روسيه: بازگشت خودکار تحريم‌ها عليه ايران در کار نخواهد بود

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : پنج شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۴ - ۱۸:۱۵

  کد خبر : 31077

  روسیه: بازگشت خودکار تحریم‌ها علیه ایران در کار نخواهد بود

  در حالی که کشورهای غربی گروه ۱+۵ در روزهای گذشته همواره بر بازگشت خودکار تحریم‌ها (Snapback) در حالت فرضی عدم …

  در حالی که کشورهای غربی گروه ۱+۵ در روزهای گذشته همواره بر بازگشت خودکار تحریم‌ها (Snapback) در حالت فرضی عدم پایبندی ایران به مفاد توافقنامه هسته‌ای بالقوه تأکید و آن را امری مسلم فرض کرده‌اند مقامات دو کشور چین و روسیه (و به ویژه روسیه) همچنان دیدگاه‌هایی مخالف آنها ابراز می‌کنند. روز چهارشنبه مسکو، یکی از پنج کشور صاحب حق وتو در شورای امنیت، بار دیگر مخالفت خود را در همین زمینه با مواضع آمریکا و تروئیکای اروپایی حاضر در گروه ۱+۵ابراز کرد.
  “ویتالی چورکین”، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد در مصاحبه‌ای اختصاصی با خبرگزاری بلومبرگ می‌گوید در صورت عدم پایبندی ایران به توافقنامه هسته‌ای ” بازگشت خودکار (تحریم‌ها) یا مواردی از این قبیل در کار نخواهد بود.” وی در این باره توضیحات بیشتر ارائه نکرده است.
  روسیه و چین می‌گویند هر گونه تصمیم‌گیری در این رابطه باید از طریق رأی‌گیری در شورای امنیت سازمان ملل متحد و صدور یک قطعنامه تحریمی مجدد علیه ایران انجام شود، اما کشورهای غربی با ابزار نگرانی از وتوی چنین قطعنامه‌ای توسط این دو کشور این دیدگاه را نمی‌پدیرند. مسکو و چین علاوه بر این معتقدند بازگشت خودکار تحریم‌ها حق وتوی آنها را تضعیف کرده و به ایجاد بدعت‌هایی جدید منجر می‌شود.
  علی‌رغم این اختلافات، جان کری، وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه پس از دیدار با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور این کشور مدعی شد گروه ۱+۵ در مذاکرات هسته‌ای با ایران مواضع متحدی دارند.
  خبرگزاری بلومبرگ همچنین نوشته رایزنی‌های روز گذشته “کری” با “لاوروف” و “پوتین” در موضوع مذاکرات هسته‌ای ایران حاصلی در بر نداشته است.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro