درآمد امسال نمايشگاه کتاب چقدر خواهد بود؟

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : چهارشنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۴ - ۲۳:۳۸

  کد خبر : 30213

  درآمد امسال نمایشگاه کتاب چقدر خواهد بود؟

  به نظر می رسد ناشران امسال هم نباید انتظار چندانی برای افزایش فروش داشته باشند زیرا شرایط اقتصادی به گونه ای است که توان مالی چندانی برای خرید کتاب وجود ندارد.

  به گزارش واران نیوز به نقل از  صدای اقتصاد»  ناشران حاضر در نمایشگاه کتاب امسال در شرایطی باید برای اجاره هر متر غرفه حداقل ۹۰۰ هزار تومان پول پرداخت کنند که یک سوال جدی در ذهنشان وجود دارد؛ آیا نمایشگاه امسال درآمد خوبی برایشان خواهد داشت؟ آیا می توانند امد داشته باشند تا فضای رکود حاکم بر فضای نشر کشور شکسته شود؟

  در سال جاری ۲۴۵۰ ناشر در روزهای برگزاری نمایشگاه هرچه در چنته خود دارند رو خواهند کرد تا بلکه بتوانند مشتری و مخاطب برای کتاب های خود پیدا کنند. براساس اعلام مسئولان نمایشگاه در سال جاری ناشران بیش از ۳۰۰ هزار عنوان کتاب در نمایشگاه عرضه کرده اند. ناشرانی که هر کدام به صورت میانگین حداقل ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان برای تجهیز و طراحی غرفه پرداخت کرده اند و خود غرفه را نیز حداقل متری اجاره کرده اند و حالا همچون کشاورزانی که دعای باران می خوانند امیدوار به حضور مخاطبان و البته خرید کتاب هستند زیرا در سال گذشته بخش مهمی از حدود ۵ میلیون بازدیدکننده نمایشگاه تنها برای تماشا آمده و خرید نمی کنند و همین موضوع باعث می شود تیراژ و فروش نمایشگاه متناسب با این تعداد بسیار زیاد بازدید کنندگان تغییر نمی کند و حتی سال به سال آب هم می رود.

  اگر به میزان فروش کتاب در نمایشگاه کتاب تهران در سال های گذشته توجه کنیم به خوبی متوجه کاهش فروش کتاب باوجود افزایش قیمت کتاب و کاغذ خواهیم شد، به صورتی که آمار فروش کتاب در نمایشگاه بیست و پنجم در سال ۱۳۹۱ حدود ۱۵۰ میلیارد تومان بوده است در حالی که در نمایشگاه بیست و ششم در سال ۹۲ به عدد ۱۷۰ میلیارد تومان رسیده است و در سال ۹۳ و در نمایشگاه بیست و هفتم به ۱۴۰ میلیارد تومان کاهش یافته است. حالا با این وضعیت سوال پیش روی ناشران این است که امسال فروش خوب خواهد شد؟

  به اعتقاد بسیاری از کارشناسان حوزه اقتصاد فرهنگ نباید ناشران امسال نیز انتظار چندانی برای افزایش فروش داشته باشند زیرا اقتصاد خانواده ها در شرایط کلی کشور به گونه ای است که توان مالی چندانی برای خرید کتاب و اختصاص بودجه ای ویژه به این بخش را ندارند. برای تحلیل این ماجرا کافی است عدد ۵ میلیون نفر بازدید کننده سال گذشته را به فروش ۱۴۰ میلیارد تومانی نمایشگاه تقسیم کنیم تا به عدد ۲۸ هزار تومان برسیم که به صورت میانگین سهم هر بازدیدکننده از خرید کتاب در سال گذشته بوده است. ۲۸ هزار تومانی که تنها به صورت میانگین است و در شرایط کنونی بازار کتاب قیمت تنها دو جلد کتاب است. در نمایشگاه امسال براساس گفته های محمدمهدی داوودی‌پور مدیر کمیته ناشران داخلی بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در بخش ناشران عمومی ۱۳۰۰ ناشر در ۱۵۰ غرفه، در بخش ناشران کودک و نوجوان ۳۳۰ ناشر در ۲۸۴ غرفه، در بخش ناشران دانشگاهی ۶۶۰ ناشر در ۶۰۱ غرفه و در بخش ناشران آموزشی ۱۶۰ ناشر در ۱۲۵ غرفه، فعالیت خواهند داشت.

  ناشرانی که امیدوارند فروش امسال آن ها بیش تر از سال گذشته باشد و آن ها بتوانند بخشی از کسری بودجه های خود را تامین کنند. نمایشگاه بیست و هفتم درحالی روز گذشته شروع به کار کرد که نمایشگاه بیست و ششم هم از نظر تعداد بازدید کننده و هم از نظر فروش حتی براساس آمارهای رسمی هم با کاهش نسبت به سال های قبل رو به رو بود.

  بیست و هشتمین نمایشگاه کتاب تهران در حالی از روز گذشته و با حضور حسن روحانی رئیس جمهور کشور شروع شد که هم مسئولان دولتی و هم اعضا بزرگ خانواده نشر کشور امیدواراند بازار کتاب کشور از رکود خارج شود و حداقل به شرایط و سال های قبل بازگردد، تعداد تیراژ کتاب از میانگین ۲ هزار نسخه در سال ۱۳۸۶ به زیر ۱۰۰۰ نسخه رسیده است. در شرایط کنونی برای ناشران کشور بازگشت به سال های قبل و تیراژ ۲ هزار نسخه ای مانند به تب گرفتن در مقابل شرایط مرگ کنونی است.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro