نوبخت: ساعات کاري در ماه رمضان تغيير نمي کند/ اسناد تخلفات دولت گذشته را به قوه قضاييه داده ايم

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : چهارشنبه ۲۰ خرداد ۹۴ - ۱۸:۳۷

  کد خبر : 33034

  نوبخت: ساعات کاری در ماه رمضان تغییر نمی کند/ اسناد تخلفات دولت گذشته را به قوه قضاییه داده ایم

  سخنگوی دولت با بیان اینکه ساعت کاری کارمندان در ماه مبارک رمضان تغییر نمی‌کند گفت: البته ادارات باید با کسانی …

  سخنگوی دولت با بیان اینکه ساعت کاری کارمندان در ماه مبارک رمضان تغییر نمی‌کند گفت: البته ادارات باید با کسانی که در خصوص مرخصی ساعتی تا جایی که به خدمات خللی وارد نشود، می‌توانند همکاری کنند.

  محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست خبری امروز (سه‌شنبه) خود با اصحاب رسانه با اشاره به دستگیری حمید بقایی اظهارداشت:‌ دولت با شروع به کار خود با توجه به اسنادی که در اختیار داشت برخی تخلفات قانونی را مشاهده کرد و در این راستا مرجعی که می‌تواند نهایتاً موضوعات و آنچه که از نظر این دولت به عنوان خلاف قانونی دولت قبل تلقی می‌شود را تائید کند، مرجع قضایی است.

  سخنگوی دولت با بیان اینکه معاونت حقوقی ریاست جمهوری طرح دعوا در مرجع قضایی داشته و هم اکنون منتظریم تا مرجع محترم قضایی نسبت به پرونده هایی که درباره دولت قبل وجود داشته اقدام کند، گفت: این امر اکنون درحال اقدام است.

  وی در رابطه با دستگیری بقایی گفت که سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد اتهام وی اکنون قابل گفتن نیست، افزود: درباره اینکه به کدام سبب چنین قراری صادر شده حتماً هر زمان قوه قضاییه تشخیص دهد آن را بیان می‌کند.

  نوبخت بر همین اساس یادآورشد: دولت بدون آنکه مسائل را رسانه‌ای کند نسبت به تخلفات گذشته قانون را از طریق مجاری خود دنبال کرده ولی اطلاع‌رسانی زیادی نداشته است و دولت در جایگاه قانونی خود برای ارجاع اسناد به قوه قضاییه قبلاً اقدام کرده است.

  دولت اجازه راهپیمایی برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها را نخواهد داد

  سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به سوالی درباره حضور بانوان در وزرشگاه‌ها و اینکه گفته شده قرار است برخی از بانوان در راستای این موضوع یک راهپیمایی در آستانه بازی ایران و آمریکا برگزار کنند، گفت: خبررسانی درباره حضور بانوان در ورزشگاه ها توسط معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور انجام شده و قطعاً باید مسیری را طی کند و در صورت لزوم خانم مولاوری مصاحبه تکمیلی خواهد داشت.

  نوبخت در عین حال تاکید کرد: اگر قرار باشد راهپیمایی برگزار شود قطعاً دولت چنین اجازه‌ای نخواهد داد و از قوه قضاییه خواسته می‌شود تا با قانون شکنان برخورد جدی کند.

  یارانه نان حذف نمی‌شود

  وی در پاسخ به این سؤال که آیا قرار است یارانه نان حذف شود؟ گفت: قطعا این خبر صحت ندارد و همچون گذشته یارانه نان را پرداخت خواهیم کرد.

  واکنش نسبت به حواشی سخنرانی روحانی در حرم امام

  وی ادامه داد: در خصوص حواشی حرم امام تاکنون شکایتی از سوی دولت تنظیم نشده است.

  سخنگوی دولت در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: قانون رفع موانع تولید با تاخیر یک‌ساله به دولت واصل شد و در حال تهیه آیین‌نامه اجرایی هستیم‎.

  توضیح در مورد سخنان اخیر رئیس جمهور
  وی در ادامه درباره سخنان رئیس‌جمهور در روز محیط زیست مبنی بر اینکه با رفع تحریم‌ها مشکلات مربوط به این مقوله حل خواهد شد، گفت: به هر حال تحریم‌ها بسیار ظالمانه، غیر اصولی و غیر اخلاقی و حتی ضد حقوق انسانی است و به دلیل تحریم‌هایی که صورت گرفته بخشی از منابع ما با وجود فروش نفت، به کشور وارد نمی شود. بنابراین وقتی سرمایه گذاری کافی در محیط زیست انجام نشود آثار سوء به جامعه وارد خواهد شد.

  نوبخت با تأکید بر اینکه تمام کشورهایی که در این تحریم ظالمانه نقش داشتند همگی مقصرند، افزود: چرا که ایران را از منابعی که در اختیارش است محروم کردند بنابراین به هیچ وجه نمی توانند خود را مدافع حقوق بشر بدانند.

  وی در ادامه با مورد توجه قراردادن تلاش دولت در راستای کاهش تورم و کنترل رشد نقدینگی در پاسخ به این سوال که دولت به غیر از طرح تحول سلامت چه طرح هایی را قابل دفاع می‌داند ، گفت: ما با وجود در مضیقه بودن و تقلیل منابع رشد منفی اقتصادی را به رشد مثبت تبدیل کردیم. ضمن اینکه نرخ تورم از بالای ۴۵ درصد به زیر ۱۵ درصد رسید. البته دولت به هیچ وجه از این حد فعالیت ها راضی نیست و منتظر است طی یک برنامه مناسب به خصوص در برنامه ششم اقتصادی به وضعیت مطلوب برسیم.

  وی با بیان اینکه سمت گیری های ما اقتصادی است و حتی طرح تحول سلامت در راستای هدفمندی یارانه ها صورت می گیرد افزود:‌ همه تلاش دولت به این سمت است تا عواملی را که اجازه نمی دهد مردم از رفاه نسبی برخودار باشند و آن تحریم هاست را بشکند.

  نوبخت گفت:‌در جایی از من پرسیده شد چرا انقدر شما به موضوع مذاکرات توجه دارید، من پاسخ دادم اگر بی توجهی کنیم ظلم کردیم . رفتار و ظلم بزرگی به جامعه ما وارد شده و ما باید رفع ظلم کنیم. همه تلاش ما در راستای خدمت رسانی بیشتر به مردم است. ضمن اینکه ما برخی اوقات در شرایطی قرار می گیریم که انتخاب بین خوب و خوب تر نیست. اینکه آیا یارانه بدهیم ، بنزین ارزان تر به دست مردم برسد که در این صورت مصرف بالا می رود و به محیط زیست آسیب می رسد یا اینکه یارانه را معطوف به سلامت مردم کنیم. از این جهت تلاش می کنیم واقع بینانه عمل کنیم.

  نوبخت ادامه داد: منظور رئیس‌جمهور از صحبت‌هایی که در روز محیط زیست درباره تحریم‌ها داشت، این بود که تحریم‌ها ظالمانه است و کسانی که حتی نسبت به محیط زیست هم این تحریم‌ها را اعمال می‌کنند، نمی‌توانند خود را مدافع حقوق بشر نشان دهند.

  ساعات کاری کارمندان در ماه رمضان

  وی با بیان اینکه ساعت کاری کارمندان در ماه مبارک رمضان تغییر نمی‌کند، اظهار داشت: البته ادارات باید با کسانی که در خصوص مرخصی ساعتی تا جایی که به خدمات خللی وارد نشود، می‌توانند همکاری کنند.

  وی همچنین در ادامه این نشست خبری در مورد بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی گفت: بدهی‌های دولت مربوط به سال‌های گذشته است اما با توجه به محدودیت منابع، بخشی از این بدهی ها داده شده است.

  نوبخت همچنین در خصوص اقدامات قابل دفاع دولت در این دو سال، گفت: با وجود شرایط تحریم‌ها، تقلیل منابع و کاهش قیمت نفت موفق شدیم، رشد منفی اقتصاد را به رشد مثبت تبدیل کنیم.

  وی افزود: موفق شدیم نرخ تورم را که یک عامل بازدارنده رشد اقتصادی بود، کاهش دهیم و رشد دو ساله منفی اقتصاد را به مثبت تبدیل کنیم که این کار کوچکی نیست.

  سخنگوی دولت این اقدامات دولت را مثبت ارزیابی کرد و گفت: امیدواریم طی یک برنامه مناسب‌تری بتوانیم اقتصاد را به وضع مطلوب برسانیم.

  نوبخت همچنین با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت گفت: اجرای این طرح یک گام اصلاحی در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها بود؛ ضمن اینکه افزایش تولید در بخش‌های مختلف صورت گرفته در چارچوب اقتصاد مقاومتی بود و من در جلسه آینده آمارهایی از این افزایش تولید ارائه خواهم کرد.

  سخنگوی دولت توضیح داد: در برنامه ششم توسعه به بدهی دولت به صندوق بازنشستگی کشوری و لشگری و صندوق تامین اجتماعی توجه شده است و امیدواریم با اجرای این برنامه بتوانیم بدهی‌های خود را با این صندوق‌ها تسویه کنیم.

  نوبخت همچنین در مورد طرح دولت برای بنگاه‌های کوچک، گفت: پرداخت تسهیلات ارزان قیمت جزو وظایف دولت است.

  وی خاطر نشان کرد: در سال ۱۳۹۴، پنج میلیارد دلار ارز وارد صندوق توسعه ملی خواهد شد که ۲۰ درصد از این پنج میلیارد دلار، یعنی ۲۸۵۰ میلیارد تومان قرار است به این بنگاه‌ها تسهیلات داده است.

  سخنگوی دولت همچنین در مورد بدهی‌های بابک زنجانی گفت: بخشی از این مطالبات به صورت تملیک در اختیار وزارت نفت قرار داده شده اما اینکه چه میزان از این بدهی‌ها بازگردانده شده است، اطلاع دقیقی ندارم.

  نوبخت در خصوص سفر مقامات خارجی و هیات‌های پارلمانی به ایران، گفت: افزایش سفرهای هیات‌های خارجی و فعالان اقتصادی یک واقعیت است که به ویژه از سال گذشته و پس از توافق موقت انجام شد و اینها متقاضی همکاری اقتصادی و سرمایه‌گذاری در ایران هستند و امیدواریم ما بتوانیم با تامین حقوق ملت بزرگوار ایران، موانع سرمایه گذاری خارجی را در کشور برطرف کنیم.

  وی با تاکید بر اینکه ما بر تکیه و توانایی‌های داخلی کشور تاکید داریم، گفت: در راستای اقتصاد مقاومتی باید با تکیه بر توانایی‌های داخلی کشور را اداره کنیم اما باید کنار آن نیز تلاش کنیم منابعی که برای این ملت است، به کشور بازگردد و در کنار آن نیز زمینه‌های لازم را برای سرمایه‌گذاری دیگر کشورها با توجه به ظرفیت اقتصادی کشور فراهم کنیم.

  سخنگوی دولت گفت: همه این هیات‌ها و فعالان اقتصادی خارجی تلاش می‌کنند که قبل از توافق هسته‌ای، یک جا و فضای مناسبی در اقتصاد ایران برای خود کسب کنند.

  واکنش به انتخابات ترکیه

  نوبخت همچنین در خصوص انتخابات ترکیه گفت: ما همواره خواهان این هستیم که ملت‌ها آزادانه نظر خود را بدهند و ملت ترکیه نیز در انتخابات آرای خود را به صندوق انداخته‌اند و هر چه که نتیجه انتخابات باشد، ما به آن احترام می‌گذاریم.

  وی در مورد تسهیلات دولت برای داروهای خاص، گفت: بر اساس گزارشی که به من ارائه‌ شده، هزار میلیارد تومان از سوی دولت برای کمک به بیماران صعب‌العلاج اختصاص داده شده است و ما امسال نیز علاوه بر اینکه همچنان تلاش می کنیم هزینه درمان از جیب مردم در شهرستان‌ها، شش درصد و در روستاها سه درصد باشد، کمک‌هایمان را نیز به بیماران صعب‌العلاج ادامه می‌دهیم.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro