یکهزار و800 کودک در صومعه سرا معاینه تنبلی چشم شدند

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : جمعه ۳ آذر ۹۱ - ۳:۴۰

  کد خبر : 3174

  یکهزار و۸۰۰ کودک در صومعه سرا معاینه تنبلی چشم شدند

  رییس اداره بهزیستی صومعه سرا از معاینه تنبلی چشم یک هزار و ۸۰۰ کودک سه تا شش سال این شهرستان …

  رییس اداره بهزیستی صومعه سرا از معاینه تنبلی چشم یک هزار و ۸۰۰ کودک سه تا شش سال این شهرستان خبر داد.

  ˈاسماعیل مهدی زادهˈ روز پنجشنبه در گفتگو باخبرنگار ایرنا اظهار کرد: از این تعداد ۲۳ نفر به پزشک متخصص چشم معرفی شده اند که ۱۱نفر آن بیمار تشخیص داده شده و در دست درمان و پیگیری هستند.

  وی افزود: طرح سنجش بینایی در سه پایگاه شهری و سه پایگاه روستایی، خانه های بهداشت روستایی، پایگاه های سلامت و روان، شبکه بهداشت، مهد کودک ها و روستا مهدها و آموزش و پرورش شهرستان صومعه سرا اجرا می شود.

  مهدی زاده با اعلام این که اجرای این طرح از اول آبان سال جاری آغاز و تا ۱۵آذر جاری ادامه دارد، افزود: در این طرح، همیاران سلامت روان عضو پایگاه سلامت اجتماعی با نظارت بهزیستی اقدام به سنجش سلامت بینایی کودکان در مناطق شهری و روستایی می کنند.

  وی با اشاره به اینکه کودکان دارای مشکل بینایی از این طریق به مراکز درمانی تخصصی معرفی می شوند، یادآور شد: همه هزینه های درمانی کودکانی که در این زمینه مشکل داشته باشند از سوی بهزیستی تامین و پرداخت خواهد شد.

  مهدی زاده از خانواده ها خواست با توجه به اهمیت اجرای این طرح، فرزندان خود را برای معاینه به پایگاه های در نظر گرفته شده بیاورند.

  وی با اعلام اینکه هدف سازمان بهزیستی پوشش حداقل ۸۰درصدی کودکان و پیگیری ۱۰۰درصدی از تنبلی چشم کودکان مشکوک به آمبلیوپی است، پیش بینی کرد؛ تا پایان اجرای طرح سنجش بینایی در صومعه سرا چهارهزار کودک معاینه شوند.

  مهدی زاده با بیان اینکه شناسایی کودکانی که مبتلا به تنبلی چشم هستند، در این سنین از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، هشدار داد: مداخله و درمان قطعی این افراد تنها در سنین کمتر از شش سال امکان پذیر است.

  وی با اعلام اینکه کودکان یک تا سه سال با دستگاه های غربالگری بینایی و چهار تا شش سال با تابلوی eچارت از سوی کارشناسان متخصص مورد معاینه قرارمی گیرند، تاکید کرد: در درمان تنبلی چشم هرچه سن کودک پایین تر باشد، شانس درمان بیشتر و مدت درمان کوتاه تر خواهد شد.

  مهدی زاده در تشریح علائم این بیماری بیان کرد: توجه بیشتر با یک چشم، کج کردن سر در هنگام دیدن اشیاء، مالیدن چشم ها، نزدیک گرفتن اجسام به چشم، خستگی چشم، سردرد، پلک زدن زیاد از جمله این علائم است.

  وی اضافه کرد: اغلب موارد، کودکان شکایتی ندارد و علامتی از بیماری چشم مشخص نیست؛ که بهترین راه تشخیص به موقع آن معاینات دوره ای است، تا از معلولیت های کم بینایی و نابینایی پیشگیری شود.

  وی در پایان از پزشک متخصص چشم، آموزش و پرورش و مربیانی که در طول اجرای طرح سنجش بینایی در صومعه سرا با اداره بهزیستی این شهرستان همکاری می کنند، قدردانی کرد.

   

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro