امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Sunday, 22 May , 2022
امروز : یکشنبه, ۱ خرداد , ۱۴۰۱ - 21 شوال 1443
شناسه خبر : 31040
  پرینتخانه » گفتمان و اندیشه تاریخ انتشار : 14 می 2015 - 15:50 |

آفت های درگیر ساختن افکار عمومی با بحث های زودهنگام انتخاباتی/ چرا برخی برای داغ شدن تنور انتخابات عجله دارند؟

یادداشت پیش رو در پایگاه تحلیلی«رصد» منتشر شده وانتشار آن در آخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

واران نیوز به نقل از رصد: این روزها یکی از مسائلی که با نگاهی اجمالی به مطالب روزنامه ها و سایت های خبری بیش از هرچیز جلب نظر می کند موضوع انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و اظهارنظرهای گوناگون شخصیت های مختلف درباره آن است. تیترهای ریز و درشت و مطالبی که به شیوه های گوناگون قصد دارد تا همدلی مخاطب را در نقد و طرد رقیب سیاسی و گرایش به آنچه مدنظر رسانه مذکور است برانگیزد. در حالی که تا آغاز رسمی تبلیغات انتخاباتی به عنوان ملموس ترین و جدی ترین عرصه انتخابات نزد مردم، حدود ۱۰ ماه باقی مانده است، اما بسیاری از رسانه های کشور پیشاپیش به استقبال این رویداد رفته اند.

یکی دیگر از آفت هایی که طرح زودهنگام مباحث انتخاباتی به همراه دارد، سیاسی شدن امور غیرسیاسی است
چهره های سیاسی از جناح های مختلف چه آنان که در دولت و سایر نهادهای سیاسی و مدیریتی دارای سمتی هستند و چه آنان که خارج از این مجموعه قرار دارند در این معرکه نقش قابل ملاحظه ای دارند. در یک سوی میدان اصولگرایانی قرار دارند که نمی خواهند اکثریت هرچند متکثر خود را در قوه مقننه از دست بدهند. نقد عملکرد دولت روحانی با حفظ فاصله از تفکر دولت احمدی نژاد که این روزها آماج انتقادات تند و تیز قرار دارد رویه کلی اصولگرایان در این ایام است. اتخاذ این رویه بعضا با نیم نگاهی به کرسی های بهارستان صورت می گیرد. چهره های منتسب و حاضر در دولت یازدهم نیز نمی توانند به راحتی از انتخابات اسفندماه ۹۴ بگذرند.اگرچه سیاست کلی مجلس نهم بر پایه تعامل با دولت قرار دارد اما واضح است که داشتن مجلسی همسوتر و یک رنگ تر با قوه مجریه کار را برای دولتی ها آسانتر خواهد کرد. به همین دلیل تلاش حامیان رسانه ای دولت بر این قرار دارد تا با داغ کردن پیش از موعد تنور انتخابات، فضا را به دست بگیرند. مباحثی همچون خطر ورود پول های کثیف به انتخابات که از سوی وزیر کشور دولت روحانی مطرح شد هم در همین دایره می گنجد. موضوعی مهم وجنجالی که البته به صورت جدی و مصداقی دنبال نشد اما همچنان برای نقد و طرد اصولگرایان، مستمسک رسانه های اصلاح طلب و حامیان دولت قرار دارد. انگ زنی های در لفافه و بی هدف این رسانه ها با واکنش مدیران دولت قبلی و همچنین برخی سیاسیون منتقد دولت همراه شده است اما آنان هم به گفتن جملاتی کلی و جنجالی بسنده کرده و هنوز دلایلی محکمه پسند و روشن برای ادعاهای خویش ارائه نکرده اند.

گمانه زنی درخصوص معرفی چهره های مطرح به عنوان سرلیست هریک از جناح های سیاسی کشور هم از دیگر ترفندهایی است که این روزها در قالب مباحث انتخاباتی در مطبوعات و رسانه ها قابل مشاهده است. این گمانه زنی ها به طور طبیعی باپیش بینی در خصوص احتمال رد صلاحیت برخی افراد همراه شده و راه را برای اظهارنظرهای ضدو نقیض و بعضا احساسی آن هم چندماه مانده به ثبت نام از داوطلبین باز می کند.

یکی دیگر از آفت هایی که طرح زودهنگام مباحث انتخاباتی به همراه دارد، سیاسی شدن امور غیرسیاسی است. مرور همین روزنامه ها نشان می دهد که به بسیاری از تغییرات، تصمیم گیری ها و برنامه ریزی ها در عرصه های فرهنگی، اقتصادی اجتماعی و ورزشی از طرف دولت یا مجلس با در نظرگرفتن انتخابات مجلس نگریسته می شود. این ترکیب کردن دلبخواهانه و احساسی هم معمولا فاقد شواهدی منطقی است و تنها برای طرد رقیب سیاسی استفاده می شود. در پیش گرفتن این رویه نامطلوب هم باعث غفلت از نکات مثبت و هم نادیده انگاشتن نکات منفی در سیاستگ زاری ها و اقدامات اداری و اجرایی کشور خواهد شد.در نتیجه بسیاری از مدیران و یا فعالان فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی برای پرهیز از انگ کار انتخاباتی، به نوعی محافظه کار می شوند و در درازمدت شاهد رکود در عرصه های مختلف کشور خواهیم شد.

اگرچه فضای رقابتی و پرشور انتخاباتی برای شفاف ساختن فضا و فراهم کردن فضایی که مردم بتوانند انتخابی بهتر داشته باشند ضروری است اما به نظر می رسد نخبگان سیاسی کشور و رسانه های منتسب به آنان کمی در این موضوع تعجیل دارند. درگیرکردن زودهنگام افکار عمومی با بحث انتخابات نتیجه ای جز غفلت از موضوعات مهم و دلسردی در مشارکت سیاسی نخواهد داشت. ضمن این که اعتماد مردم نسبت به اظهارنظر چهرههای سیاسی و فرهنگی را نیز کاهش خواهد داد.لذا لازم است رسانه ها ونخبگان سیاسی ضمن پیشبرد رقابت سیاسی و حفظ گفتمان انتقاد سازنده، فضا را کنترل کرده و از ورود به بازی های جنجالی بی حاصل در بحث انتخابات مجلس پرهیز کنند.

*جلیل خبره

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.