وایبر در گیلان، کُندتر از تمام ایران!

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۴ - ۱۵:۴۵

  کد خبر : 29991

  وایبر در گیلان، کُندتر از تمام ایران!

  شروع سال ۹۴ برای علاقه‌مندان به اپلیکیشن وایبر در گیلان، چندان خوشایند نبود چرا که این پیام‌رسان محبوب بدون هیچ مقدمه‌ای، به یکباره از روزهای اول نوروز دچار اختلال شد و تا امروز نیز این مسئله در جای خود باقی مانده است.

  واران نیوز به نقل از خزر آنلاین:فرقی ندارد که از کدام سرویس‌دهنده‌ی اینترنتی استفاده کنید یا در کدام شهر گیلان باشید. این روزها استفاده از وایبر برای تمام کاربران گیلانی عذاب‌آور و سخت شده، به طوری که پیام‌های ارسالی در بهترین حالت بعد از ۳۰ ثانیه ارسال می‌شوند. با حساب زمان تقریبی ۳۰ ثانیه‌ای برای «تحویل پیام» (Delivered)، و ۳۰ ثانیه نیز برای دریافت علامت «خوانده شده» (Seen)، تقریبا برای ارسال هر پیام و دریافت جواب آن باید حدود ۱ الی ۲ دقیقه منتظر بمانید که این امر گفتگوی آنلاین برای کاربران وایبر را تقریبا غیرممکن می‌کند.

  اگرچه وزارت ارتباطات و کمیته‌ی فیلترنیگ هرگونه دخالتی در این موضوع و ربط داشتن کندی وایبر به مساله فیلترینگ را تکذیب کرده‌ و حتی پیش‌تر اعلام کرده بودند که دو شبکه اینستاگرام و وایبر فیلتر نخواهند شد، اما با این حال بسیاری از کاربران معتقدند که این مشکل از سوی کمیته‌ی فیلترینگ و شاید اعمال فیلترینگ هوشمند است. چندی پیش بود که وزیر ارتباطات مسئولیت اختلالات اینستاگرام را به عهده گرفت و علت آن را اجرای فیلترینگ هوشمند روی این شبکه اجتماعی اعلام کرد.

  امروز اما در طی مکاتبه‌ای که با پشتیبانی رسمی وایبر از طریق وب‌سایت این برنامه داشتیم، موضوع را با آن‌ها مطرح کردیم و دلیل این کندی سرعت را جویا شدیم. متن زیر جوابیه‌ی وایبر به ایمیل ارسالی ما است:

  It seems that the features of the Viber application have been blocked by your service provider or by your country. We will continue to investigate the issue and inform of any updates on the Viber support website. We hope that this issue is resolved in your region and that you are able to use Viber in the near future.
  Best regards
  Viber Support Team
  به نظر می‌رسد که ویژگی‌ها و خدمات وایبر توسط سرویس دهنده اینترنت شما یا کشورتان بلاک شده است. ما به بررسی این موضوع ادامه خواهیم داد و هرگونه نتیجه‌ی جدید را در وب‌سایت پشتیبانی وایبر اطلاع‌رسانی خواهیم کرد. امیدواریم که این مشکل در منطقه‌ی شما حل شود و شما بتوانید در آینده‌ی نزدیک به استفاده‌ی دوباره از وایبر بپردازید.

  با احترام

  تیم پشتیبانی وایبر

  همان‌طور که مشاهده می‌کنید، وایبر کندی سرعت را مرتبط به خود نمی‌داند و اعتقاد دارد که هرگونه کندی سرعت از سوی ارائه‌دهنده‌ی سرویس اینترنتی یا مسائل داخل کشور است. البته این جوابی است که وایبر در پاسخ به این مشکل داده است.

  بر اساس گفته‌های قبلی کارگروه تعیین محتوای مصادیق مجرمانه و وزیر ارتباطات تصور بر این بود که کمیته‌ی فیلترینگ با تجربه‌ای که از اپلیکیشن ویچت به دست آورد به این باور رسیده است که فیلترینگ کلی اپلیکیشن‌های پیام‌رسانی همچون وایبر یا… راه‌حل کارسازی نبوده و کاربران در صورت مواجه شدن با مشکلات این چنینی، به اپلیکیشن دیگری کوچ می‌کنند.

  با این اوصاف مشکل کندی وایبر، فعلا دلیل مشخصی ندارد و هیچکدام از طرفین (نه وایبر و نه مسئولان داخلی)، مسئولیت آن را بر عهده نمی‌گیرند. وایبر اپلیکیشنی است که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات قول عدم مسدودسازی آن را به کاربران داده بود.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro