پرندگان هم به اخبار نگهبانان جنگل گوش مي‌دهند!

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : شنبه ۹ خرداد ۹۴ - ۵:۲۳

  کد خبر : 32512

  پرندگان هم به اخبار نگهبانان جنگل گوش می‌دهند!

  به نظر می‌رسد هنگامی که پرندگان شروع به جیغ و داد می‌کنند گونه‌های دیگر گوش می‌دهند. اریک گرین، استاد زیست …

  به نظر می‌رسد هنگامی که پرندگان شروع به جیغ و داد می‌کنند گونه‌های دیگر گوش می‌دهند.
  اریک گرین، استاد زیست شناسی در دانشگاه مونتانا، یک جغد کوتوله روباتیک ساخت و آنرا مجهز به دوربین و ضبط صوت کرد.
  حرکت سر این جغد روباتیک به گونه‌ای است که گویی جغدی واقعی سرش را برای جست و جو شکار خود می‌چرخاند.

  دکتر گرین گفت: هنگامی که به هیاهوی ضبط شده پرندگان گوش می‌دهیم، آن را به خوشی آنها تعبیر می‌کنیم. اما برای پرندگان، این هیاهو مانند یک فتنه معنا دارد. سپس او اضافه کرد که مجموعه کاملی از اصوات وجود دارد که فقط با شکارچیان در ارتباط هستند. تفاوت در یک هیاهو و یک شورش چون تار مو ظریف است؛ در تشخیص این موضوع حتی طبیعت شناسانان زبده و پرندگان هم می‌توانند اشتباه کنند.

  مطالعات انجام شده در سال های اخیر توسط بسیاری از محققان، از جمله دکتر گرین، نشان داده است که حیوانات از جمله پرندگان، پستانداران و حتی ماهی‌ها سیگنال‌های زنگ خطر از گونه‌های دیگر را تشخیص می‌دهند. حتی برخی از آنان می‌توانند بر روی یک کلاس (دسته) کاملا متفاوت استراق سمع کنند.
   برای مثال، کمرکولی سینه سرخ به چرخ ریسک گوش می‌دهد. ده ها تن از پرندگان به نوعی چرخ ریسک، که مانند نگهبانان جنگل رفتار می‌کند گوش می‌دهند. سنجاب و سمورچه هم در پرندگان استراق سمع می‌کنند، و البته گاهی اوقات افکار خود را هم به آنها اضافه می‌کنند؛ و نیز میمون عنتر دم کوتاه در آفریقا، زنگ خطر حضور درندگان را از سارها تشخیص دهد.
  دکتر گرین می گوید به دنبال درک بهتری از تفاوت‌های ظریف  این گونه هشدار پرندگان است. حدس او این است که پرندگان خیلی بیشتر از آنچه تا به حال مشکوک بوده‌ایم می گویند و گونه‌های دیگر هم توانسته‌اند سیگنال‌ها را درک و رمزگشایی کنند. دکتر دلیتول همکار وی افزود آنها به تلاش خود برای درک بهتر این نوع زبان جنگل ادامه می‌دهند.
  منبع: New York Times
  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro