افزايش سفر گردشگران ايراني به ترکيه

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : جمعه ۵ تیر ۹۴ - ۱۶:۳۱

  کد خبر : 33673

  افزایش سفر گردشگران ایرانی به ترکیه

  ورود گردشگران ایرانی به ترکیه در سه ماه نخست سالجاری میلادی با رشدی نزدیک به ۵ درصد نسبت به دوره مشابه سال گذشته به ۵۲۷ هزار و ۸۲۶ نفر رسید تا گردشگران ایرانی بعد از آلمانی ها، در ردیف دوم قرار گیرند.

  در سه ماه اول سال ۲۰۱۵ میلادی در مجموع ۶ میلیون و ۹۶۷ هزار و ۴۸۷ گردشگر خارجی به ترکیه سفر کردند که سهم گردشگران ایرانی در این رقم برابر ۷٫۵۸ درصد شد.
  بررسیهای خبرنگار ایرنا از آمار وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه که در تارنمای رسمی این وزارتخانه منتشر شد، نشان می دهد فقط در ماه آوریل سالجاری دو میلیون و ۴۳۷ هزار و ۲۶۳ گردشگر خارجی وارد ترکیه شدند که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته ۸٫۱۰ درصد کاهش نشان می دهد. در سه ماه نخست امسال نیز نزدیک به هفت میلیون گردشگر خارجی به ترکیه سفر کردند که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۰٫۵۱ درصد افت دارد.
  همین داده ها نشان می دهد در ماه آوریل و سه ماه اول سال ۲۰۱۵ میلادی بیشترین عامل افت در کاهش سفر گردشگران خارجی به ترکیه، کاهش ۳۰ درصدی سفر گردشگران روسیه به ترکیه بوده است.
  این در حالی است که سفر گردشگران ایرانی به ترکیه به ترتیب ۱۴٫۷۳ درصد و ۴٫۹۸ درصد رشد کرده است.
  در آوریل ۲۰۱۳ میلادی ۶۷ هزار و ۹۸۸ گردشگر ایرانی به ترکیه سفر کرده بودند که این در آوریل گذشته به ۸۰ هزار و ۴۶۰ نفر و در آوریل سالجاری به ۹۲ هزار و ۳۱۰ نفر رسید.
  به همین ترتیب در سه ماه اول سال ۲۰۱۳ میلادی ۳۳۱ هزار و ۴۷۸ گردشگر ایرانی به ترکیه سفر کرده بودند که این رقم در سه ماهه اول سال گذشته به ۵۰۲ هزار و ۷۷۶ نفر و در سه ماه امسال به ۵۲۷ هزار و ۸۲۶ نفر رسید.
  ورود گردشگران ایرانی به ترکیه در ۱۲ ماه سال گذشته نیز با رشدی نزدیک به ۳۳ درصد نسبت به سال ۲۰۱۳ میلادی به یک میلیون و ۵۹۰ هزار و ۶۶۴ نفر رسید تا گردشگران ایرانی بعد از آلمان، روسیه، انگلیس، گرجستان و بلغارستان در ردیف ششم قرار گیرند.
  در سال ۲۰۱۴ میلادی در مجموع ۳۶ میلیون و ۸۳۷ هزار و ۹۰۰ گردشگر خارجی به ترکیه سفر کردند که سهم گردشگران ایرانی در این رقم برابر ۴٫۳۲ درصد شد.
  ورود گردشگران ایرانی به ترکیه در حالی به ارقام قابل توجهی رسیده است که هنوز نمی توان از افزایشی ملموس در سفر گردشگران ترکیه به ایران خبر داد.
  براساس داده های بانک مرکزی درآمد گردشگری این کشور در حدود ۳۵ میلیارد دلار است.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro