پوتين: روسيه نمي تواند به اوکراين تخفيف گازي بدهد

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : جمعه ۵ تیر ۹۴ - ۱۶:۳۶

  کد خبر : 33685

  پوتین: روسیه نمی تواند به اوکراین تخفیف گازی بدهد

  به گزارش خبرگزاری رویترز از مسکو رئیس جمهوری روسیه چند روز پیش از گفتگوهای سه جانبه گازی میان مسکو، کی یف و اتحادیه اروپا اعلام کرد: روسیه نمی تواند همانند سابق به اوکراین تخفیف گازی بدهد.

  وی در یک نشست دولتی گفت: بدیهی است که با چنین افت شدیدی در قیمتهای نفت و در نتیجه قیمتهای گاز، ما نمی توانیم همانند قبل به اوکراین تخفیف بدهیم.
  پوتین اعلام کرد: قیمت گاز برای مشتریان اوکراینی باید همسو با کشورهای مجاور مانند لهستان باشد.
  بازوی صادرات گاز شرکت روسی گازپروم که در مقایسه با عرضه ١۴,۵ میلیارد مترمکعب گاز عرضه شده به اوکرایندر سال ٢٠١۴ میلادی، ٩ میلیارد مترمکعب گاز به لهستان در این سال صادر کرده بود، از اعلام قیمت گاز فروشی به ورشو خودداری کرد.
  شرکت گازپروم اعلام کرده است که اوکراین برای خرید هر یکهزار مترمکعب گاز روسیه در سه ماه سوم امسال ٢٨٧ دلار پرداخت خواهد کرد؛ این در حالی است که قیمت هر یکهزار مترمکعب گاز در سه ماهه دوم با تخفیف ١٠٠ دلاری ٢۴٧ دلار بود.
  اوکراین، روسیه و کمیسیون اروپا در حال مذاکره برای عرضه گاز مسکو به کی یف پس از منقضی شدن توافقنامه کوتاه مدت در پایان ماه جاری میلادی هستند.
  ماروس سفکوویچ، معاون رئیس کمیسیون اروپا نیز اعلام کرد که گفتگوها با روسیه درباره بسته طراحی شده عرضه گاز به اوکراین برای فصل زمستان آینده قرار است در روزهای پیش رو برگزار شود.
  وی همچنین گزارش روزنامه جرمن مینتز ( German minutes ) آلمان مبنی بر ارزش حدود ١,۵ میلیارد دلاری بسته جدید گازی برای اوکراین در فصل زمستان را تایید کرد.
  این مقام اعلام کرد: ١,۵ میلیارد دلار، هزینه ای است که اوکراین اعلام کرده برای پر کردن مخازن ذخیره سازی گاز پیش از آغاز فصل سرد و تضمین سطح ١٩ میلیارد مترمکعبی گاز نیاز دارد.
  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro