوما، باید توجه داشت که اگر ایران در سنگر اصلی مبارزه با مواد مخدر و تروریست ها و تخلفات گوناگون غیر قانونی، به مبارزه و اعدام اقدام نکند، باید کشورهای دیگر، منتظر عواقب بعدی تجارت مواد مخدر و… باشند و آنها مجبور خواهند بود که چند برابر ایران هزینه کنند .
  احمد شهید در کنار اشاره به تعداد اعدام ها باید آنها را به صورت تفضیلی مورد توجه قرار دهد تا مشخص شود که چه تعداد از آنها خطرناک ترین افراد قاچاقچی و…. هستند و در ضمن برای مبارزه با این تعداد افراد اعدام شده و به زندان رفته، جمهوری اسلامی ایران تعداد قابل توجهی شهید داده و میلیاردها تومان خرج تربیت، زندان و بازداشت و مقابله با جرائم مختلف کرده است.
  اما احمد شهید تنها تعداد اعدام ها را شمرده و به یکی از سنگرهای مهم مبارزه با قاچاق مواد مخدر در جهان اشاره ندارد.
  زیرا طبیعی است که وقتی همسایه افغانستان هستی باید با خطر مقابله کنی و هزینه و شهید بدهی!
  گزارشگر ویژه سازمان ملل از دولت ایران خواسته است تا موضوع لغو صدور و اجرای احکام اعدام را مورد بازنگری قرار دهد.
  اما باید به این پرسش پاسخ داد که آیا می توان با لغو اعدام ها با سیل قاچاق مواد مخدر و جرائم دیگر مقابله کرد آیا می توان با این شرایط عبرتی ساخت برای دیگران که خلاف و کار غیر قانونی انجام ندهند؟
  آیا در یک شرایط پیچیده و خشن می توان بدون اقتدار قانون، نظم و امنیت را حاکم کرد؟
  آیا تعداد بیش از ۷۰۰ اعدام در یک سال رقم زیادی است با این همه پیچیدگی جرائم در کشوری مانند ایران و در همسایگی افغانستان و عراق و … که کشورهایی ناامن تلقی می شوند؟
  آیا ایجاد کشوری امن مانند ایران نباید با چنین برنامه هایی مواجه شود که مانع ایجاد شرایطی مانند افغانستان و عراق و… شود؟
  احمد شهید از دولت ایران خواسته است تا براساس قوانین بین الملل، مجازات اعدام برای جرایم مرتبط با مواد مخدر و اعدام نوجوانان را لغو کند.
  وی باید در این زمینه توجه داشته باشد که به خاطر قوانین داخلی ایران و قوانین اسلامی، حکومت نمی تواند از حقوق مردم عبور کند اما اگر خود مردم در مواردی مانند قصاص، خواستار گذشت از اعدام باشند،‌دادگستری ها نیز بیشترین همکاری را با مردم دارند. و تعداد قابل توجه نمونه های گذشت، فداکاری،‌مهربانی و باز شدن طناب دار از گردن جوانان و نوجوانان و….در سال جاری و سال های قبل، همگی نشانه عطوفت و رافت اسلامی و گذشت مردم از خون و جان جوانان خود بوده است و احمد شهید باید به موارد بسیار این گذشت ها و رافت ها از سوی مردم و دستگاه قضایی و عفو مقام معظم رهبری در ارتباط با کمک به زندگی و کاشانه وخانواده مردم نیز اشاره می کرد تا چندین برابر آمار اعدام ها را در گذشت مردم و عفو حکومت مشاهده کند.
  به گفته گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل، ایران باید “به اصلاح قوانین و سیاست هایی که باعث تضعیف و یا نقض حقوق و استانداردهای بین المللی می شود، اولویت دهد.”
  دولت ایران از انتقادات سازنده استقبال می کند و تاکنون گام های بلندی را در این زمینه برداشته است. اما نباید انتظار داشت که با این همه موارد تخلف و قاچاق مواد مخدر و مشکلات دیگر، همه موارد با لغو اعدام و زندان و… مواجه شود زیرا یکی از وظایف اصلی حکومت ایجاد نظم و امنیت از طریق اقتدار قانون است.
  با توجه به این که ایران به احمد شهید اجازه سفر به این کشور را نداده، گزارش او براساس مصاحبه با دهها نفر در داخل ایران و همچنین تبعیدی های ایرانی تهیه شده است.
  براین اساس باید توجه داشت که اگر احمد شهید غیر مغرضانه گزارش خود را تهیه می کرد و کار سیاسی برای فشار بر ایران ارائه نمی داد و تنها به مصاحبه با مخالفان نظام در خارج کشور اکتفا نمی کرد و نمونه های خود را از بین بیش از ۸۰ میلیون ایرانی در داخل و خارج انتخاب می کرد، قطعا در تهیه گزارش او، به موارد بسیاری در مورد کارایی قانون و نظام قضایی و رفتار مقابله با تهدیدهای امنیتی می رسید که دستاورد و حاصل آن نظم و ثبات و امنیت در کشور ایران است.
  زیرا اگر جمهوری اسلامی نیز مانند بسیاری از کشورهای منطقه عمل می کرد اکنون کانون بی نظمی ها و شورش ها، باندهای مواد مخدر و… می شد اما این نوع اقتدار قانون در ایران باعث شده که امن ترین کشور منطقه به حساب آید و جرائم و محدودیت ها و بی نظمی و تغییر دولت ها و تهدیدهای تروریست و… در ایران از تمام کشورهای منطقه کمتر است.
  این دستاورد بزرگ نتیجه صبر و مقاومت و غنای فرهنگی ملت ایران به همراه همدلی دولت و مسوولان و مردم برای ایجاد نظم در جامعه بوده است. رویترز عنوان کرد
  رایزنی های کشورهای غربی برای لغو تحریمهای سازمان ملل بر ضد ایران آغاز شده است
  در صورت حصول توافق هسته‌ای، تحریمهای سازمان ملل با تصویب یک قطعنامه لغو خواهد شد.
  به گزارش “رویترز،” کشورهای غربی در حال رایزنی برای لغو تحریمهای سازمان ملل بر ضد ایران هستند. این مذاکرات برای تعیین تکلیف تحریمها در صورت حصول توافق هسته‌ای میان گروه ۵+۱ و ایران انجام می‌شود.
  سازمان ملل تا کنون ۸ قطعنامه درباره برنامه هسته‌ای کشورمان تصویب کرده که ۴ مورد از آنها به موضوع “تحریم” می‌پردازد. به نوشته “رویترز،” ایران لغو این تحریمها را برای دستیابی به هر گونه توافق هسته‌ای ضروری می‌داند.
  هر ۵ عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و آلمان در این مذاکرات حضور دارند. به باور تحلیلگران غربی، لغو تحریمها به وسیله سازمان ملل سنای تحت کنترل جمهوریخواهان را در آمریکا برای تغییر مفاد توافق احتمالی هسته‌ای تحت فشار قرار خواهد داد. جمهوریخواهان کنگره آمریکا مایلند مفاد توافق هسته‌ای احتمالی ایران و غرب را تغییر دهند؛ نکته‌ای که در نامه سرگشاده آنها به مقامات کشورمان نیز به روشنی عنوان شده است.
  هنوز زمان دقیق ارائه این قطعنامه به سازمان ملل به منظور بررسی اعضا مشخص نشده است.
  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro