راهکارهایی برای توسعه شهرستان صومعه سرا

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : شنبه ۳۰ خرداد ۹۴ - ۱۴:۱۹

  کد خبر : 33415

  راهکارهایی برای توسعه شهرستان صومعه سرا

  قسمت بیشتر شهرستان در ناحیه جلگه‌ای قرار داشته و در بخش میرزاکوچک جنگلی ارتفاعاتی باحداکثر ۱۲۰۰ متر ارتفاع که پوشیده …

  قسمت بیشتر شهرستان در ناحیه جلگه‌ای قرار داشته و در بخش میرزاکوچک جنگلی ارتفاعاتی باحداکثر ۱۲۰۰ متر ارتفاع که پوشیده از جنگل است دیده می‌شود .
  شهرستان صومعه سرا از شهرستان‌هایی است که در غرب گیلان واقع شده و از شمال به بندرانزلی، از جنوب به شهرستان فومن، از شرق به شهرستانهای رشت و شفت و از غرب به شهرستانهای ماسال ورضوانشهر محدود است. شهرستان صومعه سرا با وسعتی حدود ۶۳۳ کیلومتر مربع و بر اساس آخرین تقسیمات کشوری دارای سه بخش مرکزی، تولمات، میرزاکوچک جنگلی و هفت دهستان کسما، طاهر گوراب، ضیابر، هندخاله، لیفشاگرد، گوراب زرمیخ، مرکیه، و سه شهر صومعه سرا، مرجغل، گوراب زرمیخ و یکصد و پنجاه و دو روستا می‌باشد. عرض جغرافیایی شهرستان ۳۷ درجه و هجده دقیقه و طول جغرافیایی ۴۹ در صد و هجده دقیقه‌است. مرکز شهرستان یعنی صومعه سرا در فاصلهٔ تقریبی ۲۳ کیلومتری مرکز استان قرار دارد. این شهرستان حدود ۱۴۵۰۰۰ نفر (سرشماری ۷۵)جمعیت داردکه رقمی حدود یک سوم آنها را جمعیت شهری و بقیه را ساکنان روستا تشکیل می‌دهند.
  قسمت بیشتر شهرستان در ناحیه جلگه‌ای قرار داشته و در بخش میرزاکوچک جنگلی ارتفاعاتی باحداکثر ۱۲۰۰ متر ارتفاع که پوشیده از جنگل است دیده می‌شود که دو منطقه ییلاقی شهرستان به اسامی گندرجی و خونپارجی در همین ارتفاعات وجود دارد.
  صومعه سرا شهر زیبائی است که میان کشتزارها و باغهای وسیع قرار گرفته‌ و برنج و توتون از محصولات مهم صومعه سرا است و در کنار آن پرورش کرم ابریشم و چایکاری رواج زیادی دارد.
  شهر صومعه سرا با بهره مندی از مواهب طبیعی به منطقه ای مناسب برای حضور گردشگران تبدیل شده که اگر نگاه توسعه گردشگری ایجاد شود، به دلیل قابلیت های فراوان، رونق بیشتری در انتظار این منطقه است.
  باید از همه مواهب و نعمت های خدادادی به درستی استفاده کرد و آن را به نسل آینده انتقال داد.
  برخورداری همزمان از چند دانشگاه، از دیگر ویژگی های منحصر به فرد صومعه سرا در مقایسه با دیگر شهرهای استان گیلان است که باید از این ظرفیت مناسب برای جذب گردشگر استفاده کرد.
  وجود دانشکده و دانشگاه هادراین منطقه یک ظرفیت دانشگاهی به وجود آورده که مسئولین می توانند از نظرات و پیشنهاد های اساتید این دانشگاه ها در توسعه شهر استفاده کنند.
  گفتنی است وجود موارث فرهنگی فراوان و در کنار آن جاذبه های طبیعی و زیست محیطی می تواند منطقه را به یکی از چهره های برتر توریست و صنعت گردشگری در استان و حتی کشور تبدیل کند.
  حضور هر ساله مشتاقان طبیعت و محیط زیست در منطقه که بر تعدادشان نیز افزوده می شود، صحت این گفتار را تأیید می کند.
  قطعاً توسعه صنعت گردشگری در منطقه علاوه بر تأثیر زیادی که در رشد اقتصادی و ایجاد اشتغالزایی در منطقه دارد به رشد فرهنگی منطقه نیز کمک می کند. زیرا این صنعت همیشه مکانیسمی برای تعامل فرهنگی، اشاعه فرهنگ و تمدن یک منطقه، توسعه و انتقال باورها و عقاید و فرهنگ مردم یک منطقه بوده است.
  اینها نکاتی است که نباید از ذهن مسئولین اداری این شهرستان و نماینده مردمی آن دور بماند.
  وجود شهرتاریخی ۱۴۰۰ ساله در هفت دغنان ضیابر، مناره گسکر روستای مناره بازار دهستان طاهرگوراب، آثار بجا مانده از پل خشتی در روستای پردسر، پل خشتی گازرودبار، حمام کسما ، منزل آیت الله ضیابری،از مناطقی می باشند که با بازسازی و تبلیغات درست بهترین راه برای جذب توریست می باشد.
  زیستگاه های زیبای لاله تالابی در روستای سیاه درویشان، تجمع پرندگان زمستان گذران در پناهگاه سلکه در روستای هندخاله و تخم ریزی کپور ماهیان در تالاب اسپند در منطقه حفاظت سیاه کشیم روستای اسپند، از دیگر مناطق گردشگری این شهرستان می باشد.
  شهرستان صومعه سرا به دلیل قرار گرفتن در حاشیه جنوبی تالاب انزلی سالانه پذیرای پرندگان مهاجری از قبیل کیلار، فیلوش، خوتکای پرسفید و معمولی است که برای هر مسافری زیبا و خاطره انگیز است.
  منطقه زیبا و کوهستانی «تنیان» واقع در بخش میرزاکوچک یا گوراب زرمیخ صومعه سرا از نقاط زیبای طبیعی به شمار می‌رود که به دلیل طبیعت فرح انگیز و نشاط آور، منحصربه‌فرد و از جاذبه‌های طبیعی این شهرستان است.
  شهرستان صومعه سرا دارای ۶۳ بقاع متبرکه و ۲۲۰ مسجد می باشد که می توان آنها را در فهرست مکان های مذهبی این شهرستان قرار داد.
  حال با وجود این مکان های مذهبی که در شهرستان وجود دارد می توان با مدیریت درست بقاع متبرکه را به یک مکان فرهنگی، زیارتی و سیاحتی برای جذب گردشگر درست کرد.برای توسعه شهرستان باید یک برنامه ریزی شهری و سیاست گذاری های درست در سرلوحه امور قرار گیرد.
  راهکارهای توسعه:انجام کارهای عمرانی، کارهای زیربنایی در دست اقدام، رسیدگی به بافت فرسوده که توجه به آن یکی از مهمترین راه های ترقی برای توسعه شهرستان می باشد و دولت نیز با دادن تسهیلات و امتیازات خوب گام های اساسی در این راه برداشته است.
  کارهای پیشنهادی:احداث یک میدان تره بار شهری، توسعه طرح پارک ابریشم و بهسازی وضع جدید، بازبینی طرح جامع شهر و تفضیلی آن، بازسازی و بهسازی بافت فرسوده و انجام مطالعات مربوط به آن، ایجاد پارکینگ طبقاتی با توجه به افزایش جمعیت و تراکم شهری، اقدام به رعایت اصل ۱۴۴ قانون اساسی در چهارچوب انجام اصلاحات اداری و واگذاری بخش های فنی و عمرانی به بخش خصوصی، انجام پروژه های تاثیرگذار که باعث جذب توریسم خواهد شد، احیای مناطق توریستی صومعه سرا و انجام مطالعات معماری ویژه برای این مناطق، انتخاب مشاوران ذی صلاح و انجام مطالعات برای بدنه سازی مسیرهای شهری و شهرسازی.
  برای دستیابی به توسعه باید بستر مناسب و شرایط مطلوبی فراهم ساخت . پس قبل از هر چیز باید موانع توسعه را شناخت و با برنامه ریزی و سرمایه گذاری آنها را بر طرف کرد. این موانع عدیده و گوناگون اند و شناسایی و رفع آنها باعث پدید آمدن شرایط مطلوب برای تحقق توسعه می شود.
  از طرفی توسعه زمانی امکان پذیر خواهدبود که در فکر و اندیشه ی بشر جای پیدا کند و نوع نگرش، عقیده، باور و نظام فکری و ارزشی حاکم بر جامعه مهیای انجام تغییرات باشد و آمادگی پذیرش دگرگونی را داشته باشد و احساس نیاز نماید که تغییرات برای جامعه ضرورت دارد.
  بنابراین باید نوع نگرش، باور و ارزشهای مربوط به شهرستان تغییر پیدا کند تا مسیر توسعه هموار شود.
  صومعه سرا پیر و خسته بی گمان آباد گردد
  مومنانه جمع گردیم بهر بهسازی دوباره

  مائده فلاحتکار ضیابری

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro