توتون‌هايي باطعم«شيشه»!

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : سه شنبه ۵ خرداد ۹۴ - ۳:۳۳

  کد خبر : 32052

  توتون‌هایی باطعم«شیشه»!

  وزارت بهداشت هشدارداد؛ مسمومیت برخی افراد باشیشه به دنبال مصرف قلیان

  رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: مصرف قلیان در جمعیت ۱۳ تا ۱۵ ساله کشور بیش از ۲ برابر افزایش یافته و این رشد در دختران بیشتر بوده است. همچنین شاهد مواردی از مسمومیت با مواد مخدر محرک و شیشه در ترکیب توتون قلیان ها بوده ایم.

  به گزارش فارس،  خسرو صادق نیت در نشست خبری به مناسبت هفته ملی مبارزه با دخانیات گفت: آنچه نگران کننده است، شیوع مصرف قلیان در جامعه است به طوری که از سال های ۸۲ و ۸۶ مصرف قلیان در کشور بسیار بالا و نگران کننده شده است.

  وی ادامه داد: مصرف روزانه قلیان تا سال ۸۶ روند کاهشی داشت و ثابت بود اما از سال ۸۸ با تغییراتی مواجه شده است.صادق نیت گفت: رشد مصرف قلیان در جمعیت ۱۳ تا ۱۵ ساله بیش از دو برابر افزایش یافته و در دختران بیشتر بوده است.

  رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: شیوع مصرف مواد دخانی در سال ۸۲ در بین پسران ۱۶ درصد و در سال ۸۶ ، ۳۱٫۵ درصد شده است اما در دختران از ۸٫۷ درصد به ۲۰ درصد رسیده است و نشان می دهد در دختران شتاب بیشتری داشته است. میزان مصرف سیگار در پسران از ۳ به ۵ و در دختران ازیک به ۹ درصد افزایش یافته است.

  وی گفت: رشد مصرف سیگار در پسران از ۳ به ۵ و در دختران ازیک به ۹ درصد افزایش یافته، این در حالی است که مصرف ۲ تا ۵ بسته سیگار معادل یک وعده قلیان است. رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزود: از طرفی باید دانست دود مواد دخانی بر اشیا و در و دیوار می نشیند و از راه پوست جذب بدن می شود بنابراین سلامت کودکان ما را تهدید می کند و موظف هستیم طی ۱۰ سال ۳۰ درصد مصرف این مواد را کاهش دهیم.

  وی ادامه داد: اما اگر همین روند ادامه پیدا کند نه تنها کاهش مصرف نخواهیم داشت بلکه با رشد فزاینده روبه رو می شویم. با آنکه جزو کشورهای پرمصرف نیستیم اما اگر طی ۳ تا ۴ دهه آینده اقدام موثری انجام نشود جزو ۳ کشور اول مصرف کننده مواد دخانی در دنیا خواهیم بود.

  صادق نیت گفت: ساماندهی عرضه مواد دخانی از دغدغه های جدی است؛ کودکان و نوجوانان ما برای تهیه یک نخ سیگار ۳ تا ۵ دقیقه زمان صرف می کنند و خیلی اوقات تک فروشی سیگار به راحتی انجام می شود.رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ادامه داد: همچنین در بررسی ها مشخص شده است موادی که به محتوای توتون قلیان اضافه می شود، ۸۰ درصد آن شیمیایی است و عوارض متعددی را در پی دارد. افراد سودجو اخیراً به سمت مصرف مواد مخدر در ترکیب توتون قلیان رفته اند و ما در بیمارستان هایی که به مسمومان رسیدگی می کنند، در یکی دو ماه اخیر شاهد مسمومیت برخی افراد با مواد محرک و مخدر بوده ایم؛ در واقع مسمومیت برخی افراد با شیشه به دنبال مصرف قلیان ایجاد شده بود. به همین دلیل آگاهی دادن به مردم در این زمینه امری ضروری است.

  معاون بهداشت وزیر بهداشت نیز گفت: براساس آمارهای به دست آمده ۱۵ تا ۲۰ درصد سیگار مصرفی به صورت تجارت غیرقانونی و قاچاق وارد کشور می شود.

  به گزارش ایرنا، دکتر علی اکبر سیاری روز دوشنبه در نشست خبری هفته بدون دخانیات (چهارم تا دهم خرداد) افزود: میانگین درصد تجارت غیر قانونی سیگار در کشورهایی با درآمد بالا ۸ / ۹درصد، درکشورهای با درآمد متوسط ۸/ ۱۱ درصد و در کشورهای با درآمد پایین ۸ / ۱۶ درصد است. وی ادامه داد: ایران، هر چند جزو کشورهای با درآمد متوسط به شمار می آید اما قاچاق سیگار در آن در حد کشورهای فقیر است.

  معاون وزیر بهداشت گفت: سالانه ۶۵ میلیارد نخ سیگار در کشور دود می شود. به ازای هر یک میلیون نخ سیگار، یک تن جان خود را از دست می دهد؛ بنابراین مرگ ۶۵ هموطن در سال مرتبط با مصرف مستقیم سیگار است. ضمن اینکه سیگار علت مرگ ۵۰ درصد سیگاری ها به شمار می آید.

  وی اظهار کرد : برای کاهش مصرف دخانیات در کشور، ۶ استراتژی شامل افزایش مالیات سیگار، اطلاع رسانی به مردم درباره خطرات مصرف دخانیات، محدودیت مصرف دخانیات در اماکن عمومی، اجرای ممنوعیت کامل تبلیغات، افزایش امکانات ترک سیگار و نظارت و پیگیری وضعیت مصرف سیگار در کشور را پیش گرفته ایم.

  وی تصریح کرد: اگر افزایش قیمت سیگار با مالیات محقق می شد، امسال دوهزار میلیارد تومان و طی پنج سال ، ۱۱ هزار میلیارد تومان به درآمد دولت افزوده می شد.

  به گزارش فارس نیزمعاون بهداشتی وزیر بهداشت گفت: متأسفانه شروع مصرف دخانیات در کشور به ۱۷ سال رسیده است. وی با اشاره به اینکه افزایش قیمت دخانیات باعث کاهش مصرف آن می شود، گفت: ۹۰ درصد افرادی که اعتیاد به مواد دخانی دارند، شروع مصرفشان زیر ۱۷ سال بوده و قیمت پایین این مواد از علل مصرف آن است و شرکت های دخانی تلاش می کنند این قیمت پایین نگه داشته شود.

  معاون بهداشتی وزیر بهداشت گفت: از ۱۰ نفری که در پی سرطان ریه فوت می کنند، مرگ ۹ نفر به دلیل مصرف مواد دخانی است. با مصرف این مواد خطر حمله قلبی ۲ تا ۴ برابر می شود، همچنین از ۶ میلیون نفری که در دنیا به دلیل مصرف دخانیات فوت می کنند ۶۰۰ هزار نفر مربوط به دود دست دوم و استنشاق آن هستند.

  سیاری ممنوعیت مصرف مواد دخانی را در اماکن عمومی اقدام دیگر دانست و گفت: امسال هشدارهایی دراین رابطه نصب کرده ایم اما نیرویی برای جلوگیری از تخطی از قانون وجود ندارد و مردم باید خودشان مصرف نکنند و به یکدیگر هم آموزش دهند.

  رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات مسیح دانشوری نیز از ارائه خدمات مشاوره ای رایگان سامانه شبانه روزی ترک سیگار در مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خبر داد. دکتر غلامرضا حیدری افزود :این افراد می توانند با تلفن گویا و هوشمند ترک سیگار مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی (۲۷۱۲۲۰۵۰) تماس بگیرند و از مشاوره رایگان بهره‌مند شوند. سامانه تلفنی به صورت شبانه روزی و در تمام ایام هفته آماده ارائه خدمات مشاوره‌ای به مخاطبان است.

  وی با تاکید بر ممنوعیت فروش دخانیات در دکه های روزنامه فروشی و ضرورت درج هشدارهای بهداشتی روی پاکت های سیگار، یادآور شد: طبق قانون، دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات باید هر ۶ ماه نسبت به تغییر تصاویر روی پاکت های سیگار و استفاده از تصاویر منزجر کننده و موثرتر در راستای ترویج فرهنگ سلامتی و ترک دخانیات اقدام کند.

  مهم ترین نکات

  رشد مصرف قلیان در جمعیت ۱۳ تا ۱۵ ساله بیش از دو برابر افزایش یافته است.

  کودکان و نوجوانان ما برای تهیه یک نخ سیگار ۳ تا ۵ دقیقه زمان صرف می کنند.

  متأسفانه شروع مصرف دخانیات در کشور به ۱۷ سال رسیده است.

  سالانه ۶۵ میلیارد نخ سیگار در کشور دود می شود.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro