دانشگاه نوین کشاورزی به روستا برده می‌شود

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : چهارشنبه ۵ فروردین ۹۴ - ۷:۱۷

  کد خبر : 29201
  مدیر جهادکشاورزی صومعه‌ سرا:

  دانشگاه نوین کشاورزی به روستا برده می‌شود

  مدیر جهاد کشاورزی صومعه سرا با بیان اینکه دانشگاه نوین کشاورزی به روستا برده می‌شود، گفت: اعتقادش بر این است که علاوه بر بردن دانشگاه نوین کشاورزی به روستاها باید به دانشجوی بومی احترام گذاشت.

  احمد پادیاب در گفت‌وگو با خبرنگار واران نیوز اظهار کرد: صومعه‌سرا به دلیل داشتن خاک غنی دارای تنوع محصولات کشاورزی زیادی همچون برنج، نیشکر، خربزه، هندوانه، توت فرنگی، صنوبر و … است.

  وی با بیان اینکه صومعه‌سرا دومین تولید کننده برنج است، افزود: ۲۸ هزار هکتار شالیکاری در صومعه‌سرا است که ۱۳۰ تن شلتوک و ۷۵ هزار تن برنج از آن استهلال می‌شود.

  مدیر جهادکشاورزی صومعه‌سرا گفت: از ۲۸ هزار هکتار شالیکاری، ۲۵ هزار هکتار از سد سفیدرود تامین آب زراعی می‌شود و فقط ۳ هزار هکتار از طریق رودخانه‌ها و چشمه‌ها و آبندان‌ها تامین می‌گردند.

  پادیاب با بیان اینکه با توجه به اینکه پشت سد حدود ۴۰۰ میلیون متر مکعب ذخیره آب داریم و مطلوب آب ذخیره پشت سد باید یک میلیارد و دویست میلیون متر مکعب باشد، تصریح کرد: این امر نشان از آن دارد که جز شهرستان هایی هستیم که زراعت خیلی سختی خواهیم داشت و کار ترویج و مراکز خدمات را مشکل تر می کند که شخم زمستانه را درست انجام دهیم و مدیریت مزرعه را به کشاورزان آموزش دهیم که مراحلی که برنج نیاز آبی آن بالا است تامین آب زراعی شود.

  وی با بیان اینکه کشاورزان باید در سه مرحله که نیاز آبی برنج بالا است برای مزرعه تامین آب کنند، خاطرنشان کرد: زمان نشا، پنجه زدن و ظهور خوشه‌ها نیاز آبی برنج بالا است.

  صومعه‌سرا با داشتن ۱۲ هزار هکتار صنوبرکاری رتبه اول کشوری را دارد

  مدیر جهاد کشاروزی صومعه سرا با بیان اینکه با داشتن ۱۲ هزار هکتار صنوبرکاری، اولین تولید کننده صنوبر در سطح کشور هستیم، اظهار کرد: مقام اول تولید مرغ در سطح کشور با وجود ۱۶۸ واحد مرغداری و با تولید هر دوره ۴ میلیون قطعه مرغ در صومعه سرا هستیم.

  پادیاب با بیان اینکه پروژه های زیربنایی را بر اساس سیاست‌های وزارت خانه در دست اجرا دارند، افزود: طرح تجهیز و نوسازی اراضی سنتی که حدود یازده و هزار و ۲۰۰ هکتار انجام گرفته و در سال جاری حدود ۱۰۰ هکتار در دست اجرا است.

  وی گفت: پروژه های تامین آب، ایستگاه‌های پمپاژ، پروژه های پوشش انهار و چاه‌های عمیق و نیمه عمیق را در دست اجرا داریم و یکی از کارهای اصلی ما صنایع تبدیلی است که به خصوص مدرنیته کردن کارخانجات شالیکوبی که بتوانیم در واقع ضایعات کمی و کیفی برنج را در شهرستان پایین بیاوریم.

  مدیر جهاد کشاورزی صومعه‌سرا با بیان اینکه سعی شده در اجرای پروژه‌ها با کارشناسان و مسئولان امر همفکری و هماهنگی لازم صورت گیرد و گام‌های موثری در این راستا برداشته شده ، تصریح کرد: در این زمینه شهرستان را به سه بخش گوراب‌زرمیخ، حومه و تولمات تقسیم کرده زیرا شرایط مناطق با یکدیگر متفاوت است.

  پادیاب با بیان اینکه به عنوان مثال منطقه گوراب زرمیخ برنامه‌هایی در زمینه شناسایی و آموزش باغداران، زنبورداران و دامداران برگزار شده است، خاطرنشان کرد: در بخش حومه روی باغات حبوبات، خربزه و هندوانه و … و در بخش تولمات به دلیل نزدیکی به مرداب و وجود آب کافی به محصولات پرارقام مانند پرورش اردک، ماهی و غیره تمرکز شده است.

  سیاست کاری صومعه سرا بیشتر بر اساس آموزش است

  وی با بیان اینکه سیاست کاری شهرستان صومعه سرا بیشتر بر اساس آموزش است، اظهار کرد: موضوعات سخت افزاری مدیریتی شهرستان و همه شهرستان های استان گیلان ضعیف است.

  مدیر جهاد کشاورزی صومعه سرا با بیان اینکه دانشگاه نوین کشاورزی به روستا برده می‌شود، افزود: اعتقادش بر این است که علاوه بر بردن دانشگاه نوین کشاورزی به روستاها باید به دانشجوی بومی احترام گذاشت.

  پادیاب با بیان اینکه هفته‌ای یک روز به خدمات ارائه شده به روستاها سرکشی می‌شود، گفت: کلاس‌های آموزشی F.F.S( Farmers Field School) که همان مدرسه در مزرعه است در سطح روستاها برگزار شده که استقبال خوبی از این امر توسط روستاییان شده و بازده خوبی داشته است.

  وی با بیان اینکه شهرستان صومعه‌سرا در زمینه توسعه کشت مکانیزه نیز گام‌های خوبی برداشته است تصریح کرد: صومعه‌سرا دارای ۶ بانک نشاست که این امر از تغییرکاربری زمین‌ها جلوگیری می‌کند.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro