معاون حقوقي رئيس جمهور:لزوم ارتقاء جايگاه حقوقي در وزارتخانه ها

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۴ - ۲۰:۵۷

  کد خبر : 30123
  الهام امين زاده:

  معاون حقوقی رئیس جمهور:لزوم ارتقاء جایگاه حقوقی در وزارتخانه ها

  معاون حقوقی رئیس جمهور با اشاره به اینکه بعضی مشکلات بین دستگاه های اجرایی مانع پیشرفت در کشور شده است، گفت: با ارتقاء جایگاه حقوقی در وزارتخانه ها قانون مداری در کشور افزایش پیدا می کند.

  واران نیوز: الهام امین زاده عصر سه شنبه در دیدار با اساتید حقوقی کرمان بر توانایی های دانشگاه باهنر در بحث حقوق اشاره کرد و گفت: دانشگاه باهنر کرمان دارای حقوق دانان برجسته کشوری است که در تصمیمات کشوری لحاظ می شود.

  وی همچنین با اشاره به نشست ۲۰ اسفند سال گذشته با اساتید حقوق سراسر کشور تصریح کرد: در این نشست تلاش شد تا مشکلات حقوقی دستگاه ها و وزارتخانه ها در کشور بررسی و راهکارهایی برای ارتقاء فرهنگ حقوقی در کشور ایجاد شود.

  لزوم ارتقاء جایگاه حقوقی در وزارتخانه ها

  امین زاده با تاکید بر جداسازی معاونت حقوقی و پارلمانی رئیس جمهور در دولت جدید گفت: به دنبال این هستیم تا جایگاه معاونت حقوقی وزارتخانه ها را ارتقا دهیم و در این زمینه از حقوق دانان برجسته کشوری استفاده کنیم که متاسفانه در بعضی موارد از مهندسین و پزشکان برای این پست استفاده می شود.

  وی به برخی مشکلات حقوقی در بعضی وزارتخانه ها اشاره کرد و افزود: مسائلی همچون جایگاه بخش خصوصی در صنعت آب و برق و نقش حاکمیت، مقررات مربوط به اسراف در مصرف آب و خشکسالی و دیگر مسائل در وزارتخانه ها باید از لحاظ حقوقی بررسی شود.

  معاون حقوقی رئیس جمهور به اهمیت پژوهش در مسائل حقوقی وزارتخانه ها و نظارت بر آن نیز تاکید کرد و ادامه داد: در بحث آموزش نیز باید بررسی شود تا برای هر استان چه آموزشی داشته باشیم و چتر حقوقی را در سراسر کشور بگسترانیم.

  وی تصریح کرد: بعضی مشکلات و درگیری ها بین دستگاه های اجرایی مانع پیشرفت در کشور شده است که با ارتقاء جایگاه حقوقی در وزارتخانه ها قانون مداری در کشور افزایش یافته و موانع حقوقی در مسیر پیشرفت کشور برداشته می شود.

  امین زاده با اشاره به اینکه تاکنون ۱۱ هزار قانون در کشور شناسایی شده که منسوخ و غیر منسوخ هستند، افزود: باید تعاملی بین حقوق و رسانه در کشور ایجاد شود و در این زمینه مسائل حقوقی و حقوق شهروندی با استفاده از هنر به جوانان و کودکان آموزش داده شود.

  کاهش آمار دعاوی در دولت یازدهم

  وی همچنین از کاهش آمار دعاوی در دولت جدید خبر داد و افزود: آمار دعاوی در دولت جدید کاهش قابل توجهی داشته است و این در حالی است که در گذشته آمار پرونده های ارجاعی به مراکز قضایی بالا بوده است.

  معاون حقوقی رئیس جمهور همچنین از عزم معاونت حقوقی ریاست جمهوری برای مبارزه با زمین خواری و فساد خبر داد و گفت: اگر متوجه شویم که زمین های دولتی فروخته شده یا بدون مجوز تغییر کاربری یافته اند جلوی آن گرفته شده و به دولت بازگشت داده می شود مگر آنکه مجوز لازم از معاونت حقوقی اخذ شده باشد.

  وی از تشکیل بانک اطلاعات حقوق در کشور خبر داد و افزود: هدف ما پیش بینی مسیری است که امکان بازگشت به دولت های قبل نباشد و در این زمینه کتاب های حقوقی زیادی تدوین شده است.

  امین زاده ادامه داد: برای تدوین مفاهیم حقوقی از رساله حقوقی امام سجاد (ع)، نهج البلاغه، فرمان هشت ماده ای حضرت امام (ره)، بیانات رهبر معظم انقلاب و مفاهیم حقوقی روز دنیا استفاده شده است./مهر

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro