در جریان تصویب طرح استانی شدن انتخابات مجلس ، نمایندگان چه تصمیمی خواهند گرفت ؟

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۹۴ - ۲:۳۷

  کد خبر : 29838
  منافع مردم یا منافع احزاب ؛ مسئله این است/

  در جریان تصویب طرح استانی شدن انتخابات مجلس ، نمایندگان چه تصمیمی خواهند گرفت ؟

  طرح استانی شدن انتخابات پس از بررسی در هیئت تخصیصی در چند روز آینده برای رآی گیری وارد صحن علنی مجلس میشود و نمایندگان باید در این باره تصمیمی سرنوشت ساز بگیرند.

  واران نیوز: چندی پیش طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی در دستور کار نمایندگان قرار گرفت و پس از تصویب کلیات آن،جهت بررسی بیشتر و حل مشکلات موجود ، به کمسیون مربوطه ارجاع تا پس از دو هفته به صحن علنی بازگردد.

  بر اساس این طرح که متشکل از ۶ ماده است ، محدوده جغرافیایی هر استان به عنوان یک حوزه انتخابیه محسوب می‌گردد و  تعداد نمایندگان هر استان ، معادل تعداد نمایندگان حوزه‌های انتخابیه موجود در استان است . بنابر این  رای‌دهندگان در هر حوزه انتخابیه می‌توانند از بین همه ی نامزدهای انتخاباتی استان، نمایندگان مورد نظر خود را انتخاب کنند.

  به عبارتی در حال حاضر مردم شهرستان صومعه سرا در انتخابات مجلس از بین کاندیدای شهر خودشان تنها به یک نفر رای می دهند و هرکس که بیشترین آرا را کسب کند به عنوان نماینده مردم راهی مجلس می شود .

  اما طبق این طرح در سطح استان مردم می دتوانند به هرکدام از کاندیدا از هر شهری که باشد رای دهند مثلا یک فرد صومعه سرایی در شهر خود می تواند به کاندیدای رودسری رای دهد. و نهایتاً برگزیدگان مردم به عنوان نمایندگان همه ی مردم گیلان به مجلس میروند.

  مقابل این طرح نمایندگان و اهالی سیاست دو موضع متفاوت اتخاذ کردند. دسته ای را موافقان و دسته ی دیگر را مخالفان تصویب و اجرای این طرح تشکیل می دهند.

  موافقان طرح در مقام دفاع از آن بیان می کنند:

  رویکرد مجلس بر این اساس از سطح خود به سطح کلان تبدیل می شود و موجب می شود که نمایندگان به وظیفه اصلی خود که قانون گذاری و نظارت بر اجرای صحیح آن می شود ، بهتر عمل کنند. مسائل جزئی نباید وقت و انرژی نمایندگان را تلف کند و ایشان نباید در امورات اجرائی کشور دخالت کنند . بلکه باید به حل مسائل کلان برزمین مانده کشور بپردازند.

  همچنین اگر انتخابات استانی شود باعث می شود کار کرد حزب های سیاسی تقویت شود و انتخابات شکل درست و حزبی به خود بگیرد . مردم با بررسی و نگاهی درست به افراد و احزاب ، کاندیدای مورد نظر را انتخاب کنند.

  موافقان همچنین بر این باوراند که حل مشکلات و معضلات مردم شهر ها و روستا ها وظیفه ی نمایندگان مجلس نیست و با استانی شدن انتخابات،شوراهای شهر و روستا تقویت شده و به جایگاه واقعی خود دست پیدا خواهند کرد. زیرا آنها باید در راستای حل مشکل مردم بکوشند.

  در مقابل اما مخالفان طرح نظری کاملا مخالف با این اظهارات دارند .

  مخالفان استانی شدن انتخابات معتقداند:

  استانی شدن انتخابات آفت های زیادی دارد و عملا راه را برای انتخاب افراد مستقل،جوان،غیر حزبی،غیر وابسته و مردمی ، که بدون وابستگی به جریانات سیاسی و قدرت های اقتصادی و با نیت خدمت قدم در انتخابات می نهند ، مسدود می کند مجلس کنونی متشکل است از نمایندگان مردم از جای جای کشور با نژاد و رنگ و گویش های متنوع و مختلف که این خود همبستگی و انسجام ملی را تقویت می کند.

  بسیاری از شهرهای کوچک و محروم در حال حاضر نماینده ایی از بین خود در مجلس دارند که خود ارتباطی را به شکل موثر و تاثیر گذار از متن مردم گوشه گوشه ی میهن با بالاترین طبقه قدرت اجرایی و مقنن و… ایجاد می کند.

  در صورت استانی شدن انتخابات ، مردم شهرهای کوچکتر ، شانس داشتن نماینده منتخب خود را از دست داده و در مقابل شهرهای بزرگتر و پرجمعیت تر بیشترین تعداد نمایندگان را به خود اختصاص خواهند داد.

  در نتیجه اجرای این طرح دیگر صدای مردم ضعیف حاشیه نشین ، شنیده نخواهد شد همچنین طی این فرایند ، خودبه خود باند های قدرت و ثروت شکل خواهند گرفت.

  این ها گوشه ای از نظرات مطرح شده در خصوص طرح استانی شدن انتخابات مجلس بود که این روز ها بسیار گفته و شنیده شد . فارق از اظهار  نظرهای مختلف و جالب توجه که بعضا بسیار منطقی و عقلانی به نظر میرسد ذکر چند نکته در این خصوص ضروری به نظر میرسد.

  یکی از سوالاتی که در خصوص این موضوع از ابتدا ذهن را آزار می دهد این است که چرا نمایندگان در آخرین ماه های مسئولیت خود در این دوره،طرحی به این مهمی را در دستور کار قرار دادند؟؟!!!

  آیا غیر از این است که شاید بعضی از ایشان به دنبال چاره اندیشی برای بقاء در قدرت باشند؟؟ به بیانی ساده تر نمایندگانی که با در نظر گرفتن شرایط فعلی شانس پیروزی برسایر رقبا ( به دلایل مختلف که یکی از آنها می تواند نداشتن توانایی لازم و نارضایتی مردم حوزه انتخابیه از ایشان ) را در دوره آتی ضعیف می بینند ؛ به دنبال چاره ایی برای حذف رقبا خود از صحنه رقابت می باشند.

  با کمی دقت در اظهار نظرهای نمایندگان موافق و مخالف در می بابیم که بیشتر چهره ها بیشتر از آنکه نگران منافع و سود و زیان مردم باشند،منافع خود و احزاب و دسته های خود را مد نظر قرار می دهند.

  در این که استانی شدن انتخابات به ضرر مردم و کشور است (البته در شرایط فعلی جامعه) شکی نیست چرا که در حال حاضر هرگاه مردم احساس کنند که نماینده ی شان در مجلس به وعده ها و وظایف خود و تعهدات خود در برابر آنان به درستی عمل نمی کنند به راحتی در دوره ی آتی در انتخاب وی تجدید نظر کرده و فرد دیگری را جایگزین وی می نمایند چون قدرت اعمال رای و نظر در این باره دارند .

  از طرفی شاید آنچه بعضی از نمایندگان را (جدای از اعتقادات و انگیزه های شخصی دینی و ملی) به پاسخگویی و سرکشی و پیگیری امورات مردم شهرها وا می دارد، انتخابات و تاثیر رای و نظر تمام مردم (بخصوص محرومین و مستضعفین ) درآن است.

  اگر نماینده در جریان انتخابات ، خود را مدیون احزاب و صاحبان ثروت و قدرت بداند پس از آنکه بر کرسی مجلس تکیه زد ، به دنبال جلب نظر و اعتماد ایشان و جبران هزینه های آنان خواهد بود. تا در اتنتخابات آتی نیز از این امتیاز برخوردار باشد.

  آنچه مسلم است این است که مفاسد استانی شدن انتخابات بسیار است و ضررهای جبران ناپذیر را به دنبال دارد که گفتن آنها توضیح واضحات است .

  امیدواریم که نمایندگان در این باره منافع مردم و مستضعفین را در نظر بگیرند نه منافع شخصی و جناحی . شاید این طرح محاسن و مزایایی داشته باشد اما به راستی معایب و مضرات آن برای مردم و کشور بسیار بیشتر است .

  انتظار می رود ، وکلای مردم مثل همیشه با در نظر گرفتن این موضوع که اجرای چنین تحولی در روند انتخابات نیازمند ایجاد زیرساخت های خاص و مناسب است ،

  منافع و مصالح نظام اسلامی و مردم را در نظر بگیرند و زمینه ساز فردایی بهتر برای امت مسلمان باشند.

  يک ديدگاه

  1. حسن صديقي گفت:

   متن خیلی خوب بود
   امیدوارم استانی نشه

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro