الله کرم: دولتمردان کنوني از مرسي درس بگيرند/ زيباکلام: اصلاح طلبان نبودند روحاني دو ميليون راي مي آورد

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۴ - ۱۷:۲۸

  کد خبر : 30055
  قسمت اول مناظره الله کرم و زيباکلام ؛

  الله کرم: دولتمردان کنونی از مرسی درس بگیرند/ زیباکلام: اصلاح طلبان نبودند روحانی دو میلیون رای می آورد

  واران نیوز: الله کرم در آغاز سخنانش در خبرآنلاین گفت که در دو سال گذشته شاهد سیستم مخرب جناحی بودیم. …

  واران نیوز: الله کرم در آغاز سخنانش در خبرآنلاین گفت که در دو سال گذشته شاهد سیستم مخرب جناحی بودیم. آقای روحانی با شعار اعتدال آمدند. اما شاهد بودیم که سیستم جناحی دوباره برقرار شد. ما شاهد حاکمیت دو جریان تندرو و اعتدال گرا هستیم. الان نیروهای انقلابی در حاشیه هستند. صحبت کردن از پایداری فحش سیاسی شده است. رابطه غرور و تعصب وضعیت قطبی را بیشتر کرده است. آقای روحانی منتقدان را بی سواد و نادان و … می داند که باید به جهنم بروند. من می خواهم بدانم افرادی مانند آقای دکتر عسگرخانی بی سواد و بی عقل نیستند. سعید زیباکلام با صادق درس خوانده چرا آن بی سواد است و این بی سواد. نتیجه این عملکرد به شکاف دولت و ملت می رسد. روش غرور و تفرعنی را دیدیم که دیروز در دانشگاه علیه اشرافیت شعار می دهند. روش تحقیر و توهین را می بینیم. این روش در مقابل دشمن تبدیل به تواضع و لبخند شده است. جای اشدا علی الکفار و رحما بینهم جایش عوض شده است. در مقابل دشمن لبخند می زنند و کسانی که جزو نظام و نماینده هستند اخم حاکم شده است. روش تحقیر و توهین صحیح نیست. اگر بخواهم علت یابی کنم این روش به خاطر پیرمردگرایی دولت باشد. این ها با جوانان رابطه ای ندارند. صاحبان تفرعن باید از مرسی یاد بگیرند. مگر آقای روحانی چندسالشان بود که مسئولیت گرفتند. آیا حقوقدان ها با توهین و تحقیر با مردم برخورد می کنند. حسین الله کرم در پایان سخنانش تقاضا داشت که از زیباکلام سوال نپرسیم چراکه اگر بخواهد حرف بزند باید در زمین او حرف می زد.

  صادق زیبا کلام در پاسخ به سوال قبلی درباره نسبت دولت با سیاست داخلی اظهار داشت: اینکه عملکرد دولت یازدهم در عرصه سیاست داخلی چطور بوده؟ عرصه داخل شامل حوزه های متفاوتی می شود.
  به گزارش خبرآنلاین، صادق زیباکلام در ادامه مناظره در پاسخ به الله کرم گفت: اینکه ظرف این ۲۰ ماه ایشان را بررسی کنیم که کلماتی را نسبت به منتقدین به کار بردند که شایسته نبوده و همان موقع هم خیلی ها اعتراض کردند که ادبیات شایسته نیست. من خودم دو نامه سرگشاده به رییس جمهور نوشتم. اما حالا نباید این ادبیات را چماق کرد. آنچه مسلم است به کار بردن ادبیات مناسب و حاوی احترام خیلی کمرنگ است و فقط اقای روحانی از این ادبیات استفاده نکرده است. اگر آمار بگیریم، می بینیم ایت الله علم الهدی رکورد اقای روحانی را با اختلاف می شکند و آقای احمدی نژاد رکورد هر دو را می شکند. روحانی برنز، علم الهدی نقره و احمدی نژاد طلا می گیرد
  این استاد دانشگاه ادامه داد: این ادبیات فقط به مخالفان داخلی برنمی گردد. می بینیم که خیلی ها نسبت به رهبران سایر کشورها از عبارات سخیف استفاده می شود. بنابراین از این لحن فقط آقای روحانی استفاده نکرده اند بلکه اکثر ما به کار می بریم. به یاد نمی آورم که رئیس دولت اصلاحات حتی یک بار استفاده کرده باشد چه در هشت سال ریاست جمهوری و چه بعد از آن.

  زیباکلام افزود: یک رابطه معنادار بین استفاده از لحن توهین آمیز و منش سیاسی وجود دارد. اصولگرایان استفاده بیشتری می کنند می توانیم برای این امر آمار بگیریم. البته من معتقدم مثل این چیزی که در مسیحیت است که می گویند کشتن یک نفر کشتن بشریت است، باید به آقای روحانی بگوییم که نباید از این لحن استفاده کنیم. نکته دوم اینکه می گویند آقای روحانی جامعه را دو فطبی کرده است را قبول ندارم. البته اینکه کسانی رای مخالف داشته باشند در همه دنیا هست و گروه ها و جریان های مختلف حضور دارند. و اینگونه نیست که کسانی مثل سردار الله کرم فکر کنند در جمهوری اسلامی تنها یک گونه فکر کنند. من فکر می کنم فضای کشور بازتر شده. به این معنا نیست که اینجا نروژ، فرانسه و لندن شده است و مطبوعات آزاد شده اند. فقط در کل فضا کمی بازتر از دوران احمدی نژاد شده است. ممکن است بگویند که رقابت ها نسبت به دوران احمدی نژاد بیشتر شده. دلیلش این است که فضای اظهار نظر بازتر شده و مقداری اصطکاک و رقابت به وجود می آید. در تمام دوران دولت قبلی کسی جرات نداشت بگوید بالای چشم هسته ای ابرو است اما الان با خیال راحت می گویند که توافق از ترکمنچای بدتر است. قبلا ما یک بار به خودمان اجازه ندادیم که بپرسیم آقای جلیلی نتیجه مذاکرات شما چه شد؟ کسی حق سوال نداشت. اما وقتی حق سوال بدهی این موضوعات پیش می آید. در انگلیس مثلی هست که اگر از دود و گرما خوشت نمی آید از آشپزخانه بیرون برو. اینجا هم برخی معتقدند اگر کسی مثل ما فکر نمی کند، از مملکت خارج شود.

  الله کرم بلافاصله بعد از حرف های بخش ابتدایی گفته های زیباکلام ، در پاسخ به او گفت:«من فقطدو نکته را یادآوری می کنم. ایشان گفتند آقای«…» در دولت اصلاحات که گفتند هیچ توهینی به دانشجویان نکردند ، در آخرین جلسه دانشجویی اش به دانشجویان توهین کرد و گفت از جلسه بیرون تان کنم و می گویم دستگیرتان کنند. این ها توهین نیست؟» او سپس زیباکلام را متهم کرد به تحریف حرفهایش درباره دو قطبی شدن جامه و ادامه داد:«
  درباره بحث قطبی کردن ،ایشان حرف های مرا تحریف کرد. من نگفتم دو قطبی بودن بد است. گفتم کاری که دولت کرده ،باز تولید سیستم مخرب قطبی است. الان رقابت تبدیل به خشونت شده و دکتر حرف مرا تحریف کرده است. من در ابتدای حرفهایم مثالم را زدم که توی بحث هسته ای وقتی رئیس جمهور منتقدان را متهم می کنند به بیسوادی ، آیا سعید زیباکلام (برادر اصولگرای صادق زیباکلام) بیکار یا کم عقل است؟ البته دیگر مثال نمی زنم چون می خواهم وقت بیشتر به دکتر بدهم که حرف بزند اما امیدوارم که حرف تکراری نزند. این نوع از حرف هایش را زیاد شنیدیم. اینکه بگوید مردم در دوره احمدی نژاد اجازه حرف زدن نداشتند و الان آزادی شده را مردم نمی پذیرند. مردم در همه دوران انقلاب می توانستند حرف بزنند. اتفاقا در دولت قبلی در همان مجلس تندترین حرف ها زده شد.

  ولی الان یک جریان تحقیر می شود و نوعی تفرعن حاکم است. شما حرف های آقای زیباکلام را ببینید ایشان مرا با کلمه سردار الله کرم خطاب می کند. او می خواهد طرف مقابلش را خشونت طلب نشان دهد. که مثلا یک نظامی چرا باید بیاید دانشگاه یا حرف سیاسی بزند . اتفاقا من در علم در یک درسی شاگردشان بودم. از نظر آکادمیک ایشان دکتری صلح گرفته . اینکه چطور این دکتری را گرفتند را فقط خودشان می دانند اما من هم دکتری مدیریت استراتژیک دارم و هم دکتری علوم سیاسی.البته از این حرفش ناراحت نیستم. من افتخار می کنم که سردار هستم. من دنبال جهاد بودم و هستم.مردم ما را حافظ انقلاب قرار دادند . همین اوایل مناظره امیدوارم که از این ادبیات که سخیف به کار گرفته نشود. آن نگاه تفرعنی وجود نداشته باشد. این نوع ادبیات شایسته این افراد نیست. الله کرم جزئی از این مملکت است که برابر دشمن ایستادگی کرده و بعد هم همراه جامعه خندیده و گریه کرده و دست به توهین نزده اما همچنان این توهین ها را از سوی مقابل می بینیم . نکات دیگر هم دارم اما پیش خودم نگه می دارم. برای استادم احترام قائلم و مطالبش را می گذارم برای بعدها بین خودمان.

  سئوال بعد برای ادامه مناظره دوباره بر می گشت به بخش مغفول مانده سئوال اول. نسبت دولت با اصولگرایان یا اصلاح طلبان ؛«
  من فکر می کنم رابطه دولت با اصولگراها رابطه یک طرفه ای بوده که همراه با توهین بوده است. مدام توهین به مجلس اصولگرا صورت گرفته است. در عید امسال ایشان می گوید مجلسی شایسته ملت را بسازیم. ایشان یک حقوقدان است و می داند چه حرفی را می زند. مثل آقای زیباکلام که مرا سردار می خوانند و می دانند چرا چنین واژه ای به کار می برند.
  {زیبا کلام می گوید نمی دانم شما را حاج آقا صدا کنم ، سردار یا دکتر ، هرکدامش را بگویم ، می گویی مسخره می کنم و الله کرم پاسخ می دهد می داند که پشت حرف های زیباکلام نکاتی خوابیده است که همه حاضرین گرفتند.}
  من حرفم را ادامه بدهم . وقتی رئیس جمهور این حرف را می زند ، یک حقوقدان این حرف ها را در سال انتخابات می زند می خواهند برای شورای نگهبان مشکل ایجاد کنند.وقتی می گویند خبرگانی برای افکار عمومی بسازیم ، این ها حرف های روحانی است و معطوف منفی دارد. آنها می گویند جوی در مطبوعات حاکم کنیم که شورای نگهبان نتواند رد صلاحیت نکند ، یعنی می خواهند جلوی قانون را بگیرند. البته به طیف رضاخانی نمی شود ایرادی گرفت و این دوستان اصولا قانون را قبول ندارند. رابطه تحقیر دارند به قانون.می گویند پایداری فحش سیاسی است. منطق شان به جهنم فرستادن این هاست. نهادهای انقلابی را می گویند اگر پول و گلوله نشریه یک جا جمع شود ، سلمان و ابوذر هم باشند منحرف می شوند .این بی قانونی و تهمت به نهادهای انقلابی است که در راسش افراد مجاهد حاضر هستند. این ها تونل هایی زدند برای مردم را داریم می بینیم ، لوله های گاز را برای سازندگی ساختند و حق شان این تهمت ها نیست. یا درباره خبرگان می گویند خبرگانی می خواهیم که ثبات کشور را تامین کند.اگر شما و هاشمی رای نیاورید دیگر خبرگان بری ثبات کشور نیست؟چرا بی قانونی؟

  او سپس درباره اصلاح طلب ها حرف زد و گفت:«اگر بخواهم رابطه این ها را با دولت بگویم ، دکتر وجه شما با حجاریان چی هست؟مدرن ها این طوری اند که می گویند فلانی راقبول دارند اما انتقاد هم نگاه می کنند . این معنایش خیلی هم خوب نیست. اما دوستان اصلاح طلب دولت را رحم اجاره ای می دانند ، مکرر روی وزارت کشور و علوم فشار آوردند . در ماجرای بورسیه ها از ۳ هزار نفر به ۳۷ نفر رسید . فشارشان با جریان سازی درباره پول های کثیف به کجا رسید؟ البته بخش هایی از وزارت علوم را گرفتند و اجازه حرف زدن به اصولگرایان را ندادند. همچنان ما بر می گردیم به برخی از زمان هایی که جلوی سخنرانی ها را می گرفتند. جریان اصلاح طلب از دیوار سفارت بالا رفت. دکتر یک روزی با اصغر زاده مخالف است که چرا از دیوار بالا رفتی(من موافق آن کار هستم) یک روزی به اصغرزاده می گویند دوست عزیزم. بالاخره شما کجا ایستاده ای؟ افرادی چون دکتر ، چماق پشت سرشان است و لبخند روی لب دارند. تا بخندی می زنند توی سرت.»

  او با اشاره به انتقاد اصلاح طلبان از وزارت کشور گفت:« الان درباره وزیر کشور مدام فشار می آورند که وزیر را تغییر بدهند ، می خواهند در آنجا دوره تاج زاده را تکرار کنند . می خواهند همه را تائید صلاحیت کند مثل گذشته همه را تاید صلاحیت می کنند ، این ها که سطح پایین هستند را تائید کردند و با آنها هم مصاحبه می کردند و بعد انداختند به جان شورای نگهبان ! می گویند از طریق مطبوعات فضایی بسازیم که شورای نگهبان نتواند رد صلاحیت کند. این غیر قانونی است. اصلاح طلب ها برای چی وزارت کشور را می خواهند؟ مگر نگفتند وزیر از زعمای کشور است. آیا حسن روحانی را قبول ندارند یا مشی او را نمی پذیرند؟ به نظرم باید این حرف را، بحث را با رسوایی بورسیه ها و ثروت های کثیف به سمت آخرین موضوع ببرم و متاسف باشم که گروهی که اسم نمی آورم ، الان دستم هم به سمت آقای دکتر نیست ! اما ظاهرا طرفدار روحانی هستند و در باطن تفکر حجاریانی دارد.»
  او ادامه داد:«می خواهم مثالی بزنم درباره دیگر حرف های آقای روحانی و مواضع ایشان درباره آقای مهندس موسوی . رئیس دولت رئیس شورای امنیت ملی است و می داند نظام با موسوی می خواهد مدارا کند تا دشمنان خارجی دور بر ندارد.او اما توپ را به زمین مردم می اندازد. این کار حقوقی نیست. نه ببخشید اتفاقا کاملا حقوقی است ، من حرفم را عوض می کنم. این کارش کاملا حقوقی است. او می خواهد پرونده را به نتیجه برساند . برنده شدن در پرونده کار حقوقدان است. کاری به حق و باطل ندارد و باید برنده شود. او این بحث مهم را می کشاند بین مردم. این دولت با هر سخنرانی تشنج ایجاد کرده است. ایشان می گوید پلیس به جای اجرای دین باید قانون را پیاده کند. چرا نمی گذارید قانون درباره فیلترینگ و برخورد با ماهواره ها انجام شود؟ حقوقدان فقط می خواهد برنده شود. هر بار آقای روحانی حرفی می زند تشنج می سازد. مدام می گویند دزد را بگیر ، دزد را بگیر و نسبت دادنش به جریان ها زحمتکش یابحث عاشورا را با مذاکرات کنونی پیوند زدن فقط بحث حقوقدانی است. مقایسه حر با مهندس موسوی در این چارچوب است. و همچنان تحقیرها از سوی ایشان ادامه دارد.»

  به گزارش خبرآنلاین، صادق زیباکلام در ادامه مناظره در پاسخ به حسین الله کرم گفت: دو طیف اصلی یعنی اصلاح طلبان و اصولگرایان هستند، اگر شما اصولگرایان را در یک طیف قرار بدهید و جریانات تند و رادیکال اصولگرایی در یک طرف طیف و اعتدالگرایان یک طرف دیگر هر قدر که از طرف اصولگرا به سمت معتدل برویم رابطه دولت بهتر می شود.

  رابطه دولت با رئیس مجلس آقای لاریجانی، آقای باهنر، افراد با نفوذ مجلس مانند کاظم جلالی، با این ها خوب بوده است. رابطه دولت با احمد توکلی هم خوب بوده است. به میانه طیف که می رسیم موتلفه بودند. با آن ها نه خیلی بد بوده و نه خیلی خوب بوده است. از موتلفه که رد می شوید و به انتهای طیف اصولگرا می رسیم که جریانات تندرو مانند طرفداران آیت الله مصباح و احمدی نژاد و پایداری می شود رابطه خیلی بد بوده و در واقع رابطه ای نبوده است. آن ها سعی کردند تخریب و انتقاد کنند. طیف اصولگرا در طیف رادیکال و تندرو بد بوده، در میانه طیف ولرم بوده است و در اعتدالی هایشان رابطه خوب بوده.

  زیبا ادامه داد: درباره اصلاح طلبان داستان فرق می کند. دولت روحانی تا حدودی حاصل تلاش های آن ها بوده است. اصلاح طلبان پس از یک دوره ای به حمایت از دولت پرداختند. آقای هاشمی و رئیس دولت اصلاحات از روحانی حمایت کردند. آقای عارف با اکراه کنار رفت و راه برای آقای روحانی باز شد. در مجموع هرگونه حساب کنید، اصلاح طلبان نقش زیادی در به وجود آمدن دولت داشتند.
  اصلاح طلبان با خیلی از سیاست هایش موافق بودند. با تلاش ها در جهت حل مسئله هسته ای موافق بودند. با از بین رفتن فضای امنیتی دانشگاه ها موافق هستند. با خیلی از تصمیم های روحانی موافق هستند.

  جاهایی هست که اصلاح طلبان انتقاد دارند و همراهی نمی کنند. به عزل و نصب صورت گرفته در وزارت کشور انتقاد دارند. به برخی از نصب هایی که صورت نگرفته انتقاد دارند.
  من از دراین دوسال به خیلی جاها سفر کردم. یکی از کارهایی که در ستادهای آقای روحانی و ستادهای آقای عارف بودند از عزل و نصب ها در استان ها ناراضی بودند. فعالان ستادهای روحانی و اصلاح طلبان از عزل و نصب هایی که صورت گرفته و آن هایی که صورت نگرفته ناراضی هستند.
  من برای آن ها توضیح می دهم که ما اعتقادی به اینکه ما بلدوزر وار عزل و نصب ها را تغییر دهیم نداریم. این بخشی از گلایه های اصلاح طلبان است که به وزارت کشور باز می گردد. گله بعدی درباره زندانیان سیاسی و رفع حصر است. همه می دانند که دست آقای روحانی نیست. اما گلایه شان هست که آیا دغدغه این ها را هم دارند یا نه.

  در کل اصلاح طلبان از عملکرد ۲۰ ماهه روحانی راضی هستند. این یک واقعیت گریز ناپذیر است. اگر یادتان باشد یک اختلاف رسانه ای بین آقای حجاریان و مهندس عبدی در گرفت. من طرف حجاریان را گرفتم چون درست می گوید. ما نمی توانیم خود را از دولت آقای روحانی جدا کنیم. ما نمی توانیم بگوییم که دولت آقای روحانی به ما مربوط نیست. ما نسبت به کسانی که به اعتبار ما رفتند به روحانی رای دادند مسئولیم.
  یک بار کسی در سال ۸۴ به من گفت که من با بند بند وجود با هاشمی مخالفم اما به او رای دادم چون تو گفتی. ما نسبت به کسانی که به اعتبار گفته ما به روحانی رای دادند، مسئولیم. اگر اصلاح طلبان به روحانی رای نمی دادند او دو میلیون هم رای نمی آورد.

  دولت آقای روحانی چشم و تن و بدن و روح و جان همه اصلاح طلبان است. اگر روحانی موفق نشود، کسانی که به دعوت اصلاح طلبان به روحانی رای دادند می توانند به او بگویند چرا دوباره به حرف شما گوش کنیم. ما باید با جان و دل از دولت روحانی حمایت می کنیم. / خبرآنلاین

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro