وقتي مغز دچار اشتباه مي‌شود!

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : دوشنبه ۴ خرداد ۹۴ - ۵:۲۹

  کد خبر : 31955

  وقتی مغز دچار اشتباه می‌شود!

  یک پروفسور ۵۲ ساله ژاپنی به تازگی تصاویر متحرک جادویی ابداع کرده است که باعث خطای دید می شود.

  به گزارش گروه ترجمه سرویس علم و فناوری ایمنا توهم نوری یا خطای دید به احساس دیدن تصاویری گفته می ‌شود که فریبنده یا گمراه کننده هستند. در این حالت اطلاعاتی که بوسیله چشم جمع آوری شده و توسط مغز پردازش می‌ گردد، منجر به درک تصویری می‌ شود که با واقعیت آن تصویر مطابقت ندارد. در واقع سیستم بینایی طوری تنظیم شده است که ما در محیطی سرشار از نور بتوانیم اشکال متنوع را در فواصل دور و نزدیک ببینیم اما در شیوه توهم نوری با استفاده از رنگ، نور و الگوهای خاص تصاویری ایجاد می شوند که مغز را به اشتباه می اندازد.
  این در حالی است که آکیوشی کیتااوکا، پروفسور ۵۲ ساله ژاپنی به تازگی تصاویر متحرک جادویی ابداع کرده است که باعث خطای دید می شود. وی که برای گردآوری و طراحی مجموعه تصاویر توهم زا بیش از ۱۰ سال وقت صرف کرده است می گوید این عکس ها خود به نوعی هشدار سلامتی محسوب می شود، چنانچه اگر فردی بر اثر دیدن این عکس ها دچار حالت سرگیجه شد نباید چشم های خود را به طور کامل ببندد.
  همچنین هر یک از این عکس ها که نمایانگر علاقه زیاد پروفسور کیتااوکا به نحوه تفسیر مغز از سیگنال های چشمی است، به شیوه آزمون و خطا ایجاد شده است. وی طراحی عکس های توهم زا را را در اواسط دهه ۹۰ آغاز کرده و از آن زمان تا کنون صدها تصویر با موضوع توهم نوری ابداع کرده است.
  با ما همراه شوید تا از مجموعه بی نظیر عکس های جادویی دیدن نماییم:


  /

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro