يک کارشناس صنعت سيمان: تاخير در راه‌اندازي کارخانه‌هاي جديد سيمان/ صادرات صرفه اقتصادي ندارد

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : جمعه ۵ تیر ۹۴ - ۲۰:۴۴

  کد خبر : 33699

  یک کارشناس صنعت سیمان: تاخیر در راه‌اندازی کارخانه‌های جدید سیمان/ صادرات صرفه اقتصادی ندارد

  یک کارشناس صنعت سیمان از کند شدن فرآیند راه‌اندازی کارخانه‌های سیمان در کشور خبر داد و گفت: در حال حاضر راه‌اندازی این کارخانه‌ها توجیه اقتصادی ندارند.

  علی‌محمد بُد، اظهار داشت:‌ طی یک سال و نیم گذشته، شرایط کشور به گونه‌ای شده که امکان واردات کالا افزایش یافته و در نتیجه صادرات روند کاهشی پیدا کرده است.
  وی ادامه داد: به دلیل بالا بودن قیمت تمام شده تولید سیمان در کشور، امکان صادرات به سختی فراهم می‌شود و در این شرایط، واردات رونق دارد.
  وی تصریح کرد: در این وضعیت، توسعه صنعت سیمان با کندی روبه‌رو شده و راه‌اندازی کارخانه‌های جدید سیمانی با تأخیر همراه است.
  بُد با بیان اینکه بانک‌ها در اعطای تسهیلات به کارخانه‌های جدید سیمان با اکراه عمل می‌کنند، گفت: ۳ یا ۴ کارخانه جدید سیمان که قرار بود راه‌اندازی شوند، فعلاً افتتاح نشده‌اند و با کندی جلو می‌روند.
  وی با اشاره به مازاد تولید سیمان در کشور، گفت: در این وضعیت، نرخ تورم در خارج از کشور پایین است و به همین دلیل تولید و صادرات با نرخ تورم فعلی در داخل، صرفه اقتصادی ندارد.
  وی تأکید کرد: اگر نرخ ارز به اندازه نرخ تورم تغییر نداشته باشد، توجیه صادرات از بین می‌رود.
  این کارشناس صنعت سیمان با بیان اینکه طی یک و نیم سال اخیر چرخش به سمت واردات افزایش یافته است، گفت: در حال حاضر صرفه صادرات سیمان پایین است و به همین دلیل تمایلی برای صادرات وجود ندارد، زیرا قیمت تمام شده سیمان در داخل بالاتر از کشورهای دیگر است.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro