چرا خارش پوست با خاراندن بيشتر مي‌شود؟

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : دوشنبه ۱۸ خرداد ۹۴ - ۳:۴۴

  کد خبر : 32939

  چرا خارش پوست با خاراندن بیشتر می‌شود؟

  یکی از حالت هایی که بسیاری از ما با آن آشنا هستیم موقعی است که بخشی از پوست می خارد …

  یکی از حالت هایی که بسیاری از ما با آن آشنا هستیم موقعی است که بخشی از پوست می خارد و ما هم آن را می خارانیم و ماجرا شروع می شود! از ما خاراندن، از پوست بیشتر خاریدن!

  حالا جالب است بدانید دانشمندان دلیل این مساله را کشف کرده اند و همین لذت کوچک را هم از ما گرفتند! براساس این تحقیقات که اول روی موش های محترم آزمایشگاهی انجام شده مشخص شد خاراندن یک ناحیه از پوست به ترشح بیشتر سروتونین منجر می شود
   
  حالا چرا این اتفاق می افتد؟  
  واقعیت این است که هنگامی که بخشی از پوست اذیت شده باشد. مغز پیام ناراحتی را دریافت می کند و با ایجاد احساس خارش به منظور ترشح بیشتر سروتونین ترشح می شود به بهبود درد خواهد شد. تا این جای قضیه مشکلی نیست اما داستان وقتی بیخ پیدا می کند که شما دست از خاراندن برنمی دارید یا بهتر بگوییم نمی توانید بردارید و هر چه سروتونین دارید صرف خنثی کردن احساس خارش می کنید. در حالی که بدن شما به سروتونینی که صرف خاراندن می کنید نیاز دارد و این کار می تواند در نهایت روی خلق و خوی تان تاثیر بگذارد و حتی منجر به ناراحتی شما شود!
  چون سروتونین است که مسوول ایجاد احساس آرامش، شادی و حتی خوش اخلاقی است! همین دانشمندان محترم برای این که ذخایر سروتونین تان رااز کف ندهید و خارش را هم از بین ببرید دو راه حل پیشنهاد می کنند: اول این که وقتی بخشی از پوست تان خیلی می خارد یک بسته یخ رویش قرار دهید. یخ درد را تسکین می دهد و بعد از مدت کوتاهی خارش را هم از بین خواهد برد. دومین روش اما مربوط به کسانی است که از فرط خشکی پوست بدنشان می خارد. این افراد باید به جای خاراندن سراغ لوسیون بروند و سریعا پوست شان را مرطوب کنند. رطوبت باعث از بین رفتن خارش خواهد شد. در نهایت اگر خارش ها خوب نشدند و همچنان ادامه داشتند حتما در اولین فرصت به متخصص پوست و مو مراجعه کنید. ممکن است مشکل شما پسوریازیس یا نوعی قارچ باشد.
  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro