سي ان ان: شرکت‌هاي بزرگ به صنايع نفت و گاز ايران علاقه‌مند شده‌اند

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : جمعه ۵ تیر ۹۴ - ۱۶:۳۴

  کد خبر : 33682

  سی ان ان: شرکت‌های بزرگ به صنایع نفت و گاز ایران علاقه‌مند شده‌اند

  به گزارش شبکه تلویزیونی سی ان ان شرکت های بزرگ نفت دنیا مانند شل و «اِنی» ایتالیا در آستانه نزدیک شدن مهلت تعیین شده برای مذاکرات هسته ای ایران در سی ام ژوئن و احتمال لغو تحریم ها، دوباره به (صنعت نفت این کشور) علاقه نشان داده اند.

  جان دیفتریوس خبرنگار شبکه از ابوظبی گزارش داد این بحث ها نشان می دهد همه تا چه اندازه به این بازار عظیم انرژی (ایران) علاقه دارند؛ با این تفاوت که این بار شرکت های شِل و اِنی علناً اذعان کردند مدیران آنها برای گفتگو به تهران سفر کرده اند. این شرکت ها اعلام کردند علت اصلی سفر، دریافت معوقات و بدهی های گذشته از ایران بوده است؛ اما «شِل» و «اِنی»اقرار کردند ظرفیت های بالقوه در حوزه انرژی (ایران) را در صورت موفقیت آمیز بودن مذاکرات گروه پنج بعلاوه یک با تهران، بررسی کرده اند.

  این مذاکرات ممکن است تا مهلت تعیین شده در پایان این ماه یا حتی در نیمه دوم سال ۲۰۱۵ میلادی به نتیجه برسد.
  دیفتریوس افزود ماه گذشته زمانیکه اخبار مربوط به نشست اوپک در وین را گزارش می کردم، اشاره کردم بیژن زنگنه وزیر نفت ایران محبوب ترین چهره در این نشست بود؛ زنگنه چه در دیدارهای دو جانبه با مدیران عامل شرکت ها که قصد ندارند تحریم ها را نقض کنند، بلکه به دنبال بررسی فرصت های احتمالی در آینده هستند و هم در نشست وزرا که با حضور خبرنگاران برگزار شد، در کانون توجه قرار داشت.

  علت این مسئله نیز به ظرفیت های بالقوه ایران باز می گردد: ایرانی ها صد و پنجاه و هفت میلیارد بشکه، ذخایر نفت خام دارند که معادل نه ممیز سه دهم درصد از کل ذخایر نفتی (شناخته شده) دنیا است. ایرانی ها همچنین بزرگترین میادین گازی یا معادل هجده ممیز دو دهم درصد از ذخایر گاز طبیعی دنیا را در اختیار دارند که قطر در میدان پارس جنوبی با آنها سهیم است.
  میزان تولید نفت ایران، روزانه دو میلیون و هفتصد هزار بشکه است و صادرات آنها به روزانه یک میلیون بشکه محدود می شود. زنگنه در نشست اوپک در وین گفت اگر اوضاع مناسب باشد و چراغ سبز لازم در زمینه (لغو) تحریم ها نشان داده شود، می تواند صادرات نفت را به اندازه یک میلیون بشکه دیگر افزایش دهد. ایرانی ها قصد دارند تا ماه دسامبر سال ۲۰۱۵ میلادی، صادرات نفت خود را به این میزان افزایش دهند.
  مجری سی ان ان گفت اینها اهداف بزرگی است، بالاخص اکنون که عرضه در بازار نفت افزایش یافته و دیگر تقاضا مثل گذشته نیست؛ این اهداف تا چه اندازه واقع بینانه است؟
  دیفتریوس پاسخ داد:« چند نکته کلیدی در اینجا وجود دارد: ابتدا باید به آرمان ها و واقعیت های تولید نفت در ایران بنگریم. شرکت مشاوره «وود مک کنزی» Wood Mackenzie امروز با انتشار گزارشی اعلام کرد ایران برای افزایش تولید روزانه خود به میزان ششصد هزار بشکه باید تا سال ۲۰۱۷ میلادی تلاش کند؛ در حالیکه ایران امیدوار است تا پایان امسال، تولید خود را یک میلیون بشکه افزایش دهد. ایرانی ها قصد دارند تا سال ۲۰۲۰ میلادی، تولیدات خود را به دوره قبل از تحریم ها بازگردانند و دست کم چهار میلیون و سیصد هزار بشکه در روز تولید داشته باشند و ظرفیت تولید آنها نیز حداقل پنج میلیون بشکه در روز باشد.

  این بستگی به قراردادهای ایران خواهد داشت؛ عراق در اینجا می تواند الگوی خوبی باشد که پس از جنگ درهای خود را به روی (سرمایه گذاری) خارجی گشوده است. عراقی ها اصولاً با شرکت های نفت بین المللی برای سرمایه گذاری قرارداد امضاء کردند و بدون اینکه با آنها شراکت کنند، در قالب همین قراردادها سهم آنها را پرداخت کردند. نمونه همین اقدام در ابوظبی نیز رخ داده است. اگر این رویه تغییر کند، شرکت های بزرگ دنیا نیز علاقه نشان خواهند داد. سخنگوی شرکت انی ایتالیا امروز گفت اگر شرایط به نفع هر دو طرف باشد، تمایل زیادی داریم که در ایران فعالیت کنیم؛ همه چیز به آن بستگی دارند که ایرانی ها چگونه قرارداد امضاء کنند.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro