ذخاير ارزي عربستان آب رفت/ کاهش 49 ميليارد دلاري در سه ماهه اول سال 2015

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : پنج شنبه ۱۴ خرداد ۹۴ - ۱۵:۲۴

  کد خبر : 32810

  ذخایر ارزی عربستان آب رفت/ کاهش ۴۹ میلیارد دلاری در سه ماهه اول سال ۲۰۱۵

  ذخایر ارزی خارجی عربستان در پی کاهش چشمگیر قیمت نفت در بازار جهانی، ۴۹ میلیارد دلار در سه ماهه اول سال ۲۰۱۵ کاهش یافت.

  شرکت سعودی جدوا ریسرچ در گزارشی اعلام کرد ذخایر ارزش عربستان از ۷۳۲ میلیارد دلار در پایان سال ۲۰۱۴ به ۶۸۳ میلیارد دلار در پایان سه ماهه اول سال ۲۰۱۵ کاهش یافت.

  ذخایر ارزی این کشور تنها در ماههای مارس و آوریل، ۳۱ میلیارد دلار کاهش داشت.

  قیمت نفت از رکورد ۱۱۵ دلار در هر بشکه در ژوئن سال گذشته به ۴۶ دلار در ژانویه امسال سقوط کرد تا اینکه به حدود ۶۵ دلار در هر بشکه بهبود یافت.

  بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، درآمد نفتی ۹۵ درصد از درآمد دولتی عربستان را تشکیل می‌دهد. این کشور که بزرگترین صادرکننده نفت جهان است روزانه ۱۰٫۳ میلیون بشکه نفت تولید می‌کند.

  شرکت جدوا پیش بینی کرد عربستان با ۱۰۷٫۷ میلیارد دلار کسری بودجه در سال ۲۰۱۵ مواجه می‌شود در حالیکه رقم مورد پیش بینی دولت ۳۹ میلیارد دلار است.

  این کسری به دلیل کاهش ۳۹ درصدی درآمدهای نفتی است که از ۲۸۵ میلیارد دلار در سال گذشته به ۱۷۱٫۸ میلیارد دلار سقوط کرده در حالیکه هزینه‌های این کشور همچنان بالا مانده است.

  بخش بزرگی از کسری پیش بینی شده ( حدود ۳۰ میلیارد دلار) نتیجه وعده پادشاه جدید این کشور برای پرداخت دو ماه حقوق اضافی به کارکنان است.

  گزارش مذکور هزینه تهاجم نظامی عربستان به یمن را به حساب نیاورده است.
  ذخایر ارزی عربستان آب رفت در این بین صندوق بین المللی پول پیش بینی کرد کسری بودجه عربستان به دلیل کاهش درآمدهای نفتی، به ۲۰ درصد تولید ناخالص داخلی می‌رسد.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro