زنگنه: يک بخش از بدهي نفتي هند به ايران 7 ميليارد يورو است/ با قطر در توليد گاز شوخي نداريم

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : چهارشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۴ - ۲۳:۲۷

  کد خبر : 30204

  زنگنه: یک بخش از بدهی نفتی هند به ایران ۷ میلیارد یورو است/ با قطر در تولید گاز شوخی نداریم

  وزیر نفت با اشاره به این که در تولید گاز در محدوده پارس جنوبی با قطری‌ها شوخی نداریم، گفت: بدهی نفتی هند به ایران به دو بخش تقسیم می شود؛ بخشی که باید به یورو پرداخت شود که معادل هفت میلیارد یورو است. بخش دیگر بدهی هم به روپیه است که به تدریج در حال دریافت است.

  واران نیوز به نقل از تسنیم: بیژن نامدار زنگنه در افتتاحیه بیستمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی گفت: ما مرد شرایط سخت هستیم و می‌توانیم شرایط سخت را مدیریت کنیم. مرد شکستن تحریم‌ها هستیم. متقاضی تحریم نیستیم و با تدبیر دولت این تحریم‌ها را خواهیم شکست و با عزت به تعامل خود با جهان ادامه می‌دهیم.

  وی تأکید کرد: اکنون ایران با موضع قدرت و توانمندی با شرکت‌های خارجی که زمانی ما را تنها گذاشته‌اند مذاکره می‌کند.

  وزیر نفت گفت: سال گذشته با اتمام ۵ فاز میدان گازی پارس جنوبی ۱۲۵ میلیون متر مکعب گاز به تولید کشور افزوده شده که این کار کارستانی بود که توسط صنعتگران داخلی صورت گرفته است.

  زنگنه با اشاره به اینکه سال گذشته وعده ساخت یک فراگیر پالایشی ۴۸۰ هزار بشکه‌ای میعانات گازی را داده است، گفت: فراخوان این طرح صورت گرفت و ۸ شرکت که تعداد زیادی از آنها از بخش خصوصی و واقعی بودند انتخاب شدند.عملیات اجرایی این طرح نیز با حضور معاون اول رئیس جمهور خرداد ماه امسال آغاز می‌شود.

  وی با اشاره به اینکه طرح‌های غرب کارون با سرعت قابل توجهی به پیش می‌رود به اقدامات وزارت نفت در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در این مدت با تبادل نظر با انجمن‌های صنفی سعی شد فضای کسب و کار صنعتگران داخلی بهبود یابد در همین رابطه نیز مهرماه سال ۹۳ بخشنامه‌ای ابلاغ شد و شرکت‌های تابعه وزارت نفت ملزم به دعوت شرکت‌های داخلی که اسم آنها در لیست وزارت نفت قرار دارد شدند.

  وزیر نفت ادامه داد: همچنین برای کمک به صنعتگران داخلی قیمت‌ها هم‌سنگ سازی شد. ضمن اینکه با مسئولیت خودم قیمت ارز را در مناقصات آزاد اعلام کردم البته اگرچه در همین رابطه نامه‌ای به دیوان محاسبات ارسال شد اما آنها هنوز پاسخ این نامه را نداده‌اند. در صورت اجرای این بخشنامه صنعتگران داخلی ۲۰ تا ۳۰ درصد نفع خواهند برد.

  زنگنه با اشاره به اینکه سعی شد در مناقصات شفاف سازی صورت گیرد گفت: همچنین با توجه به اینکه در اجرای طرح‌های صنعت نفت گاهی بین کارفرما و پیمانکار اختلافاتی ایجاد می‌شد یک نهاد برای حل این اختلافات ایجاد شد. از دیگر کارهایی که در سال گذشته صورت گرفت شناسایی ۱۰ قلم کالای پرمصرف صنعت نفت بود که طبق دستور باید این کالاها داخلی سازی شوند چرا که می‌خواهیم با عمق بخشیدن به ساخت داخل سازندگان داخلی صاحب برند شوند و امکان صادرات کالاهای داخلی بوجود آید.

  وی تأکید کرد: رفع تحریم ها به معنای رها کردن ساخت داخل نیست. ضمن اینکه باید در راستای اقتصاد مقاومتی که دستوراتی درون‌زا و برون گرا دارد حرکت کنیم.

  وزیر نفت با اظهار اینکه ایران در داشتن شرکت‌های پیمانکار عمومی ضعیف است و باید در این زمینه تقویت شود، گفت: درصورت تقویت و ایجاد شرکت‌های قوی پیمانکار عمومی است که می‌توان کالاهای ساخت داخل را به خارج از کشور صادر کرد و بازارهای منطقه دسترسی داشت.

  بیژن زنگنه در پاسخ به سوالی درباره ورود هیات نفتی آمریکایی به کشور گفت: ورود هیات نفتی آمریکایی را من هم شنیدم ولی نه تایید می کنم و نه تکذیب. در جریان نیستم.

  وزیر نفت در پاسخ به سوال تسنیم که پرسید، با توجه به کسری بیش از ۱۶ هزار میلیارد تومانی درآمد یارانه‌ها که نوبخت و جهانگیری اعلام کردند، برنامه دولت در سال جاری برای افزایش قیمت حاملهای انرژی چیست؟ گفت: هنوز هیچ بحثی در دولت برای افزایش قیمت سوخت نشده است.

  همه فکر می‌کنند شرکت نفت کویت است
  زنگنه با بیان اینکه برای اوپک باید دعا کرد گفت: اکثریت اعضای این سازمان موافق ادامه وضع موجود نیستند. به دلیل کاهش قیمت نفت در تأمین منابع مالی طرح های صنعت نفت دچار مشکل هستیم .همه فکر می‌کنند که شرکت ملی نفت کویت است، البته کویت قبل از اشغال. به سختی کار می‌کنیم. اما همه از جمله دولت و مجلس می‌‌خواهند کمک کنند.

  بدهی نفتی هند به ایران ۲ بخش است، یک بخش آن ۷ میلیارد یورو است
  وی با اشاره به اینکه چین بدهی غیرمتعارف نفتی به ایران ندارد گفت: بدهی نفتی هند به ایران به دو بخش تقسیم می شود؛ بخشی که باید به یورو پرداخت شود که معادل هفت میلیارد یورو است. بخش دیگر بدهی هم به روپیه است که به تدریج در حال دریافت است.

  زنگنه با بیان این که از قیمت فعلی نفت راضی نیست؛ چرا که بازار نفت بی ثبات است گفت: سایر تولید کنندگان نفت خام نیز از این شرایط راضی نیستند. همه قبول دارند که عرضه بیش از تقاضاست. اگر عوامل سیاسی نباشد قیمت ها میل به افزایش دارند.

  رونمایی قرارداد جدید نفتی شهریور در اروپا
  وزیر نفت از رونمایی قراردادهای جدید نفتی در اروپا در شهریور ماه امسال خبر داد و گفت: همزمان با معرفی مدل جدید قراردادهای نفتی ایران طرح هایی که در قالب این قرارداد توسعه می یابند نیز معرفی خواهد شد.

  وی با تأکید بر این که اوپک مانع عضویت کشورهای جدید در این سازمان نمی شود درباره ابراز تمایل کشور روسیه به اوپک و مخالفت اعضا با این موضوع گفت: هیچ مانعی برای عضویت اعضای جدید وجود ندارد. وقتی اوپک می پذیرد که آنگولا در این سازمان عضو شود چرا باید مانع از عضویت روسیه با تولید ۱۰ میلیون بشکه در روز شد؟ ما مأمور به ظاهریم و از باطن روسیه بی خبر.

  زنگنه درباره افزایش تولید نفت خام عربستان و بازگشت سهم ایران در صورت رفع تحریم ها تأکید کرد: تحت هیچ شرایطی از بازپس‌گیری سهم ایران در بازار عقب نخواهیم نشست.

  به گزارش مهر، وزیر نفت با اشاره به فرصت ۷۰ میلیارد دلاری برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های صنعت نفت ایران در حوزه طرح توسعه میادین نفت و گاز، بازسازی و نوسازی تاسیسات و اجرای پروژه های ازدیاد برداشت، اظهارداشت: علاوه بر این، برای سال‌جاری دولت و مجلس شورای اسلامی مجوزی به ارزش تقریبی ۱۰۰ میلیارد دلار در اختیار وزارت نفت قرار داده است که با این مجوز بزرگ امکان اجرای پروژه های بزرگ نفت و گاز در کشور فراهم می‌شود.

  این مقام مسئول در ادامه از توافق با راه‌آهن به منظور اصلاح مصرف سوخت در ناوگان و شبکه ریلی کشور خبر داد و یادآور شد: در قالب این قرارداد امکان تهاتر فرآورده های نفتی در قبال اصلاح مصرف سوخت بین وزارت نفت و راه‌آهن فراهم می‌شود.

  وی همچنین از ایجاد حدود ۶ هزار میلیارد تومان فرصت جدید سرمایه گذاری به منظور گازرسانی به روستاها گفت: هم اکنون به طور متوسط سالانه حدود ۸۰ میلیارد دلار فرآورده نفتی در کشور مصرف می‌شود که با توسعه شبکه گازرسانی امکان جایگزین کردن گاز طبیعی با فرآورده های نفتی فراهم می‌شود.

  زنگنه در پایان از اجرای طرح‌های مینی ال ان جی و جمع آوری گازهای همراه نفت به عنوان دو رویکرد اولویت دار دیگر وزارت نفت یاد کرد و خاطر نشان کرد: پیش بینی می کنیم در صورت لغو کامل تحریم‌ها صنعت نفت و گاز ایران بار دیگر حرف اول را در منطقه خاورمیانه بزنند.

  در همین حال تابناک گزارش داد، زنگنه همچنین در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه قطری ها اعتقاد دارند که ایران تولید گاز پارس جنوبی را با توافق و در یک محدوده خاصی قرار خواهد داد، تاکید کرد: قطری ها حتما شوخی کرده اند، اما ما شوخی نداریم.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro