وزارت مسکن و شهرسازي: بر اساس مدل تار عنکبوتي مسکن، رکود در اين بخش دور از انتظار نبود

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : چهارشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۴ - ۲:۴۰

  کد خبر : 30850

  وزارت مسکن و شهرسازی: بر اساس مدل تار عنکبوتی مسکن، رکود در این بخش دور از انتظار نبود

  پس از افزایش شدید قیمت مسکن در سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ و فصل اول سال ۹۲، شکل‌گیری رکود در بخش مسکن دور از انتظار نبوده است.

  واران نیوز به نقل از پارس: مدیر کل برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت مسکن و شهرسازی گفت: بازار مسکن ایران، به دلیل عوامل برون و درون بخشی مسکن، از بی‌ثباتی بیشتری نسبت به سایر بخش‌های اقتصادی برخوردار است.

  علی چگینی مدیرکل برنامه‌ ریزی مدیر کل برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت مسکن و شهرسازی در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی «پارس» اظهار داشت: بررسی روند سرمایه‌گذاری و نرخ رشد قیمت مسکن در شهر تهران نشان می‌دهد میزان ساخت ‌و‌ ساز و سرمایه گذاری در بخش مسکن متاثر از قیمت مسکن، دارای مدل تارعنکبوتی است.

  وی افزود: در شهر تهران در دوره‌های رونق قیمتی مسکن، سازندگان مسکن به دلیل افزایش سود ساخت ‌و‌ ساز، اقدام به سرمایه‌ گذاری در این بخش می‌کنند که این مساله با توجه به طول دوره ساخت، باعث افزایش عرضه مسکن و در نتیجه ایجاد ثبات نسبی قیمت در ۲ تا ۳ سال بعد و در پی آن کاهش سرمایه‌گذاری و افزایش قیمت مسکن در ۲ تا ۳ سال بعد از آن می‌گردد و این روند کم و بیش در بازار مسکن تکرار می‌شود.

  مدیرکل برنامه‌ ریزی مدیر کل برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت مسکن و شهرسازی با اشاره به سازندگان غیرحرفه ای مسکن گفت: بخش قابل توجهی از ساخت ‌و‌ سازها در بخش مسکن به خصوص در دوره‌های رونق توسط افراد غیرحرفه‌ای و به صورت خرده‌سازی صورت می‌پذیرد.

  وی افزود: این افراد در زمان‌هایی که بازار مسکن از رونق مناسبی برخوردار هستند به همراه انبوه‌سازان و شرکت‌های فعال در حوزه ساخت مسکن اقدام به ساخت مسکن می‌کنند که این مساله منجر به افزایش عرضه و ثبات قیمت در بخش مسکن پس از یک دوره زمانی می‌گردد.

  چگینی اضافه کرد: در دوره‌های رکود با توجه به امکان خروج راحت‌تر سازندگان خرده‌ ساز، این افراد از بازار ساخت‌و‌ساز خارج شده و در نتیجه باعث کاهش قابل توجه سرمایه‌گذاری نسبت به دوره‌های رونق و شوک قیمتی در بازار مسکن می‌شوند.

  وی درخصوص ‌شیوه نامناسب طولانی بودن زمان ساخت تصریح کرد: در بازارهایی که عرضه از کشش قیمتی مناسبی برخوردار است در صورت افزایش تقاضا و در نتیجه قیمت، پس از یک فاصله زمانی کوتاه، عرضه به طور متناسب افزایش یافته و قیمت به سطح اولیه خود بازمی‌گردد.

  چگینی افزود: بازار مسکن به خصوص در ایران به دلیل عدم استفاده از شیوه‌های نوین ساخت و طولانی بودن زمان ساخت، از کشش عرضه اندکی برخوردار است بنابراین با افزایش تقاضای مسکن امکان پاسخگویی عرضه طی یک دوره زمانی کوتاه وجود ندارد، در نتیجه بازار مسکن با افزایش قیمت مواجه می‌شود.

  مدیرکل برنامه‌ ریزی مدیر کل برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت مسکن و شهرسازی در خصوص راهکارهای ایجاد ثبات در بازار مسکن گفت: برای ایجاد ثبات در بازار مسکن، ضمن نیاز به اصلاحات و تغییرات در درون بخش مسکن از جمله نیاز به تغییر در شیوه‌های ساخت‌و‌ساز، کوتاه کردن فرآیند زمان ساخت مسکن، اصلاح قوانین مالیاتی حوزه مسکن و ایجاد زیرساخت‌های اطلاعاتی در این حوزه و منعطف کردن شرایط پرداخت تسهیلات مسکن، ‌باید مشکلات ساختاری اقتصاد کلان ایران از جمله نرخ رشد بالای نقدینگی و شاخص تورم عمومی، فضای نامناسب کسب و کار، نبود رژیم ارزی مناسب در کشور، تعیین دستوری نرخ بهره بانکی و نظام ناکارآمد پرداخت تسهیلات، نیز اصلاح شوند که به نظر می‌رسد بسیاری از این موارد در دستور کار دولت یازدهم است.

  مدیرکل برنامه‌ ریزی مدیر کل برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت مسکن و شهرسازی درخصوص شکستن رکود مسکن اظهار داشت: بررسی روند تحولات بازار مسکن حاکی از وجود دوره‌های رونق و رکود در این بازار است، این موضوع مختص ایران نبوده و در اغلب کشورهای دنیا پس از طی یک دوره رونق، بخش مسکن وارد دوره رکود می‌شود و هرچقدر که دوره‌های رونق از شدت بیشتری برخوردار باشند، دوره رکود نیز عمیق‌تر می‌شود. ب

  وی افزود: پس از افزایش شدید قیمت مسکن در سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ و فصل اول سال ۹۲، شکل‌گیری رکود در بخش مسکن دور از انتظار نبوده است.

  چگینی اضافه کرد: علاوه بر این طی چند سال گذشته، با حاکم شدن شرایط رکودی بر اقتصاد کلان کشور، ضمن تسری این رکود به بخش مسکن، قدرت خرید خانوارهای متقاضی مسکن جهت خرید یا تولید مسکن کاهش یافته که این مساله نیز باعث تعمیق رکود در بخش مسکن شده است.

  مدیرکل برنامه‌ ریزی مدیر کل برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت مسکن و شهرسازی در مورد برنامه ریزی های آتی وزارت مسکن و شهرسازی برای خروج مسکن از رکود گفت: با توجه به ضرورت خروج بخش مسکن از رکود و همچنین تعدیل نوسانات در بخش مسکن طی سال‌های آینده، برنامه‌هایی در هر دو سوی عرضه و تقاضای بخش مسکن تهیه شده است که از آن جمله می‌توان به فعال شدن حساب‌های امانی، تشکیل صندوق‌های زمین و ساختمان، تاسیس شرکت‌های تامین سرمایه مسکن، راه‌اندازی صندوق‌های پس‌انداز، انتشار اوراق بهادار، توسعه بازار رهن و راه‌اندازی بازار رهن ثانویه، فعال کردن لیزینگ در بخش مسکن و… اشاره کرد که در بسیاری از برنامه‌ها مانند صندوق پس‌انداز مطالعات اولیه انجام شده است.

  چگینی افزود: برخی موارد مانند رهن ثانویه، لیزینگ و… در مرحله ایجاد بسترهای قانونی است و مواردی مانند صندوق زمین و ساختمان، شرکت تامین سرمایه مسکن نیز به مرحله اجرا درآمده‌اند.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro