برگزاری جشن عروسی زوج جوان شاندرمنی به صورت سنتی

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : دوشنبه ۲۵ خرداد ۹۴ - ۱:۰۸

  کد خبر : 33268
  مراسمی دیدنی در ماسال؛

  برگزاری جشن عروسی زوج جوان شاندرمنی به صورت سنتی

  زوج جوان شاندرمنی جشن عروسی خود را به دور از تجملات و چشم و هم چشمی با برپایی جشن عروسی بر اساس آداب و سنن کهن تالشی برگزار کردند.

  به گزارش خبرنگار واران نیوز از ماسال،زوج جوان شاندرمنی در راستای دوری از تجملات جشن‌های عروسی امروزی و مقابله با تهاجم فرهنگ بیگانه، مراسم عروسی خود را مطابق با آداب و سنن قدیم تالشی برگزار کردند.

  محمد عبدی رییس هیئت سوارکاری شهرستان ماسال در حاشیه این مراسم، با تاکید بر لزوم احیای فرهنگ های بومی محلی در جهت مقابله با فرهنگ بیگانه و رواج تجمل گرایی در عروسی های امروزی افزود: از آنجایی که اسب در حوزه های مختلف فرهنگی و اقتصادی زندگی گذشته مردم منطقه نقش به سزایی داشته است در این جشن به جای استفاده از ماشین عروس از کالسکه و اسب استفاده شد و سوارکاران ماسالی و شاندرمنی نیز کاسکه این زوج جوان را همراهی کردند.

  عبدی استفاده از نمادهای فرهنگ تالشی از قبیل موسیقی سنتی، لباس های محلی ، حمل مجمه توسط زنان روستایی و شلیک تفنگ را از دیگر نکات جالب این عروسی سنتی عنوان کرد و خاطر نشان کرد: با برپایی چنین جشن هایی می توان ضمن ایجاد نشاط و شادی در جامعه، الگوی مناسبی از جشن عروسی منطبق با فرهنگ و آداب و رسوم بومی را به جوانان عرضه کرد.

  به گزارش واران نیوز، از دیدگاه کارشناسان اجتماعی، افزایش غیر منطقی هزینه های مراسم عروسی ناشی از تجملات و چشم و هم چشمی ها یکی از جدی ترین عوامل کاهش میزان ازدواج در کشورمان محسوب می شود.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro