بسته مطالعاتي پيشنهادي پيرامون امام زمان(عج)

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : دوشنبه ۴ خرداد ۹۴ - ۵:۲۳

  کد خبر : 31949

  بسته مطالعاتی پیشنهادی پیرامون امام زمان(عج)

  ۱٫آثار اعتقاد به امام زمان علیه السلام دکتر هادی قندهاری موسسه تحقیقات و نشر معارف اهل بیت پیش از آن …

  ۱٫آثار اعتقاد به امام زمان علیه السلام
  دکتر هادی قندهاری
  موسسه تحقیقات و نشر معارف اهل بیت

  پیش از آن که به بحث در اصل مهدویت پرداخته شود، لازم است بدانیم که اصولاً جایگاه این بحث در اعتقادات شیعی کجا است؟

  آیا اعتقاد به ظهور حضرت مهدی علیه السلام و آشنایی و معرفت به آن حضرت و انتظار ظهور آن حضرت و توجه و توسل به آن حضرت ضرورت دینی دارد، و یا اینکه مسلمانی بدون آن نیز امکان پذیر است! اگر نه به چه علت؟

  اساساً رابطه ی ایمان و ولایت اهل بیت چیست؟ تفاوت اسلام با ایمان در چه چیز است؟ آیا ایمان به ولایت اهل بیت در سایر ادیان نیز مطرح بوده؟ بشارت و هشدار اساسی به محبین اهل بیت چه چیز است و تکلیف گناهکارانی که محب اهل بیت هستند چه خواهد شد و بسیاری از مبانی اعتقادی دیگر…

  اصولا تا انسان به اهمیت چیزی پی نبرد، به آن دل نمی دهد و برای آن همت نمی گمارد و آن طور که شایسته است به آن ارج نمی گذارد. بنابر این در این زمینه در این کتاب بسیار ارزشمند در ۱۴ فصل مهمترین مبانی اعتقادی شیعه در این زمینه در عین اختصار و سادگی و روانی در نهایت اتقان مستدل به دلایل عقلانی و مستند به آیات و روایات تبیین شده است.

  فهرست مطالب کتاب به شرح زیر است:

  ۱- پایه اصلی دین/ ۲- شرط ایمان/ ۳- توحید عملی/ ۴- بندگی خداوند/ ۵- شرط قبول اعمال/ ۶- در عوالم و ادیان قبل/ ۷- برترین راه تقرب به خداوند/۸- تنها راه نجات/ ۹- شرط لازم برای مغفرت حق/ ۱۰- هدایت الهی/ ۱۱- برترین نعمت خداوند/ ۱۲- در معرفت امام زمان علیه السلام/۱۳- سبب علوّ مقام پیروان/ ۱۴- تذکرات (الف- عمل، لازمه ی ولایت و دوستی اهل بیت علیه السلام/ ب- وعده و وعید خداوند به محبّین/ج- نهی از غلوّ در شأن اهل بیت علیه السلام/ د- شرط ولایت اهل بیت علیه السلام برائت از دشمنان/ ه- تنها محبّت اهل علیه السالم کافی نیست/ و- اولویت ولایت بر دیگر فرائض/ ز- لزوم تربیت فرزندان بر ولایت آل محمد علیه السلام/ح- درجات بالاتر ولایت با تقاضای از خدا)

  ۲ .شمیم گل نرگس
  عباس رحیمی
  جمال

  یاد مهدیِ فاطمه به هر شکلی و به هر صورتی روح نواز و جانبخش است، اما آن گاه که توجه به آن موعود منتظر با شیرینی بهره مندی از سخنان نورانی اهل بیت(علیه السلام) آمیخته می گردد و به مراتب روح نوازتر و امید بخش تر است.

  کتاب شمیم گل نرگس فرصتی است تا با بهره مندی از نور سخنان آل الله بیش از پیش با موضوع مهدویت و حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه) آشنا شویم و در کنار مطالعه ۳۱۳ حدیث نورانی یک دوره کامل از موضوعات مربوط به امام عصر (علیه السلام) را از نظر بگذاریم.

  یکی از بهترین ویژگیهای کتاب این است که در عین سادگی و اختصار با استفاده از این ۳۱۳ به مهترین مباحث در عرصه ی مهدویت از شناخت امام زمان و ویژگیهای حضرت تا ویژگیهای یاران حضرت و وظایف منتظران تا علائم ظهور و نشانهای آخرالزمان را به شکلی نظام مند در خود جایداده است. مطالعه ی این کتاب برای کسانی که می خواهند مبانی مطالعاتی مهدویت را به شکل اصولی آغاز کنند توصیه می شود.

  ۳٫ آماده باش یاران امام زمان
  حسین گنجی
  طوبای محبت

  این کتاب در حقیقت بررسی وظایف منتظران و ویژگی‎های یاران امام زمان (عج) است. در این پژوهش ضمن بررسی معنای انتظار ویژگی‎های منتظران واقعی ظهور حضرت مهدی و مهر و محبت امام زمان نسبت به منتظران خویش بیان شده و فواید و آثار تقوا در عصر غیبت و راه‎های تهذیب نفس و خودسازی بررسی گردیده است. نگارنده به سقوط ارزش‎های دینی در زمان غیبت اشاره کرده و بایدها و نبایدهای این زمان را بیان کرده است. از دیدگاه وی شخص منتظر در زمان غیبت باید تقوا پیشه کند و با یاد امام زمان زندگی کرده و فرامین خدا و اولیای الهی را اطاعت کرده و ارتباط وحی همیشگی با امام زمان خویش داشته باشد. وی به نهی کردن امامان از تعیین وقت ظهور اشاره کرده و امکان تشرف یافتن به حضور امام عصر را بررسی نموده است. بیان راه‎ها و موانع ارتباط معنوی با امام زمان از مباحث پایانی کتاب است.

  ۴٫ کمی دیرتر
  سید مهدی شجاعی
  نیستان

  “بارها در طول نوشتن این رمان دچار تردید و دودلی شدم. یک دلم می‌گفت: بیا و از خیر این کار بگذر و برای خودت دشمن تراشی نکن. عقل هم چیز خوبی است! مثل مگس بر روی زخم ها و عفونت ها ننشین! خوبی ها را ببین. دل دیگرم می‌گفت: نویسنده باید آینه باشد. آینه اگر زشتی ها را بپوشاند و فقط زیبایی ها را نشان دهد که دیگر آینه نیست… سرت را درد آوردم ولی دوست داشتم بدونی که در طول این کار با خودم چه دست و پنجه هایی نرم کردم… به خودم گفتم عموم کسانی که پیش از این تقدیر و تحسینت می‌کردند، بعد از انتشار این کار، ممکنه تقبیح و نکوهشت کنند.”

  آنچه خواندید بخشی از فصل سوم کتاب “کمی دیرتر” اثر سید مهدی شجاعی است که در قالب رمان به رشته تحریر در آمده است. این اثر که از چهار فصل زمستان، پاییز، تابستان و بهار تشکیل شده، نگاهی است متفاوت و نقادانه به فضای انتظار جامعه امروز.

  رمان با یک اتفاق شگفت و غریب آغاز می‌شود، جشن نیمه‌شعبان و مجلسی پرشور و بسیاری که فریاد «آقا بیا» سرداده‌اند… در این میان جوانی و فریادی که: «آقا نیا…» این شروع جذاب ما را با شخصیت‌هایی آشنا می‌کند که همه مدعی‌ انتظارند اما وقتی هنگام عمل می‌رسد و هنگامه عمل به شعارها می‌رسد، آن نمی‌کنند که می‌گفتند.

  نویسنده در پایان همه موشکافی‌هایش در نقد منتظران به دنبال آن است که مخاطب منتظر واقعی را بشناسد و ببیند که انتظار به فریادهای بلند «آقا بیا» نیست؛ به دلی است که برای حضرت می‌تپد و اخلاصی که میان زندگی جاری است و آقایی که خودش به دیدار منتظرانش می‌آید…

  ۵ .سودای روی دوست
  مرتضی آقا تهرانی
  موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی

  اوراق این کتاب بیانگر راهکارهای عملی جهت دیدار با حضرت ولی‌عصر علیه‌السلام است که چهار فصل تدوین شده، فصل اول مقدمات، کلیات است که در این فصل ابتدا پیرامون نام و القاب مبارک امام عصر علیه‌السلام سخن به میان آمده و سپس به مباحثی چون ارتباط و انتظار و دیدار پرداخته است.

  علل و عوامل زمینه‌ساز برای ایجاد سنخیت باطنی و حقیقی با حضرت در فصل دوم بیان شده و در این فصل عوامل مؤثری که موجب دیدار حضرت صاحب‌الزمان عجل الله فرجه‌الشریف می‌شود ذکر شده است به امید آن که این فصل بتواند راهی مطمئن را فراسوی شیفتگان وصال آن مولای عزیز بگشاید.

  فصل سوم موانع دیدار امام زمان علیه‌السلام است یا به تعبیر دیگر نباید های یک منتظر که نویسنده در آن به موانع دیدار و دوری از ساحت مقدس امام عصر علیه‌السلام پرداخته، بدین منظور که عزیزان و علاقه‌مندان آن حضرت را از خطرات و موانع ملاقات آن حضرت بازدارد.

  عنوان آخرین فصل سالکان مخلص و عنایات خاص حضرت ولی‌عصر علیه‌السلام است که این فصل ابتدا به ولایت عام اهل‌بیت علیهم‌السلام، ولایت خاص حضرت بقیه‌الله علیهم‌السلام در دوران غیبت و آثار آن پرداخته و سپس تربیت و تزکیه سالک راه توسط حضرت ولی‌عصر ارواحنا‌فداه را به عنوان یکی از آثار مهم و برجسته ولایت آن حضرت مورد توجه قرار داده است.

  ۶٫ وظایف شیعیان در زمان غیبت
  سید رضی سیدنژاد
  تهذیب

  این کتاب با استناد به آیات و روایات و برخی حکایات، درباره مباحث مهمی از جمله وظایف شیعیان در زمان غیبت امام زمان (عج)، فواید دعا و آثار معنوی آن برای امام زمان، فلسفه‌ی انتظار و پاداش و ثواب آن، آثار تربیتی انتظار، شناخت علایم ظهور حضرت، عوامل مهم زمینه‌سازی ظهور، صدقه‌ دادن و حج رفتن به نیابت امام زمان (عج)، فرستادن نایب و… مطالب بسیار مفیدی را به مخاطب ارائه می‏دهد.

  ۷ .کیست مرا یاری کند
  محمد یوسفی
  خورشید هدایت

  این کتاب با ارائه ی حکایات جذاب و خواندنی و دلنشین از مواخذ مورد اعتماد بیانگر انتظارات (امام زمان) (عجل الله تعالی فرجه الشریف) از شیعیانِ خویش از نظر معرفتی و عملی است. در این کتاب سعی شده است با استفاده از روایات و توقیعات امام زمان مجموعه‎ای از دستورات، توصیه‎ها و انتظارات ایشان از شیعیان که در آن‎ها تکالیف و وظایف آنان در عصر غیبت بیان شده است گرداوری شود.

  به عنوان نمونه: در بحث فرمان دعا برای تعجیل در امر ظهور

  یکی از فضلا و از قول یکی از افراد مورد وثوق و او از قول ایت ا… مجتهدی از علمای تهران، برایم چنین نقل کرد: شبی در نجف، پشت سر آیت ا.. شهید مدنی و خلوت شدن مسجد، ناگهان دیدم آقای مدنی به شدت شروع کرد به گریستن، چون به من اظهار لطف داشتند به خود جرأت دادم و از ایشان علت گریه ناگهانی را پرسیدم.

  ایشان فرمودند: بعد نماز یکی به من گفت امام زمان را دیده است که به او فرموده اند:

  ببین این شیعیان بلافاصله به سراغ کارهای خود رفتند و هیچ کدام برای فرج من دعا نکردند. من هم تا این را شنیدم به شدت متأثر شدم و گریستم.

  آقای مجتهدی می گفت: بعداً متوجه شدم امام زمان علیه السلام این گلایه را به خود ایشان کرده بود.

  ۸٫ دوازدهم
  علی موذنی
  عصر داستان

  «دوازدهم» در زمان غیبت نوشته شده، اما سرتاسر حضور است. نویسنده از ابتدا بنا را بر این گذاشته که مستقیم با شخصی حاضر و در حضورش بنویسد. به همین دلیل به زمان‌های مختلف می‎رود؛ از گذشته دور یا گذشته‌ی پیش از واقعه گرفته تا زمان حال استمراری را می‌کاود. مکان قصه مدام تغییر می‌کند و زاویه دیدش متحرک است؛ شخصیت داستانی همه‎جا و همواره حاضر است.

  نویسنده پس از اعتراف به این حضور و اساساً برای اعتراف، فرم‎های گوناگون را به کار می‌گیرد: سیناپس، حکایت، خاطره، نامه، اصلاحیه، رمان، نقد و… انگار بخواهد همه فضاها، فرم‌ها و همه زوایا را بسیج کند تا کمر خدمت به امام(عج) ببندند. «دوازدهم» بیش از هر چیز محملی برای خشوع فرم و فرم‎های بکار رفته در آستان معصوم است. نشان توفیق در این فروتنی همین است که خواندن اثری تا این حد فرم­گرا، دشوار نیست.

  زبان روان و صمیمی مؤذنی، مرور فصل‎های پیچیده و درهم را آسان کرده؛ نثری که گاه جانب طنز را می‎گیرد و وقتی طنین شورانگیزی دارد، خواننده را با شخصیت‎های متعددی همراه می‎کند. در این قصه هر فرد فارغ از جنبه‎های گوناگون انسانی در ارتباط با ولی عصر(عج) در نظر گرفته می‎شود و چون در این ارتباط ولیِ حاضر، در پرده غیبت به‎سر می‎برد، اشخاص به میزان مودتی که با امام دارند در صحنه می‎مانند.

  کافی نیست بگوییم موضوع این رمان، امام زمان(عج) است و بحث را در محدوده محتوا نگاه داریم. «دوازدهم» در ساختار نیز نسبتش را با آن چه روایت می‌کند، حفظ کرده است. «روایت حضور» در این رمان برشی است از تصویر نوازش دستان امام عصر(عج) بر سر جسم و جان زندگی امروزمان.

  ۹ .اشباح انحراف: بررسی انحرافات تفسیری جریان‌های مدعی مربوط به مهدویت در تاریخ معاصر
  جواد اسحاقیان
  بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج)

  این کتاب ارزشمند به تبیین انحرافات مدعیان مهدویت در حوزه تفسیر آیات قرآن کریم می‏پردازد. به اعتقاد نگارنده، جهالت افراد در واژه‌شناسی مفردات آیات قرآن و یا عدم شناخت علمی آن‌ها از مقدمات دیگر تفسیر و انواع روش‌های تفسیری و یا عدم ملاک قراردادن این اطلاعات و مقدمات (با وجود آگاهی از آن‌ها) باعث شده و می‌شود که افراد یا فرقه‌ها به ‌صورت قاطع و یقینی و با اطمینان، اعلام نمایند که مدعای خود در زمینه مباحث مهدویت و انتظار را از قرآن استفاده کرده‌اند.

  عمده تحقیقات نویسنده این اثر به اذعان وی، با بررسی گفتارها، کتاب‌ها و یا تحلیل سخنرانی‌های صوتی ـ تصویری مربوط به فرقه‌های بهائیت، قادیانیه، اسماعیلیه، زیدیه و جریاناتی مثل یعقوبی، عرفان حلقه، پیغان و… انجام شده است و این جریان‌ها در بخش دوم کتاب به اجمال معرفی شده‌اند

  ۱۰٫رویای نیمه شب
  مظفر سالاری
  کتابستان

  کتابی جذاب و گیرا است و خواننده با شروع کردن آن تا به پایان کتاب نرسد، کتاب را رها نخواهد کرد.

  این کتاب جذاب و گیرا -که خواننده با شروع کردن آن تا به پایان کتاب نرسد، کتاب را رها نخواهد کرد- یک حکایت عاشقانه در یک بستر پاک و اخلاقی است و به روایت دلداگی پسری سنی مذهب به یک دختر شیعه پرداخته است.

  هاشم، جوانی سنی مذهب است که در کودکی پدرش را از دست داده و مادرش نیز وی را رها کرده، توسط پدربزرگش تربیت شده و اکنون به جوانی رعنا بدل شده، شخصیت محوری «رویای نیمه شب» است. او که در کارگاه و فروشگاه زرگری ابونعیم (پدربزرگ هاشم) فن زرگری فراگرفته و مشغول است، روزی به خواست و اصرار وی از کارگاه به فروشگاه آمده تا در امر فروش به پدربزرگش کمک نماید. «از چند پله سنگی پایین رفتم. فقط همین و در کمتر از یک ماه ماجرایی را از سرگذراندم که زندگیم را زیر و رو کرد.»

  کتاب «رویای نیمه شب» که در مدت کوتاهی به چاپ دوم رسیده است در بطن خود، حکایت تشرف ابوراجح حمامی به محضر نورانی امام زمان (عج) را شرح داده است. مظفر سالاری در این کتاب، مخاطب خود را غیر مستقیم با معارف شیعی همراه کرده و در آن کلاس امام زمان (عج) شناسی برپا نموده است.

  ۱۱٫ پروتکل های رهبران یهود برای تسخیر جهان
  بهرام محسن پور
  کتاب صبح

  پروتکل معانی مختلفی دارد از جمله: پیش نویس قرارداد، معاهده و یا سند رسمی که بین دو یا چند دولت امضا می شود …

  به نوشته محقق برجسته و مبارز فلسطینی، عویج نویهض،(( پروتوکل ها برنامه ای است که سرمایه داران و اقتصاددانان ومتفکران وعلمای یهود برای ویران کردن بنای مسیحیت، قلمرو پاپ و دست آخر اسلام، آن را تنظیم کرده اند. یهودیان صهیونیست معتقدند که بعد از این ویرانی که به گفته اصحاب پروتکلها طی صد سال انجام خواهد شد آنها بر جهان استیلا خواهند یافت و سلطنتی یهودی– داودی برقرار خواهند کرد که با تدابیر و امکانات خود به یهودیان با آن که اقلیتی ناچیز هستند- امکان خواهد داد تا بر تمام جهان مستبدانه حکومت کنند و هیچ دینی ، نه مسیحیت و نه اسلام ، در کنار آیین یهودی- داودی باقی نخواهد ماند.

  متن پروتکل ها به منظور قرائت در چند جلسه کنفرانس برای بحث و تصمیم گیری و تایید نهایی آماده شده بود که پلیس مخفی تزار روس به کنفرانس مزبور که به ریاست تئودور هرتزل در شهر بال سوئیس برگزار شده بود (سال ۱۸۹۷ میلادی) هجوم آورد و اوراق آنها را به تاراج برد.

  این کتاب دارای ۲۴ پروتکل هست که در پست های بعد به تفصیل چندتایی را می نویسم تا بدانیم صهیونیسم برای ما و دیگر ادیان وکشورها چه نقشه های شومی در سر می پروراند و حتی بعضی را هم بخاطر عدم آگاهی ما عملی کرده است

  ۱۲٫اسطوره ها جان می‏گیرند
  تألیف گروه پژوهشی و هنری حنیف
  روزنامه ایران

  این مجلد از سری کتاب های سایه ها، به اندیشه ها و حرکت های راز آمیز و مسیحایی می پردازد که به ویژه در پیرامون تصوف یهودی ( کابالا) رخ نمود.

  در این بررسی، بنیادهای نظری-فرهنگی تمدن جدید غرب آشکار می شود، بنیادهایی که در تاریخ نگاری رسمی غربی ها یکسره مسکوت مانده است!

  ۱۳٫ حق با کیست
  ابوالفضل بهرامپور
  سبحان

  یکی از عوامل تأثیر کتاب بر مخاطب سبک نوشتاری آن می باشد. این اثر مجموعه ای از مناظرات صاحب کتاب با وهابیان در تجمعات داخل و خارج کشور است که در حضور علمای سایر فرقه های اسلامی چون شافعی و مالکی و … انجام شده است که در راستای تبیین موضوعات مورد تأکید فرقه وهابیت از جمله جسمانیت خداوند در بعد توحید، عدالت صحابه، تکفیر، توسل، استغاثه و دعا و تقیه و … در چند جلسه به صورت مجلدهای جداگانه تنظیم گردیده است و خواندن آن برای هر مسلمانی اعم از شیعه و سنی که طالب حق باشد می تواند بسیار مفید باشد و پس از کتاب دین زاو می توان گفت که بهترین اثر این مجموعه است.

  در جلد اول این مجموعه معرفی اعضای مناظره کننده و چگونگی پیدایش مذاهب اربعه اسلامی و شرایط وهابی شدن مطرح می شود.

  جلد دوم کتاب که جلسه دوم مناظره را شامل می شود مسئله شفاعت معیار شرک و کفر و زیارت قبور و تقیه و … به بحث گذاشته شده است.

  جلسه سوم مناظره موضوع بحث حول سه محور می گردد که عبارتند از توسل و استغاثه به اولیاء، عدالت صحابه و تعریف سنت و بررسی واقعه بزرگ غدیر خم و خطبه ی پیامبر صلوات ا… در آن روز

  جلسه چهارم به اعتبار متون اولیه نزد هر یک از مذاهب اربعه پرداخته شده که در آن تاریخ جمع حدیث، جعل حدیث، نقش خلفای بنی امیه و بنی عباس در جمع آوری حدیث ذکر شده است. در پایان این جلد طرف شیعی مناظره پرده از جاسوسی مستر همفر انگلیسی در کشورهای اسلامی و ارتباطش با محمد بن عبدالوهاب پرداخته است.

  جلسه پنجم ایمان صحابه، عصمت اهل بیت با موضوع بررسی آیه تطهیر بررسی شده و علت تخریب قبور و آثار نبوی و مساجد از سوی وهابیون مورد بحث قرار گرفته در پایان این جلد طرف شیعی مناظره کننده آینده وهابیت در جهان اسلام را مطرح می کند و در نهایت مسئله ی توحید اثنی عشری و توحید وهابیون به صورت مبسوط موضوع مناظره قرار می گیرد.

  ۱۴٫ مردان و زنان آخرالزمان
  محمد امینی
  همگرا

  این کتاب یکی از بهترین کتابهایی است که در حوزه ی نشانه های آخرالزمان بر مبنای کلام معصومان نگارش شده و در عین اختصار تصویر دقیقی از فضای آخرالزمان را ترسیم می کند.

  در حالیکه مادی‏گران پایان تاریخ را غلبه لیبرالیسم بر سایر آرمانها می‏دانند، ادیان آسمانی سرنوشت بشر را در پیروزی نور بر تاریکی می‏دانند و به پیروان خود مژده آمدن یک منجی آسمانی را داده‏اند. در این میان دو فرهنگ شیعه اخبار و روایات زیادی برای توصیف وضعیت پایان تاریخ آمده است. در این نوشتار گوشه‏ای از اخبار معصومان درباره وقایع آخرالزمان نقل شده است.

  سلسله مباحث کتاب در چهار عنوان کلی گنجانده شده است.

  اوضاع عمومی مردمانِ پایان دوران/مردان پایان دوران/ زنان پایان دوران/ علما و حاکمان پایان دوران

  ۱۵٫ شش ماه پایانی
  مجتبی الساده
  موعود عصر

  کتاب شش ماه پایانی ترجمه کتاب «الفجر المقدس المهدی علیه السلام و ارهاصات الیوم الموعود» است که نویسنده با مطالعه و تحقیق در منابع و تفحص در روایات، موفق به ارائه اثری شده که در آن وقایع و حوادث شش ماه آخرین از سال ظهور امام مهدی علیه السلام را قابل بررسی و مطالعه نموده است.

  این کتاب هرگز وقتی برای ظهور امام زمان علیه السلام مشخص نکرده است. اما جمله خوانندگان را متذکر حوادث مهم و جدی آخرین سالی می کند که امید می‌رود واقعۀ شریف ظهور در آن اتفاق افتد. ان‌شاءالله.

  به گفته نویسنده این کتاب،‌ نیمه دوم سالی را که آخرین سال غیبت است و به ظهور حضرت مهدی علیه السلام ختم می‌شود، به تصویر کشیده است.

  برای استخراج مجموعه این رویدادهای پی در پی، نویسنده به آن دسته از احادیث تمسک جسته که به تاریخ خاصی اعم از روز،‌ ماه یا سال اشاره داشته‌اند که بحمدالله، همه علایم حتمیه در این محدوده گنجیده‌اند. البته لازم است بگوییم که بسیاری از علایم ظهور زمان خاصی را مشخص نمی‌کنند و از همین رو در این مجموعه چندان به آنها پرداخته نشده است.

  ۱۶٫ اوضاع در آخر الزمان
  رضا کوشاری
  تهذیب

  در این کتاب با دلائل بسیاری به ظهور حضرت مهدی پرداخته می شود. پیش بینی هایی درباره ی اوضاع مردم و جوامع در آخرالزمان به نقل از پیامبر و امامان بزرگوار آمده است که بسیار تکان دهنده است و نویسنده به برخی از این پیش بینی ها می پردازد.

  این کتاب یکی از جامعترین کتابها در مورد شرایط آخرالزمان است که به رشته ی تحریر در آمده و مبنای آن هم روایات معصومین علیه السلام در ترسیم شرایط آخرالزمان است مانند: تبدیل شدن منکر به معروف و معروف به منکر در آخرالزمان، خوار شدن مومنین و مسلط شدن اشرار بر امور، کمرنگ شدن رحم و عاطفه در آخرالزمان، بالا آمدن سطح آب در آخرالزمان و…

  ۱۷٫ زندگی مهدوی: (اخلاق و اوصاف منتظران)
  جواد محدثی
  بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج)

  این کتاب بر اساس آیات، روایات، منابع دینی و برخی از وقایع و سیره‌های تاریخی به بررسی انتظار و ویژگی‌های منتظر حقیقی از نگاه قرآن و آموزه‌های اسلامی پرداخته است.

  قرآن در آیات فراوانی به اخلاق و رعایت اصول اخلاقی تاکید کرده که یکی از ارکان اخلاق در جامعه «اخلاق فردی» است. از دیدگاه نویسنده کتاب، اخلاق فردی عواملی مانند «ایمان و خدامحوری»،«زندگی معنوی»،«بصیرت دینی»،«یاد خدا و ذکر»،«یاد مرگ و قیامت»،«انس با قرآن»،«انس با مسجد»،«دع،ا عبادت و تهجد»،«تعهد به آداب و سنن دینی»،«تقوا و ترک گناه»،«قناعت» و «صبر و شکیبایی» به انسان منتظر کمک می‌کند تا انتظاری درست، عاقلانه و عاشقانه داشته باشد، چرا که رعایت عوامل یاد شده معنویتی به انسان می‌دهد که او را از هرگونه کژی، پلیدی و انحراف محافظت می‌کند.

  به عقیده نویسنده، انسان موجودی اجتماعی است که باید در همه موضوعات شخصی و اجتماعی با دیگر افراد ارتباط مستقیم داشته باشد. «حسن خلق»،«محبت و دوستی»،«صدق و امانت»،«تعاون»،«رعایت حقوق دیگران»،«تقدیر و سپاس»،«نقد پذیری»،«خدمت به مردم و نیازمندان»،«وفای به عهد و قول و قرار»،«عمل به تکلیف» و«امر به معروف و نهی از منکر» از عواملی‌اند که اخلاق اجتماعی اسلامی را برای منتظران مهدی موعود(عج) به تصویر می‌کشند.

  نویسنده در بخش انتهایی کتاب پس از آن‌که اخلاق فردی و اجتماعی را برمی‌شمرد، به بررسی اوصاف و ویژگی‌های رفتاری منتظران می‌پردازد.

  ۱۸ .مهدی موعود (عج) یارانی این گونه دارد
  سید مصطفی مهری
  علامه بحرانی

  این اثر با استناد به روایات، به بیان مطالبی درباره ولادت، غیبت، انتظار، ظهور و حکومت مهدی موعود (عجل الله تعالی فرجه الشریف) پرداخته است. نویسنده نخست گزارشی از ولادت امام و چگونگی غیبت، ارائه داده و بعد بشارت های قرآن و روایات را ذکر کرده است. در ادامه برای انتظار ظهور امام، ثمرات آثاری شمرده است. در ادامه، صفات و ویژگی یاران امام را ذکر کرده است. وی ضمن برشمردن نشانه های ظهور، چگونگی پیروزی امام با استفاده از سلاح ترس، یاری فرشتگان و نیروی طبیعت را بررسی کرده است.

  ۱۹٫ ده انتقاد و پاسخ پیرامون غیبت امام مهدى (عج)
  شیخ مفید
  جامعه مدرسین قم

  موضوع اصلى کتاب جواب به مهم‏ترین شبهه‏هایى است که درباره وجود مبارک امام زمان عجل الله تعالى فرجه الشریف در دوران شیخ مفید مطرح بوده است شیخ مفید در این کتاب با بیانى زیبا و استدلالى محکم و استوار به پاسخ گویى شبهات مخالفین مى‏ پردازد.

  از این کتاب با نام‏هاى دیگرى نیز تعبیر شده است مانند:دالمسائل العشره فى الغیبه، الاجوبه عن المسائل العشر، الفصول العشره فى الغیبه و نام‌های دیگر

  شیخ مفید به درخواست یکى از علما و دانشمندان زمان خود به نام رئیس ابو العلاء ابن تاج الملک این کتاب را به نگارش درآورده است. ابو العلاء با ارسال ده شبهه از شبهات مخالفین براى شیخ مفید از ایشان درخواست کرده تا کتابى در پاسخ به این شبهات بنویسد؛ شیخ مفید نیز پذیرفته و با نگارش این کتاب به پاسخ گویى آن شبهات پرداخته است.

  این کتاب براى شناخت امام زمان عجل الله تعالى فرجه الشریف و ویژگى‏هاى آن حضرت مانند ولادت و علت غیبت و کیفیت آن و پاسخ گویى به بسیارى از شبهات در این باره، کتابى بس ارزشمند و قابل توجه است. شیخ مفید در این کتاب با استناد به بسیارى از وقایع تاریخى مسلّم و مورد قبول فرقه‏هاى مختلف و بیان استدلال‏هاى عقلى، با روشى برهانى به طرح عقاید شیعه درباره امام زمان عجل الله تعالى فرجه الشریف پرداخته است.

  او در این کتاب به ده فصل، که هر یک در جواب شبهه‏اى از شبهات مخالفین مى‏باشد، اشاره دارد مانند:

  ۱- چرا تولد امام زمان مخفى بود. ۲- انکار جعفر برادر امام حسن عسکرى، ‏۳ – وصیت امام حسن عسکرى به مادر بزرگوارش، ‏۴ – فرق میان دوران حضرت مهدى (عج) با دیگر ائمه علیهم السلام، ‏۵ – انگیزه غیبت آن حضرت، ‏۶ – طول عمر آن حضرت، ‏۷ – فایده وجود امام عصر (عج)، ۸ – فرق شیعه امامیه با دیگر فرقه‏هاى شیعه، ‏۹ – چگونه مردم از آن حضرت بهره مى‏برند،۱۰ – علامات ظهور

  کتاب حاضر به وسیله شیخ سعادت حسین افتخار العلماء لکهنوى‏ به اردو، و به وسیله شیخ محمد باقر خالصى‏ به فارسى ترجمه شده است.

  ۲۰ .رجعت در عصر ظهور
  محمد عظیم محسنی دایکندی
  بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج)

  مسئله بازگشت انسانهای کامل پس از قیام و استقرار حکومت جهانی حضرت حجت، صلوات الله و سلامه علیه، (رجعت) به دلیل پیچیدگی خاصی که دارد کمتر مورد توجه محققین صاحب نظر قرار گرفته است، اما نویسنده این اثر با استفاده از آیات، روایات، زیارتها، دعاها و سخنان بزرگان شیعه که این امر را از ضروریات مذهب شیعه شمرده‌اند حقانیت این واقعه خارق العاده و شگرف را اثبات کرده است. همچنین کیفیت و خصوصیات این موضوع از ابعاد مختلف همچون عدم تکرار رجعت، طول عمر رجعت کنندگان، تکلیف در عالم رجعت، جهان پس از حکومت مهدی، عجل الله تعالی فرجه الشریف، و… با شیوهای استدلالی مورد مداقه قرار گرفته است.

  این کتاب در ۷ بخش با عناوین ذیل به چاپ رسیده است: مفهوم رجعت، رجعت از دیدگاه ادیان و مکاتب، امکان و ثبوت رجعت، اهداف و چگونگی رجعت، رجعت کنندگان، شبهات و آخرین حاکم در جهان./کتابستان

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro