افراد تمرین عفت کلام داشته باشند

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : یکشنبه ۶ اردیبهشت ۹۴ - ۱۶:۵۹

  کد خبر : 29818

  افراد تمرین عفت کلام داشته باشند

  افراد باید تمرین عفت کلام داشته باشند که خدائی ناکرده در قالب افراط در کلام باعث توهین به دیگران نشوند و رعایت عمومیت جامعه را کنند.

  به درستی که یکی از رذایل زبان گفتن ناسزا و کلمات رکیک می باشد و از آنجایی که گاه ناسزاگویی فقط برای شوخی و مزاح و خنداندن دیگران صورت می گیرد، از جمله کارهایی است که مرم بیشتر به آن مبتلا شده اند و می پندارند که چون برای شوخی و بذله گویی است پس اشکالی در آن نیست در حالی که تمامی کلماتی که از زبان یک انسان خارج می شود در نامه عمل او نوشته و ثبت می گردد و در روز حساب از یکایک آنها سوال می شود.

  در ناسزاگویی هرچنداگر طرف مقابلی که به او فحش یا ناسزا داده می شود از آن کلمات ناراحت نگردد و گاها شاید از این موضوع خوشش بیاید! باز مورد اشکال است زیرا که خداوند عزوجل چنین هرزه گویی ها و لهویاتی را برای زبان انسان نمی پسندد و از آنها نهی فرموده است.

  رسول گرامی اسلام می فرماید: ورود در بهشت بر هر زشت گویی حرام است.

  گاها ناخواسته بسیاری از کلماتی که خانواده‌ها در خانه تکلم می کنند بر روی ذهنشان نهادینه و عادی می‌شود و آن را در خیابان‌ در محافل عمومی به کار می‌گیرند.

  متاسفانه این روزها وقتی در حال گذر از خیابان‌ها هستی افراد بسیاری را می بینی که بر سر مسائل کوچک رو به مجادله آورده‌اند و یا به شوخی و خنده به یکدیگر حرف‌های رکیکی می‌زنند بدون اینکه توجهی به عمومیت خیابان داشته باشند.

  افراد باید تمرین عفت کلام داشته باشند که خدائی ناکرده در قالب افراط در کلام  باعث توهین به دیگران نشوند و رعایت عمومیت جامعه را کنند.

  رعایت کردن حدود در گفتار هم برای آقایان و هم برای خانم‌ها در مکان‌های عمومی یکی از موازین مهم در شرع اسلام است طوری که متاسفانه گاها برخی از شهروندان آنقدر در نوع گفتار خود در محیط‌های عمومی ناملاحظات می‌کنند که باعث ایجاد بی نظمی و تنش در جامعه می گردند و آرامش عمومی را از بین می‌برند و سبب عدم امنیت در جامعه می‌شوند.

  مورد دیگری که امروزه بسیار زیاد در مکان‌های عمومی جلب توجه می‌کند این امر است که افراد در صحبت کردن با تلفن همراه بلند صحبت می‌کنند و همچنین در صورت شوخی و یا حتی دعوا و جر و بحث ها از ادای کلماتی که با ادب عمومی منافات دارد، استفاده می‌کنند.

  غافل ازینکه زبان بزرگترین وسیله ارتباط جمعی محسوب می‌شود و با آن می توان جامعه‌ای پاکیزه به وجود آورد و اگر از آن درست استفاده نشود با همین زبان می‌توان ضربه‌های شدیدی به فرهنگ و جامعه وارد کرد که تاثیرات آن را می توان در همین زمان حال و باقی آن را در زمان آینده به خوبی مشاهده نمود.

  کلام زیبا درون و نهاد انسان‌ها را زیبا نموده و کلام رکیک صفحه قلب‌ها را آلوده و مشوش می‌نماید.

  مائده فلاحتکار ضیابری

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro