خستگي و درد شکم از علايم کبد چرب

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : جمعه ۲۹ خرداد ۹۴ - ۱۷:۴۹

  کد خبر : 33367

  خستگی و درد شکم از علایم کبد چرب

  یک فوق تخصص گوارش و کبد علائم و نشانه‌های کبد چرب را تشریح کرد و گفت: خستگی و احساس ناراحتی …

  یک فوق تخصص گوارش و کبد علائم و نشانه‌های کبد چرب را تشریح کرد و گفت: خستگی و احساس ناراحتی و درد مختصر در قسمت فوقانی سمت راست شکم، درد شکم، تهوع، استفراغ، بزرگی کبد و زردی از علائم کبد چرب هستند.
  سید موید علویان علائم و نشانه‌های کبد چرب را تشریح کرد.
  وی گفت:‌ در اکثر موارد در بیماری کبد چرب معمولاً‌ علامت خاصی وجود ندارد و به دنبال انجام آزمایش‌های دوره‌ای اختلال در آنزیم‌های کبد مشخص می‌شود.
  این فوق تخصص گوارش و کبد افزود: در زمان انجام سونوگرافی شکم برای علل‌های دیگر نیز وجود کبد چرب می‌تواند تشخیص داده شود.

  به گفته وی اختلالات آنزیمی در کبد چرب معمولاً خفیف بوده و در اکثر موارد موجب افزایش مختصر در آنزیم‌های کبدی ALT، AST می‌شود که گاهی بیماری با سنگ صفراوی همراه است.
  علویان خاطر نشان کرد: در برخی موارد نیز علائمی نظیر خستگی و احساس ناراحتی و درد مختصر در قسمت فوقانی و سمت راست شکم (محل کبد)، دیده می‌شود.
  وی با بیان اینکه در موارد شدید علائمی مانند درد شکم، تهوع، استفراغ، بزرگی کبد و زردی عارض می‌شود، گفت:‌ این عوارض در اکثر بیماران چاق دیده می‌شود.
  این فوق تخصص گوارش و کبد با اشاره به اینکه در صورت پیشرفت بیماری به سمت سیروز کبدی، بزرگی طحال، تجمع آب در شکم و اندام‌ها و تغییرات پوست دیده می‌شود، گفت: بیماری‌های قلبی- عروقی یکی از علل مهم مرگ و میر در بزرگسالان به شمار می‌رود ولی باید دانست که عواملی موجب چنین بیماری‌هایی می‌شود و از دوران نوجوانی اثرات مخرب خود را آغاز کرده و به مرور زمان و در بزرگسالی فرد را دچار سکته مغزی می‌کند.
  علویان تاکید کرد: با توجه به این موارد می‌توان در سنین پایین‌تر مشکلات را برطرف کرده و از ابتلا به بیماری قلبی عروقی پیشگیری کرد.
  وی افزود: بیماری زمینه‌ای به سبب آسیب عروق کرونر و در نتیجه سکته قلبی می‌شود، تصلب شرائین یا آترواسکلروز نام دارد که در این بیماری چربی و کلسترول به مرور زمان در دیواره داخلی سرخرگ‌ها رسوب کرده و این رسوب سبب می‌شود تا جریان خون در رگ‌ها به خوبی صورت نگیرد و زمینه‌ساز تشکیل لخته خونی می‌شود.

  این فوق تخصص گوارش و کبد تاکید کرد: عواملی که سبب بیماری تصلب شرائین می‌شود همان استعمال دخانیات، چاقی، بی‌تحرکی، رژیم غذایی ناسالم، فشار خون بالا، چربی‌های خون بالا، دیابت قندی و عوامل ژنتیکی هستند که با علل به وجود آمدن کبد چرب شباهت کلی دارند.
  وی در توصیه‌ای به بیماران کبد چرب گفت: برای اینکه در آینده این افراد دچار بیماری‌های قلبی و عروقی نشوند و سکته مغزی نکنند باید از همین امروز سیگار خود را خاموش کرده و آن را ترک کنند.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro