امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Monday, 23 May , 2022
امروز : دوشنبه, ۲ خرداد , ۱۴۰۱ - 22 شوال 1443
شناسه خبر : 31325
  پرینتخانه » اخبار روز ایران و جهان, اقتصادی تاریخ انتشار : 17 می 2015 - 20:46 |

خطر نفوذ خودروسازان چینی در بازار ایران جدی است

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: تولیدکنندگان چینی‌ برای صادرات محصولات مختلف خود به سایر کشور‌ها یارانه و مشوق صادراتی ۸ تا ۱۶ درصدی دریافت می‌کنند که این امرعملا نظام تعرفه‌ای واردات خودرو را در کشور ما کم اثر کرده است. ابوالفضل حجازی با اشاره به مسائل و مشکلات پیش روی تولید داخل، گفت: […]

خطر نفوذ خودروسازان چینی در بازار ایران جدی است

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: تولیدکنندگان چینی‌ برای صادرات محصولات مختلف خود به سایر کشور‌ها یارانه و مشوق صادراتی ۸ تا ۱۶ درصدی دریافت می‌کنند که این امرعملا نظام تعرفه‌ای واردات خودرو را در کشور ما کم اثر کرده است.
ابوالفضل حجازی با اشاره به مسائل و مشکلات پیش روی تولید داخل، گفت: با توجه به مسائل اشتغال، ارزی و … در کشور، برای ایجاد فرهنگ مصرف کالاهای ایرانی، دولت باید این عمل پسندیده را که مقام معظم رهبری و علمای قم بر آن تاکید کرده اند از خود شروع و فرهنگ سازی کند.
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اشاره به لزوم تجدید نظر در اختصاص ارز مبادله‌ای به واردات کالا، ادامه داد: به واردات کالاهایی که در کشور با کیفیت لازم تولید می‌شود نباید ارز مبادله‌ای واردات داد و باید آنها را در ردیف کالاهای عادی برگرداند.

حجازی با بیان اینکه رقابت تولید کنندگان داخلی و وارد کنندگان به سختی در حال انجام است اظهار داشت: برخی از وارد کنندگان تنها با گرفتن یک دفتر تجاری و ایجاد کمترین سرمایه گذاری، اقدام به واردات کالا و رقابت نابرابر با تولید کنندگان داخلی می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه قیمت تمام شده تولیدات داخلی ما از کالاهای وارداتی پیشی گرفته است، خاطر نشان کرد: تولید کنندگان ما برای واردات ماده اولیه ،خرید از مواد اولیه داخلی و فروش محصول خود، مالیات برارزش افزوده پرداخت می‌کنند اما وارد کنندگان تنها در مبادی مرزی به همراه سود بازرگانی، ۹ درصد مالیات پرداخت کرده و بدون حاشیه خاص و هزینه‌های سر بارمی توانند رقیب تولید کنندگان داخلی ما باشند.
حجازی اظهارداشت: برخی از کالاهای وارداتی با در اختیارداشتن ارز مبادله ای برای واردات قیمت تمام شده خود را به حدی پایین آورده‌اند که عرصه برتولیدات داخلی تنگ شده است.
وی تصریح کرد: تعداد زیادی از واحد‌های تولیدی ما با حداقل ظرفیت و رکود در حال فعالیت هستند که این امر نیز برقیمت تمام شده کالا در کشور تاثیر می گذارد.
نفوذ خودروسازان چینی در بازار ایران به مرحله هشدار رسیده است

وی با هشدار در باره نفوذ خودرو سازان چینی در بازار کشور اظهار داشت: صنایع خودروسازی ما در وضعیت خطر قرار گرفته‌اند زیرا خودرو‌های چینی با وجود تعرفه واردات حضور پررنگی در بازار مصرف کشورما دارند.
حجازی اضافه کرد: تولیدکنندگان چینی‌ برای صادرات محصولات مختلف خود به سایر کشور‌ها، یارانه و مشوق صادراتی ۸ تا ۱۶ درصدی دریافت می‌کنند که این امرعملا نظام تعرفه‌ای واردات خودرو را در کشور ما کم اثر کرده است.
وی با مقایسه شرایط تولید دو کشور چین و ایران تاکید کرد: تسهیلات بانکی و تورم در کشور چین پایین است اما تولید کنندگان ما تسهیلات بانکی را با سود ۲۷ درصد دریافت می کنند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه برخی از کالاهای ما تا ۴۰ درصد هزینه سر بار دارد، ادامه داد: در صورتی که این هزینه‌ها حذف شود تولید کننده ایرانی با تولید کنندگان سایرکشور‌ها حتی چین می توانند رقابت کند.
این فعال بخش خصوصی با برشمردن هزینه‌های سربار تولید درایران، گفت: پرداخت مالیات بر ارزش افزوده که به جای مصرف از تولید گرفته می شود؛ تعرفه واردات مواد اولیه تولید، هزینه‌های بالای حمل و نقل داخلی، بخشنامه‌هایی که به تولید تحمیل شده و … از جمله مواردی بوده که تولید کالا را در کشور با مشکل مواجه کرده است.
حجازی یادآورشد: کالاهای وارداتی (به ویژه چینی) از قبیل مبلمان،لوازم خانگی، خودرو و … صنایعی داخلی ما را حتی در بخش‌هایی که صد سال قدمت تولید دارند با رکود مواجه کرده یا به ورطه نابودی کشانده است.
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه به دولت پیشنهاد می شود که به جای موافقت و ارائه تسهیلات به احداث کارخانه‌های جدید به کمک کارخانه‌های تعطیل و نیمه تعطیل بیاید، گفت: این کارخانه‌ها شرایط و ریل گذاری‌های ابتدایی تولید را دارند و تنها برای ادامه حیات خود به پول ارزان نیازمند‌اند تا دربازار بمانند.

این کارشناس اقتصادی در پایان تاکید کرد: کنترل نسبی قیمت ارز و مواد اولیه تولید ، از عوامل امید بخش فعلی تولید به حساب می‌آید که انتظار می‌رود با تحقق سایرعوامل ، امید دوباره به صنایع داخلی برگردد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.