مخالفت مجلس با تداوم پرداخت حق عائله مندي به زنان مجرد

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : سه شنبه ۱۲ خرداد ۹۴ - ۵:۵۸

  کد خبر : 32619

  مخالفت مجلس با تداوم پرداخت حق عائله مندی به زنان مجرد

  بر اساس نظر رسمی معاون قوانین مجلس به معاون حقوقی و تفریغ بودجه دیوان محاسبات، شرط برخورداری از کمک هزینه …

  بر اساس نظر رسمی معاون قوانین مجلس به معاون حقوقی و تفریغ بودجه دیوان محاسبات، شرط برخورداری از کمک هزینه عائله مندی یا اولاد برای مستخدمین دولت اعم از زن و مردم، داشتن همسر یا اولاد است و در صورتی که هر یک از علل موجده فراهم نباشد، برخورداری از حقوق مزبور غیرقابل تصور است.

  بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری، کارمندان زن شاغل و بازنشسته و وظیفه بگیر مشمول این قانون که دارای همسر نبوده و یا همسر آنان معلول و یا از کارافتاده کلی می‌ باشد و یا خود به تنهایی متکفل مخارج فرزندان هستند از مزایای کمک هزینه عائله ‌مندی بهره ‌مند می‌ شوند.

  اما یکی از مشکلاتی که در تفسیر این قانون در دستگاههای اجرایی وجود داشت این بود که برخی ادارات با اشاره به کلمه عائله مندی و ذکر زنان بدون همسر، این موضوع را به زنانی که همسر خود را به هر دلیلی از دست داده اند و فاقد شوهر هستند نسبت می دادند نه زنان مجرد و لذا از پرداخت حق عائله مندی به زنان مجرد اجتناب می کردند.

  اما با پیگیری برخی مسئولان و استعلام های صورت گرفته، بالاخره در بهمن سال قبل مجوز رسمی پرداخت این حق به همه زنان کارمند صادر شده است. بر اساس ابلاغیه سال ۹۳ خزانه داری کل کشور به تعدادی از دستگاههای اجرایی که نسخه ای از آن به دست صبحانه رسیده بود، تاکید شده بود که پرداخت حق عائله مندی به کارکنان زن فاقد همسر بلامانع است.

  در این بخشنامه تاکید شده بود که زنانی مشمول مزایای یاد شده می باشند که ازدواج نکرده اند یا ازدواج کرده اند و از همسر خود جدا شده اند لذا با توجه به حکم هیات عمومی دیوان عدالت اداری، همه زنان مذکور از این کمک هزینه عائله مندی برخوردار خواهند بود.

  اما ظاهرا در تداوم اجرای این موضوع، مشکلاتی پیش امده است چراکه بر اساس نظر رسمی دکتر امیدوار رضایی معاون قوانین مجلس به معاون حقوقی و تفریغ بودجه دیوان محاسبات، شرط برخورداری از کمک هزینه عائله مندی یا اولاد برای مستخدمین دولت اعم از زن و مردم، داشتن همسر یا اولاد است و در صورتی که هر یک از علل موجده فراهم نباشد، برخورداری از حقوق مزبور غیرقابل تصور است.

  در ادامه این نامه که در پاسخ به درخواست سال ۹۳ دیوان محاسبات کل کشور ارسال شده و نسخه ای از ان به دست صبحانه رسیده، توضیحاتی درباره استفساریه بند ۴ ماده ۶۸ قانون مدیریت خدمات کشوری در خصوص زنان کارمند دارای فرزند بیان شده است و به نظر می رسد با این اعلام رسمی مجلس به دیوان محاسبات، این نهاد نظارتی درخواست خود را از مسئولان دولتی برای تعیین تکلیف پرداخت حق عائله مندی به زنان مجرد و بخشنامه سال گذشته دولت پیگیری جدی کند.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro