ساخت مغزهاي مصنوعي با استفاده سلول‌هاي نانو

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : پنج شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۴ - ۱۵:۳۸

  کد خبر : 31018

  ساخت مغزهای مصنوعی با استفاده سلول‌های نانو

  دانشمندان موفق به ساخت سلول‌های حافظه الکترونیکی شده‌اند که روش عملکرد مغز انسان را تقلید می‌کند. می‌توان این دستاورد را احتمال ساخت مغزهای مصنوعی یا بیونیک در آینده دانست.

  سلول‌های مصنوعی ساخته شده می‌توانند حجمی از اطلاعات متعدد را درست مانند مغز انسان، پردازش و ذخیره کنند. دانشمندان امیدوارند این دستاورد به ساخت سلول‌های مصنوعی که پردازش حافظه را تحریک می‌کند، کمک کرده و نهایتا منجر به درمان شرایط نورولوژیکی شود. البته با این پیشرفت، دانشمندان می‌توانند بر روی مغز المثنی نیز کار کنند.
  سلول‌های جدید شبیه به تفاوت‌های بین خاموش و روشن کردن نور و یا نورکم‌، یا تفاوت بین عکس‌های سفید و سیاه و عکس‌های پُررنگ هستند. درصورتی که سلول‌های قدیمی حافظه در کامپیوترها تنها می‌تواند یک شیء دوتایی را پردازش کند اما کشف جدید مانند حافظه انسان پردازش‌های بسیار پیچیده‌تر را انجام می‌دهد.
  این سلول‌ها حتی می‌تواند اطلاعات قبلی را حفظ کند و به سیستم مصنوعی اجازه دهد که مانند مغزی که در انسان وجود دارد، قدرت فوق‌العاده‌ای داشته باشد. همچنین می‌توان انتظار داشت در آینده، سلول‌های حافظه بسیار متراکم و سریع‌تر نیز ساخته شود تا پردازش‌های مغز انسان را کاملا تقلید کند.
  اکنون دانشمندان در نزدیکترین مرحله به ساخت حافظه‌ای مانند حافظه انسان که اطلاعات آنالوگ را ذخیره می‌کند و کاملا قادر به بازیابی اطلاعات ذخیره شده است، قرار دارند. البته مغز انسان به‌قدری پیشرفته است که هنوز دانشمندان قادر نشده‌اند قابلیت‌های آن را به طور کامل شبیه‌‌سازی کنند.
  این سلول‌ها نهایتا بهم می‌چسبند تا شبکه‌ای را به‌وجود آورند که از شبکه‌های نورونی مغز انسان تقلید می‌کند. در این حالت، دانشمندان خواهند توانست یک نسخه کپی شده از مغز انسان را بسازند بدون اینکه این مغز ارگانیک باشد.
  حسین نیلی سرپرست این گروه تحقیقاتی گفت: اگر بتوانیم مغز انسان را بیرون از بدن تکثیر کنیم، آزمایش‌های روی مغز را به‌راحتی می‌توان انجام داد بدون اینکه با موانع اخلاقی برخورد کنیم.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro