آخوندي خبر داد: اتصال ريلي ايران و عراق تا اربعين سال آينده

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : جمعه ۵ تیر ۹۴ - ۲۱:۲۴

  کد خبر : 33706

  آخوندی خبر داد: اتصال ریلی ایران و عراق تا اربعین سال آینده

  وزیر راه و شهرسازی از اتصال راه‌آهن ایران و عراق تا اربعین سال آینده خبر داد و با اشاره به این‌که پس از ۳۶ سال اجازه پرواز هواپیماهای عراقی بر فراز ایران را دادیم پیش بینی کرد عملیات لایروبی اروند به زودی آغاز شود.

  عباس آخوندی در تشریح دستاوردهای سفر به عراق اظهار کرد:نخستین موضوع مطرح شده تامین زیرساخت‌های لازم برای تسهیل عبور و مرور زائران اباعبدالله الحسین(ع) از ایران به عراق به ویژه در اربعین امسال بود. در این زمینه سال گذشته تصمیمات بسیار مهمی برای بهسازی و توسعه ظرفیت جاده‌ای ایران به سمت مرز مهران گرفته شد که بهسازی این محور از ایران به سمت مهران به سرعت در حال انجام است.

  وی با بیان اینکه جاده مهران به سمت بغداد وضعیت مناسبی ندارد، ادامه داد: در خصوص این محور -با مقامات عراقی- صحبت شد که این محور در سمت عراق نیز به منظور افزایش ایمنی، امنیت و تسهیل تردد زائران ایرانی بهسازی و دو بانده شود.وی با بیان این‌که در این زمینه قرار شد تیم کارشناسی هفته آینده برای بازدید از محور مهران به سمت عراق اعزام شوند، افزود: پس از آماده شدن گزارش‌های فنی برای بهسازی این محور، از طریق وزارت امور خارجه ایران طی هماهنگی با دولت عراق بهسازی این مسیر آغاز می‌شود.

  وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: عراقی‌ها پیشنهاد ایجاد آزادراهی از سومار به سمت بغداد به طول ۱۷۵ کیلومتر را دادند که مسیر بسیار خوبی است اما به سرمایه میلیارد دلاری نیاز دارد اما منابع مالی دولت عراق در حال حاضر برای ساخت این مسیر کفایت نمی کند.آخوندی همچنین با اشاره به بحث و تبادل نظر درباره اتصال ریلی ایران و عراق گفت:‌در ارتباط با این موضوع در گذشته جلسات متعدد کارشناسی با هیأت عراقی در ایران برگزار شد و جزئیات نحوه اتصال ریل ایران به عراق و نحوه انجام کارهای مرزی و فنی آن مورد بررسی قرار گرفت.

  تمام مشخصات و جزئیات مورد بررسی قرار گرفت و خوشبختانه پیشرفت های خوبی حاصل شد و امیدواریم سایر موارد باقی مانده توسط گروه های کارشناسی با سرعت به نتیجه برسد. برنامه زمانبندی اجرای پروژه را با عراقی ها به تفاهم رسیدیم که بخشی از کار توسط ایرن و بخشی نیز توسط دولت عراق باید اجرا شود. اقدامات ما در این راستا ادامه دارد و تلاش می‌کنیم تا اربعین سال آینده این امکان فراهم شود.

  او با اشاره به لایروبی اروند افزود: در این زمینه مذاکراتی با طرف عراقی صورت گرفت و خوشبختانه با توجه به بهبود روابط سیاسی دو طرف شاهد پیشرفت‌هایی در خصوص مذاکرات برای لایروبی اروند خواهیم بود. قرار شد به محض اینکه توافق برای لایروبی اروند در سطح سیاسی صورت گرفت بلافاصله تمام گروه‌های پیمانکاری ما برای لایروبی عملیات اجرایی را آغاز کنند.

  وی تاکید کرد: پیش بینی می‌شود عملیات لایروبی اروند به زودی آغاز شود که با پاکسازی اروندرود شاهد تحول اقتصادی در آبادان و خرمشهر خواهیم بود.وزیر راه وشهرسازی گفت: در حوزه هوایی نیز برنامه‌های بسیار خوبی بین دو دولت مطرح شده به طوری که ما بعد از ۳۶ سال اجازه پرواز هواپیمای عراقی بر فراز ایران را دادیم تا پروازهای ایرلاین‌های عراقی بر فراز آسمان ایران به صورت امن انجام شود.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro