پشت پرده تشکیل سریالی مناطق آزاد در ایران

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : دوشنبه ۱ تیر ۹۴ - ۱۷:۱۶

  کد خبر : 33473
  تضعيف سالانه حقوق گمركي كشور؛

  پشت پرده تشکیل سریالی مناطق آزاد در ایران

  موج آزادی تجارت در کشور و امتیازاتی که برای ذینفعان به دنبال دارد روز به روز بر تعداد مناطق آزاد تجاری و صنعتی می افزاید و هر روز با طرحی جدید در مجلس با عنوان تشکیل منطقه آزادی دیگر روبرو می‌شویم. در حال حاضر ۱۰ منطقه آزاد و ۳۳ منطقه ویژه اقتصادی در کشور وجود دارد، با این حال طرح ایجاد مناطق آزاد مهران، بوشهر و اردبیل نیز به تازگی در دست بررسی قرار گرفته است.

  به گزارش واران نیوز به نقل از تابناک:  ایجاد مناطق آزاد تجاری-صنعتی در ایران با برخورداری از معافیت‌های گمرکی، مالیاتی و سایر امتیازات قانونی با توجه به عدم عضویت کشور در سازمان تجارت جهانی و عدم استفاده از ظرفیت موافقتنامه‌های تجاری بین‌المللی می‌تواند زمینه بهره مندی بالا برای برخی افراد را ایجاد کند.

  نمایندگان برای جلب نظر مردم حوزه انتخابی خود تمام سعی‌شان را برای ایجاد این امکان در منطقه به کار می‌بندند فارغ از آنکه این طرح برای کشور چه عوایدی خواهد داشت.

  نمایندگان برای دستیابی به خواسته‌هایشان طرح‌هایشان را با هم تاخت می‌‌زنند و به مناطق ویژه یکدیگر رای می‌دهند. این نماینده به ویژه شدن استان نماینده دیگر رای می‌دهد و آن نماینده به آزاد شدن منطقه ویژه استان دیگر.

  اما در عمل بررسی عملکرد این مناطق نشان می دهد به جز افزایش روز افزون واردات این مناطق عایدی دیگری برای کشور نداشته است. در سال ۸۸، واردات از مناطق آزاد ۱۰ برابر صادرات آن بوده است. در سال ۹۲ نیز ۱۳۲ میلیون دلار کالا از این مناطق صادر شده و در مقابل ۳٫۲ میلیارد دلار کالا وارد شده است.

  ایجاد مناطق آزاد برای نخستین بار در برنامه اول توسعه در دستور کار قرار گرفت و سه منطقه آزاد کیش، قشم و چابهار در سال ۱۳۷۲ و پس از آن سه منطقه آزاد اروند، ارس و انزلی در سال ۱۳۸۲ و منطقه آزاد ماکو در سال ۱۳۸۹ تاسیس شدند.

  این طرح درواقع یک الگوبرداری از مناطق آزاد چین بود اما آنها برنامه‌ریزی کردند برای اینکه چگونه از مناطق آزاد انتقال سرمایه و تکنولوژی به سرزمین مادر داشته باشند تا تعامل مثبت شکل بگیرد اما به گفته کارشناسان امروز در مناطق آزاد ما هیچ برنامه اتصالی به داخل سرزمین وجود ندارد. هیچ سرریزی هم ندارد در منطقه پیرامون خود چون داخل حصار است و توسعه ارگانیک تعریف نشده است. از این رو مناطق آزاد به جای آنکه باعث توسعه شود، مانع توسعه می‌شود.

  با وجود آنکه محدوده مناطق آزاد در دنیا ۲۰۰ هکتار و بسیار محدود است ولی در ایران می‌بینیم مدام با طرح‌ها و لوایح بر این پهنه اضافه می‌کنند. این در حالی است که تا کنون هیچ طرح جامعی نیز برای مناطق آزاد تدوین نشده است.

  البته شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی هم اخیرا به ریاست معاون اول رئیس جمهور با ایجاد ۸ منطقه ویژه و آزاد اقتصادی موافقت کرده است. برهمین اساس، پیشنهاد لایحه ایجاد مناطق ویژه اقتصادی در شهرستان‌های فسا، ابرکوه، میبد، گچساران، ارومیه، خواف و قوچان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و پس از ارائه نظرات مختلف به تصویب رسیده است.

  در همین جلسه جلسه اکبر ترکان مشاور رئیس جمهور و دبیر شورا پیشنهاد لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری – صنعتی اینچه برون در استان گلستان را هم مطرح کرد و پس از بحث و تبادل نظر در خصوص آن و نیز توضیحات استاندار گلستان پیرامون قابلیت‌ها و مزیت های منطقه اینچه برون، با رای مثبت اعضای جلسه به تصویب رسیده است.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro