آغاز سفر اوباما به آسیا سفر اوباما

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : یکشنبه ۲۸ آبان ۹۱ - ۲۳:۱۴

  کد خبر : 3012

  آغاز سفر اوباما به آسیا سفر اوباما

  به نوشته واران نیوز به نقل از خبرگزاری فرانسه، باراک اوباما نخستین رئیس‌جمهوری آمریکا است که به میانمار، کشوری که …

  به نوشته واران نیوز به نقل از خبرگزاری فرانسه، باراک اوباما نخستین رئیس‌جمهوری آمریکا است که به میانمار، کشوری که مدتی طولانی طرد شده بود، سفر می‌کند. این اقدام بهبود چشمگیر روابط میان این دو کشور را نشان می‌دهد که در پی تغییرات سیاسی همه جانبه توسط یک دولت جدید اصلاح طلب در میانمار صورت گرفته است.

  اوباما که به خود لقب نخستین “رئیس‌جمهور اقیانوسیه” آمریکا را داده است، در سفر خود به آسیا ابتدا در تایلند توقف می‌کند و سپس قبل از ملحق شدن به رهبران منطقه‌ای برای اجلاس سران آسیای جنوب شرقی (آ سه آن) در کامبوج، فردا به مدت یک روز در میانمار می‌ماند.

  اوباما از زمان ریاست جمهوری خود از سال ۲۰۰۹ میلادی برای پنجمین بار است که به آسیا سفر می‌کند و در سال جاری میلادی این دومین سفر وی به آسیا محسوب می‌شود.

  تام دانیلون، مشاور امنیت ملی اوباما گفت: سفر زودهنگام اوباما پس از انتخاب مجددش حاکی از اهمیتی است که او برای این منطقه قائل است و همچنین اهمیت و اولویت این منطقه را نسبت به بسیاری از منافع امنیت ملی آمریکا نشان می‌دهد.

  در بخش اصلی سیاست خارجی اوباما، وی برنامه‌های محوری برای آسیا در نظر دارد که شامل همکاری‌های نظامی با استرالیا، تایلند و ویتنام و همچنین برنامه‌ای برای انتقال بخش اصلی نیروی دریایی آمریکا به اقیانوسیه تا سال ۲۰۲۰ میلادی است.

  قرار است که اوباما در نخستین توقفش در تایلند دیداری با پادشاه بهومیبول آدولیادج داشته باشد. وی همچنین مذاکراتی با یینگلاک شیناواترا، نخست‌وزیر تایلند برگزار می‌کند.

  اوباما هم‌چنین قصد دارد تا درخصوص همکاری‌های آمریکا با تایلند مذاکره کند که شامل یک معاهده علیه مسائل مواد مخدر، تروریسم و قاچاق می‌باشد و همچنین برنامه‌ای برای ارتباط دانشگاه‌های آمریکا و تایلند آغاز می‌شود.

  روز دوشنبه اوباما به میانمار سفر می‌کند. این سفر در پی اصلاحات چشمگیر به رهبری تین سین، رئیس‌جمهوری اصلاح طلب این کشور صورت گرفته است.

  اوباما از این سفر برای تشویق دولت میانمار برای ایجاد اصلاحات بیشتر استفاده می‌کند و نفوذ اوباما در این لحظه بحرانی که لحظه خروج میانمار پس از سال‌ها انزوا و سرکوبی است، می‌تواند بسیار مهم باشد.

  این در حالی است که ممکن است موجی از خشونت در غرب میانمار در منطقه راخین میان بوداییان و اقلیت مسلمانان روهینجا این سفر را تحت الشعاع قرار دهد.

  اوباما همچنین نخستین رئیس‌جمهوری آمریکا است که برای مذاکراتی با هان سن، نخست‌وزیر کامبوج و رئیس اجلاس آ سه آن اواخر روز دوشنبه به کامبوج سفر می‌کند.

  در حاشیه این اجلاس، اوباما با ون جیابائو، نخست‌وزیر در حال کناره‌گیری چین و یوشیهیکو نودا، نخست‌وزیر ژاپن نیز دیدار می‌کند که روابطش با پکن به علت ادعاهای ارضی منطقه‌ای تیره و تار شده است.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro