نمک تصفيه نشده، مقصر اصلي کوتاهي قد است

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : دوشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۴ - ۱:۵۴

  کد خبر : 30657

  نمک تصفیه نشده، مقصر اصلی کوتاهی قد است

  مصرف زیاد نمک یکی از مهمترین دلایل فشارخون بالا در کشور است، که این امر زمینه ساز ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی است.

  واران نیوز به نقل از ایمنا: سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که مصرف نمک باید کمتر از ۵ گرم باشد در حالیکه در کشور ما متوسط مصرف نمک ۱۰ تا ۱۲ گرم در روز است.
  کاهش مصرف نمک، همراه با افزایش کیفیت نمک مصرفی
  میزان ید مصرفی در نمک مهمترین عامل تاثیرگذار بر کیفیت آن است، ید یکی از ریزمغذی‌های ضروری است که بدن برای ساخت هورمون‌های تیروئید به آن نیاز دارد، این هورمون‌ها برای تکامل و عملکرد طبیعی بدن، مغز و دستگاه عصبی، حفظ گرمای بدن و تولید انرژی ضروری هستند، از آنجا که منابع طبیعی حاوی ید بسیار کم هستند مصرف نمک یددار از ایجاد گواتر، هیپوتیروئیدیسم، کرتینیسم، اختلال درتولید مثل، مرگ و میر دوران کودکی، سقط، مرده‌زایی، عقب‌افتادگی ذهنی و روانی و اختلالات حرکتی جلوگیری می‌کند.
  مشخصات نمک بهداشتی و سالم
  بهترین نمک خوراکی محصولی است که دارای مشخصه تصفیه تبلور مجدد بوده و رنگ آن کاملا سفید، دانه بندی کروی، دارای مهر و تاییدیه استاندارد و مجوز بهداشتی از کارخانه معتبر باشد، این نوع نمک فاقد هرگونه ناخالصی است.
  ساده‌تر ین روش برای اینکه متوجه شویم نمکی دارای ناخالصی است حل کردن یک قاشق غذاخوری نمک در یک لیوان آب است، در صورتیکه در ته لیوان رسوبی تشکیل نشود، می توان امیدوار بود که این نمک سالم است.
  ناخالصی موجود در نمک
  این دست ناخالصی‌ها به دو بخش نامحلول و محلول دسته‌بندی می‌شوند که ناخالصی نامحلول شامل شن، خاک، بقایای موجودات زنده، مواد آلوده کننده که جهت استخراج نمک از معادن استفاده می‌شود است.
  گل و لای بیشترین ناخالصی تشکیل شده در نمک را تشکیل می‌دهد که مصرف مستمر این ناخالصی موجب ایجاد بیماری های جسمی می شود.
  ناخاصلی محلول شامل سختی کلسیم و منیزیم، سولفات و فلزات سنگین نظیر سرب، جیوه، آرسنیک، کادمیوم و … است.
  پیامدهای بهداشتی نمک تصفیه نشده
  کادمیوم، مس و جیوه از فلزات سنگین موجود در نمک غیرتصفیه هستند، که خاصیت سرطان‌زایی داشته و عوارضی نظیر کوتاهی قد، تهوع، استفراغ، کم خونی، ضایعات پوستی، آسیب دیدگی مو، ناخن، استخوان، مراکز عصبی، کبد، غدد، طحال را به دنبال دارند.
  سرب، جیوه، آرسنیک، کادمیوم و سایر املاح سنگین بر اندام‌های داخلی بدن تاثیرات مخربی دارند.
  سولفات کلسیم یا همان گچ عمده‌ترین ناخالصی موجود در نمک است که به دلیل سفید بودن قابل تشخیص از اصل نمک نبوده و در صورت مصرف نمک غیرتصفیه شده این ماده به مقدار فراوان وارد بدن می‌شود.
  طعم نمک‌های تصفیه نشده به دلیل برخورداری از میزان قابل توجهی منیزیم که طعم تلخ دارد با نمک تصفیه شده فرق دارد.
  اختلال در کلیه‌ها با مصرف نمک
  یکی از مشکلات اساسی که در اثر مصرف نمک تصفیه نشده ممکن است پیش بیاید، اختلال در عملکرد کلیه‌ها است، چرا که کلیه‌ها مسوول دفع مواد سمی از بدن هستند و تجمع این مواد به مرور زمان، موجب ایجاد سنگ شده و به بافت کلیه آسیب می‌رساند.
  مس و اختلال در جذب آهن
  مس یکی از عناصر ضروری برای بدن است اما باید توجه داشت که مقدار مس موجود در نمک به چه میزان است، اگر مس بیش از حد نیاز بدن انسان باشد با ایجاد اختلال در جذب آهن و روی، موجب کم خونی و فقر آهن شده و بر سلامتی غدد جنسی و باروری تاثیر می‌گذارد.
  البته این نکته مهم است که ناخالصی موجود در نمک غیرتصفیه موجب پنهان شدن شوری آن می‌شود، به همین دلیل فرد با نمک بیشتری به شوری دلخواه برسد و در نتیجه با مصرف نمک بیشتر خطرات مذکور بیشتر می‌شود.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro