راه‌هايي که کمک مي‌کند بيشتر کتاب بخوانيد

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : دوشنبه ۴ خرداد ۹۴ - ۵:۰۷

  کد خبر : 31927

  راه‌هایی که کمک می‌کند بیشتر کتاب بخوانید

  آیا به تمام کتاب هایی که سال پیش قصد داشتید بخوانید رسیده اید؟ دوست دارید بیشتر بخوانید ولی احساس میکنید …

  آیا به تمام کتاب هایی که سال پیش قصد داشتید بخوانید رسیده اید؟ دوست دارید بیشتر بخوانید ولی احساس میکنید وقت ندارید؟ برایتان مطلبی آماده کرده ایم که کمکتان میکند امسال بیشتر کتاب بخوانید.
  هدفتان از خواندن را مشخص کنید
  قبل از خواندن از خودتان بپرسید: چرا دارم این کتاب را میخوانم؟ بیشتر افراد برای دو دلیل مطالعه میکنند: لذت بردن و افزایش اطلاعات.
  اینکه هدفتان را از خواندن مشخص کنید نه تنها کمک میکند کتابهایی را که نیازی به خواندنشان ندارید حذف کنید، بلکه یادتان می آورد چرا کتاب خواندن برایتان مهم است. این باعث میشود به خواندنتان ادامه دهید و کتابتان را زودتر به پایان برسانید.
   فقط چیزهایی را بخوانید که مجذوبشان میشوید
  خیلی مهم است که از خواندن لذت ببرید. دوستانتان ممکن است کتابهایی را که دوست دارند به شما پیشنهاد کنند، ولی لزومی ندارد شما هم از آنها لذت ببرید.
  بخاطر خواندن، نخوانید! “خواندن” نباید یک وظیفه برایتان باشد. به جای اینکه خودتان را مجبور به خواند کنید، کتابهایی را پیدا کنید که در شما علاقه و کنجکاوی ایجاد میکنند. این باعث میشود کتابهایتان را بهتر و سریعتر بخوانید.
   هر صفحه ای را که دوست دارید رد کنید
  وقتی برای رضایت و اطلاعات شخصی مطالعه میکنید، قانونتان را خودتان تنظیم کنید. احساس گناه نکنید اگر صفحه ای را رد کردید. تمام صفحه های کتاب را لازم نیست بخوانید.
  درواقع رد کردن صفحات گاهی موثرتر است.از قسمت های خسته کننده زودتر عبور میکنید و وقتتان را با صفحاتی که دوست ندارید هدر نمیدهید.
  کتابهایی را که ازشان لذت نمیبرید ادامه ندهید
  ممکن است کتابهایی را به اهدافتان کمک میکند انتخاب کنید، ممکن است کتابهایی را که بنظرتان جذاب میاید انتخاب کنید ولی وقتی آنها را میخوانید کتابهایی باشند که ازخواندنشان لذت نمیبرید. هرزمان که این احساس بهتان دست دارد خواندنتان را متوقف کنید. کتاب خواندن قرار نیست یک کار طاقت فرسا باشد.
   یک هدف برای خواندنتان مشخص کنید
  وقتی برای خواندنتان یک هدف مشخص میکنید کمکتان میکند بدانید هر روز یا هفته چقدر باید بخوانید.
  مثلا میتوانید بگویید امسال میخواهید ۱۰۰کتاب بخوانید. پس هرهفته باید حداقل ۲کتاب بخوانید. این بهتان کمک میکند بدانید هرهفته چقدر زمان به کتاب خواندنتان اختصاص دهید.
  برای تمام کردن هر کتاب مهلت خاصی تعیین کنید
  قبل ازاینکه هر کتاب را شروع کنید، از خودتان بپرسید چقدر خواندن آن زمان میبرد. جالب است که ما کتابهایی را که از کتابخانه گرفته ایم سریعتر میخوانیم تا کتابهایی که خریده ایم. دلیل اینست که کتابهایی که میخریم موعد تحویل ندارند.
  پس تنظیم یک موعد خواندن خیلی مهم است.
  خواندن را جزئی از کارهای روزانه تان قرار دهید
  اگر خواندن برایتان مهم است،هرچقدر هم که سرتان شلوغ باشد باز میتوانید زمانی را به آن اختصاص دهید. یک قسمت از برنامه ی روزانه تان را برای خواندن بگذارید. اینطوری دیگر در خواندنتان تاخیر نمیفتد.
   از قبل یک لیست از خواندنی هایتان تهیه کنید
  صبر نکنید تا کتابی را که دارید میخوانید کامل تمام کنید وبعد یک کتاب دیگر انتخاب کنید، این باعث میشود زمانتان بیخودی هدر برود. همیشه یک “کتاب بعدی”برای خواندن داشته باشید.
  یک لیست از کتابهایی که میخواهید بخوانید و بهتان پیشنهاد شده است تهیه کنید. به کتابفروشی بروید و بهترین هایشان را انتخاب کنید. کتابهایی را هم که ما در گردالی بهتان معرفی کرده ایم درنظر داشته باشید.
  از زمان آزادتان استفاده کنید
  صبح ها قبل از شروع به کار یا شبها قبل از خواب بهترین زمان ها برای مطالعه اند.
  همچنین میتوانید هرجا که میروید با خودتان کتابی ببرید و در زمانهای بیکاری بخوانید.
   یک مکان آرام پیدا کنید
  خواندن به تمرکز و توجه نیاز دارد. اگر ممکن است یک مکان خلوت و ساکت برای خواندن پیدا کنید. موبایلتان را خاموش کنید یا دور از خودتان بگذارید. اگر لازم است در اتاقتان را ببندید. خواندن با تمرکز زمان کمتری از شما میگیرد.
   اگر ممکن است پیش زمینه ای از کتاب بدست آورید
  بعضی وقتها اگرخلاصه ای از کتاب یا صحبت های نویسنده را بخوانید راحت تر وارد دنیای کتاب میشوید.
   معنی برایتان مهم باشد، نه کلمات
  خواندن لغت به لغت کتاب راه خوبی نیست. ذهن شما از چیزی که فکر میکنید باهوش تر است. با تنها تعداد کمی لغت مهم مغز میتواند معنی و مفهوم نویسنده را بفهمد.
  خواندن تمام لغتها خسته کننده نیز هست. به جای اینکار اجازه دهید چشمتان صفحه را از نظر بگذراند و لغاتی را که مهمند انتخاب کند.
  لایه لایه بخوانید
  به جای اینکه کتابتان را یکبار با جزییات بخوانید، کتاب را چندگذری بخوانید. یعنی مثلا اولین بارمقدمه و خلاصه ی کتاب را بخوانید. سپس روی قسمتهایی که بنظرتان مهمترند تمرکز کنید.
  اینرا هم درخاطر داشته باشید که لازم نیست همه چیز را با جزییات بخوانید.
   درحال خواندن ذهنتان را باز نگهدارید
  زمانیکه کتاب را میخوانید از نویسنده انتقاد نکنید. اینکار باعث میشود دریافتتان از کتاب کمتر شود. برای مخالفت با نویسنده همیشه بعد از تمام کردن کتابتان وقت دارید. یادتان باشد کتاب را برای این نمیخوانید که اشتباهات املایی و دستوری آنرا بگیرید.
   چندین کتاب را همزمان بخوانید
  بنظر اشتباه میرسد ولی درواقع این راه درستی است برای وقتی که میخواهید تحقیقی انجام دهید یا اطلاعاتتان را در زمینه ای بالا ببرید.خواندن چند کتاب همزمان باعث میشود دیدتان راجع به یک موضوع بازتر شود.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro