امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Monday, 23 May , 2022
امروز : دوشنبه, ۲ خرداد , ۱۴۰۱ - 22 شوال 1443
شناسه خبر : 31364
  پرینتخانه » اخبار روز ایران و جهان, اقتصادی تاریخ انتشار : 17 می 2015 - 21:40 |

معاون وزیر صنعت: تولید خودرو در کشور ۲۰ درصد افزایش یافت

معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تولید خودرو در سال جاری با ۲۰ درصد افزایش به یک میلیون و ۴۳۰ هزار دستگاه در سال رسید. محسن صالحی نیا روز یکشنبه در مراسم بهره برداری از خط تولید ایربگ شرکت ایمن خودرو شرق در شهرک صنعتی بینالود افزود: قبل از دولت یازدهم تولید […]

معاون وزیر صنعت: تولید خودرو در کشور ۲۰ درصد افزایش یافت
معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تولید خودرو در سال جاری با ۲۰ درصد افزایش به یک میلیون و ۴۳۰ هزار دستگاه در سال رسید.

محسن صالحی نیا روز یکشنبه در مراسم بهره برداری از خط تولید ایربگ شرکت ایمن خودرو شرق در شهرک صنعتی بینالود افزود: قبل از دولت یازدهم تولید خودرو در کشور دچار افت شدیدی شد اما از سال ۱۳۹۳ به رشد بالای ۵۶ درصد در مقایسه با سال قبل از آن رسید.

وی بیان کرد: در سال ۱۳۹۳ ظرفیت تولید خودرو در کشور به یک میلیون و ۱۵۰ هزار دستگاه در سال رسید که این رقم باید در افق ۱۴۰۴ به سه میلیون دستگاه در سال برسد.

صالحی نیا با بیان اینکه ارزش افزوده ناشی از صنعت خودرو در کشور ۱۸ درصد است، افزود: ارزش افزوده ذاتی ناشی از این صنعت در اقصی نقاط کشور به لحاظ تامین مواد اولیه و قطعات و مجموعه های مصرفی رقم قابل توجهی است که رونق تولید و اشتغال را ایجاد می کند.

معاون وزیر صنعت ادامه داد: صنعت خودرو بسیاری از صنایع پایین دستی و وابسته به آن را نیز فعال کرده که اشتغالزایی حوزه صنعت را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

صالحی نیا با اشاره به فعالیت شرکت ایمن خودرو شرق افزود: تولید الکترونیک قطعات خودرو در بحث توسعه صنایع خودرو و فعالیتهایی که در ارتباط با ارتقای سطح عمومی استانداردهای ایمنی و همچنین استفاده از فناوریهای نوین در صنعت است، نقش مهمی دارد.

وی بیان کرد: شرکت ساپکو (شرکت طراحی مهندسی و تامین قطعات ایران خودرو) یکی از واحدهای توانمند در بخش ارتقای سطح ایمنی و عملکرد صنعت خودرو و توسعه صنایع نوین در این رشته است که زمینه راه اندازی واحدهایی نظیر شرکت ایمن خودرو شرق را فراهم کرده است.

وی اظهار کرد: در چشم انداز ۱۴۰۴ افزون بر رسیدن به تولید سه میلیون دستگاه خودرو در سال باید سهم صادارت خودرو را به یک سوم از کل صادرات صنعت برسانیم که برای رسیدن به این هدف باید افزایش برنامه های کیفی، ارتقای سطح فناوری و ماشین آلات، به روز کردن ماشین آلات، توسعه استفاده از قطعات و مجموعه های ایمنی در تولید در دستور کار قرار دهیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برای رسیدن به اهداف صنعتی در سال ۱۴۰۴ باید درصدهای موجود در گروه های صنعتی از جمله ۱۰ درصد سهم استان خراسان رضوی در تولید خودرو حفظ شود.

صالحی نیا با اشاره به اولویتهای شورای سیاستگذاری خودرو در وزارت صنعت، معدن و تجارت عنوان و بیان کرد: این شورا سرمایه گذاری، ارتقای دانش فنی، توسعه و عمق بخشی ساخت داخل را دنبال می کند.

وی اظهار کرد: توزیع عادلانه فعالیت خودروسازی و قطعه سازی خودرو در اقصی نقاط کشور از دیگر برنامه های این شوراست که خوشبختانه با توجه به ظرفیت فعال سازی صنایع پایین دستی ناشی از صنعت خودرو می توان این برنامه را محقق کرد.

وی گفت: حداقل ۶۰ مجموعه صنعتی پایین دستی در کشور وجود دارد که به سبب توسعه صنعت خودرو به توسعه دست می یابند.

این مسوول در وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ارزش تولید یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه خودرو در سال ۴۰۰ هزار میلیارد ریال است که کمتر صنعتی از این ارزش ریالی بالا برخوردار می باشد.

صالحی نیا افزود: برای استفاده از ظرفیت خودروسازی برای افزایش ارزش افزوده، اقداماتی برای ارتقا، توسعه پارامترهای کیفی، قیمت تمام شده، افزایش سطح استانداردها، رسیدن به فناورهای نوین در ایمنی، کاهش مصرف سوخت و کاهش آلایندگی در بخش تولید در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: صنایع مونتاژ خودرو شاید در ابتدای کار خودروسازی اقدامی مطلوب به نظر برسد اما قطعا تداوم آن مانع از رشد این صنعت در کشور می شود لذا برای عمق بخشی به تولید داخل نیازمند همیاری شرکتهای بزرگ از جمله ایران خودرو برای کمک به بخش خصوصی در تولید قطعات خودرو هستیم.

وی گفت: شرکت ایران خودرو که بخش عمده ای از خودروهای کشور را تولید می کند در شرایطی قرار دارد که می تواند صنایع پایین دستی را حمایت کند.

وی مشکل مربوط به پروژه های قطعه سازی استان خراسان رضوی را با توجه به سهم استان در تولید خودرو قابل پیگیری دانست و گفت: اقدامات خوبی در بخش حمایت از قطعه سازی خودرو این استان توسط ساپکو انجام شده که باید توسعه یابد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در افق ۱۴۰۴ باید حجم تولید قطعه در مقیاس تولید اقتصادی برای استفاده در خودروها، خدمات پس از فروش و صادرات به میزان شش میلیارد دلار در سال برسد، گفت: خراسان رضوی با توجه به ظرفیت بالا در تولید قطعات خودرو نیازمند حفظ شرایط موجود و حمایت شرکتهایی مانند ساپکو می باشد.

صالحی نیا گفت: برای رسیدن به اهداف در افق ۱۴۰۴ باید فناوریهای جدید از نظر مصرف سوخت و سطح کیفی در استان مورد استفاده قطعه سازان خودرو قرار گیرد.

ظرفیت تولید صنعت قطعه سازی خودرو در استان خراسان رضوی با فعالیت هشت هزار نفر در ۱۴۰ واحد تولیدی انجام می گیرد.

۹۰ درصد قطعات خودروهای پرتیراژ کشور تولید داخل است

معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ۹۰ درصد قطعات خودروهای پرتیراژ کشور از جمله سمند، انواع پراید، پژو، تیبا، رانا، ام وی ام ۱۱۰ و تندر در داخل ایران تولید می شود.

محسن صالحی نیا در جمع خبرنگاران افزود: خودروهای پرتیراژ ۸۵ درصد از سهم تولیدات خودرو در کشور را شامل می شود.

وی بیان کرد: سهم قطعات تولید داخل از سایر خودروها ۷۰ درصد یا ۵۰ درصد و در تعداد محدودی از خودروها به لحاظ حجم تولید و تعداد آنها به پنج درصد می رسد.

وی گفت: در سیاستهای جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت تلاش شده تا آن حجم از قطعات خودرو که به لحاظ اقتصادی از تیراژ مناسبی برخوردار نیست نیز طی توافق با شرکتهای همکار خود با تولید و صادرات بیشتر این عقب ماندگی را جبران کند.

صالحی نیا توسعه قطعه سازی خودرو در ارتباط با محصولات پرتیراژ را از برنامه های آتی وزارت صنعت، معدن و تجارت برشمرد و گفت: با توجه به افزایش تولید خودرو در کشور باید در ارتقای سطوح کیفی و ایمنی، توسعه پلت فرم ها و انعقاد قراردادهای جدید تحولی در بخش قطعه سازی خودرو به وجود آورد.

وی بیان کرد: به موازات توسعه خودروهای پرتیراژ واحدهای تولیدکننده قطعات خودرو نیز باید توسعه یابند تا با ایجاد ارزش افزوده مناسب سهم خود را در صنعت خودرو بازیابند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به سوالی مبنی بر تولید ایربگ در کشور گفت: تولید ایربگ در کشور هنوز به طور کامل بومی نشده و نیمی از قطعات آن از خارج از کشور وارد و مونتاژ می شود.

صالحی نیا با بیان اینکه ایربگ ها به صورت قطعه کامل از خارج از کشور وارد نمی شود، افزود: با عمق بخشی به تولیدات داخلی ، کشور می تواند همه قطعات ایربگ را تولید کرد.

وی گفت: ایربگی که به طور کامل در داخل کشور تولید می شود در خودروهای پرتیراژ مورد استفاده قرار می گیرد از این رو توسعه داخلی سازی ایربگ ها را در دستور کار قرار داده ایم.

معاون وزیر صمعت، معدن و تجارت تاکید کرد: باید با عمق بخشی بیشتر، کاهش ارزبری و نهایتا ارزش شناسی بیشتر صنعت خودرو و قطعه سازی آن را در کشور توسعه دهیم.

ظرفیت تولید صنعت قطعه سازی خودرو در استان خراسان رضوی با فعالیت هشت هزار نفر در ۱۴۰ واحد تولیدی انجام می گیرد

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.