قائم مقام وزیر جهاد:در دقیقه 90 به بی آبی کشور توجه شد

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : چهارشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۴ - ۲۲:۱۳

  کد خبر : 30938

  قائم مقام وزیر جهاد:در دقیقه ۹۰ به بی آبی کشور توجه شد

  قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی گفت: در دقیقه ۹۰ به بی آبی کشور توجه شده لذا جای هیچ توقف و تاخیری در این زمینه وجود ندارد.

  سید محمد حسین شریعتمدار روز چهارشنبه در نخستین کنگره ملی آبیاری و زهکشی ایران در مشهد افزود: بحران آب را باید قبول کرد و برای حل این مشکل دست به دست یکدیگر داد.

  وی افزود: در حالی که تا چندی پیش هیچ کس بی آبی را به صورت رسمی اعلام نمی کرد و از اسفند سال ۱۳۹۲ به صورت رسمی از بی آبی در کشور پرده برداشته شد و دولت پذیرفت که این موضوع را با مردم در میان بگذارد.

  وی اظهار کرد: این در حالی است که نتایج یک نظرسنجی از چهار هزار کشاورز نشان می دهد که بیشتر آنها تاکید داشتند که بی آبی را از حدود ۹ سال پیش به صورت محسوس احساس کرده اند.

  وی افزود: برای حل این مشکل هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده و مجلس به عنوان یکی از قوای سه گانه سیگنالی از خود نشان نداده است در حالی که راه حل این مشکل ایجاد یک وفاق همگانی است.

  قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی گفت: سفره های آب زیرزمینی در شهر مشهد و استان خراسان شرایط نامناسبی را می گذرانند و مشاهدات، افت سفره های آب زیرزمینی، کاهش دبی آب و افزایش شوری ، این امر را نشان می دهد.

  شریعتمدار افزود: در سطح کشور نیز با توجه به شرایط آب و بارندگی، بسیاری از سدها در حال تعطیلی هستند.

  نخستین کنگره ملی آبیاری و زهکشی ایران مدت دو روز در دانشگاه فردوسی مشهد ادامه دارد.

  در این کنگره علاوه بر برگزاری نشستهای تخصصی با حضور دست اندرکاران حوزه آب کشور، چهار کارگاه آموزشی با عناوین سامانه پشتیبانی تصمیم منابع آب (DSS)، اصول طراحی و ارزیابی سیستم ­های آبیاری تحت فشار، اصول طراحی و اجرای بام سبز (roof gardening) در محیط شهری و ریزگردانی دینامیکی و کاربردهای آن در مطالعات آب و هواشناسی نیز برگزار می گردد.

  این کنگره مشتمل بر ۱۱ همایش با عناوین همایش آب و تغییر اقلیم، همایش آب سطحی، همایش آب زیرزمینی، همایش آب، جامعه و فرهنگ، همایش آب، اقتصاد و توسعه، همایش آب، آبیاری و بهره وری، همایش آب، زهکشی و پایداری، همایش آب و محیط زیست، همایش آب و سازه های آبی، همایش آب و فناوری اطلاعات و همایش آب و هواشناسی می باشد.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro